Kardinál Beran má blíž k blahoslavení, čekají i mučedníci z dob totality

  15:07aktualizováno  15:07
Pražské arcibiskupství uzavřelo první fázi procesu, který má skončit beatifikací kardinála Josefa Berana, tedy prohlášením za blahoslaveného. Církev usiluje i o blahořečení mučedníků z dob totality. Do Vatikánu postupně míří další jména.

Josef Beran - pražský arcibiskup byl perzekvován nacisty i komunisty. Nemohl vykonávat svůj úřad. Zemřel ve vyhnanství. | foto: ČTK

„Za Čechy je hotovo. Shromážděné materiály byly přeloženy do italštiny, zapečetíme je a pošleme v nejbližších dnech do Vatikánu,“ řekl ve čtvrtek mluvčí pražského arcibiskupství Stanislav Zeman. Poslední, co přibude do ozdobné krabice k tisíci stranám spisu, budou fotografie z převozu jeho ostatků do Prahy.

Fotogalerie

Proces blahořečení má vždy dvě fáze – první v diecézi a druhou v Římě. Začíná tím, že kněží ve farnostech, kde kandidát působil, vyzývají věřící, kteří jej znali, aby podali svědectví o jeho životě, aby dosvědčili, jestli je blahoslavení oprávněné. Diecézní komise pak vyslechne svědky, shromáždí dokumenty a pošle je do Říma.

K blahoslavení potřebuje kandidát ještě jednu věc – zázrak nebo mučednictví. A právě za takzvaného „nekrvavého“ mučedníka je Beran považován. Sice nezemřel mučednickou smrtí, ale jeho život mučednickým byl. „Budeme spoléhat na velkorysost papeže, pak nemusíme čekat na zázrak,“ říká pražský arcibiskup Dominik Duka.

Trvalo to dvacet let

Proces byl symbolicky završen včera, ve výroční den kardinálovy smrti. Ten se stal kvůli dlouholetému věznění nacisty v koncentračním táboře a internaci komunistickou Státní bezpečností symbolem útlaku víry a církve v Československu.

KVÍZ: Vyznáte se v českých svatých? Otestujte své znalosti

Proces jeho beatifikace začal už v roce 1998. Komunistický režim mu krátce po únorovém převratu znemožnil vykonávat úřad arcibiskupa, od roku 1965 žil jako vyhnanec v Římě, kde také v roce 1969 zemřel a byl pochován.

Z Říma se jeho ostatky slavnostně vrátily až letos v dubnu a byly slavnostně uloženy do arcibiskupské hrobky v katedrále sv. Víta v Praze.

Dvě desítky kandidátů

Kardinál Beran není jediným duchovním, o jehož blahořečení či svatořečení česká katolická církev usiluje.

Naposledy v březnu souhlasil Vatikán se zahájením procesu blahořečení u někdejšího českobudějovického biskupa Josefa Hloucha. Ten se postavil proti komunistické totalitě, za což byl perzekvován i internován.

Kroky ke svatořečení

  • Služebník Boží 
    Označuje se tak zemřelý, u kterého byl započat kanonizační proces, který však dosud nebyl ukončen. 
  • Prohlášení za blahoslaveného (beatifikace)
    Toto prohlášení znamená, že církev zaručuje za to, že daná osoba je v nebi. Je proto možné ji prosit o přímluvu a prokazovat jí úctu. Předpokladem je ukončení beatifikační řízení a jeden doložený zákaz vztahující se k dotyčné osobě. 
  • Prohlášení za svatého (kanonizace)
    K tomu je potřeba ještě jednoho zázraku. Prohlášení svatosti dané osoby je považována za neomylné, zatímco prohlášení o blahoslavenství nikoliv. Svatý pak dostává datum v církevním kalendáři. 

Naopak nejdéle na blahořečení čeká přemyslovská princezna Mlada, která byla abatyší kláštera sv. Jiří na Pražském hradě. Zemřela v roce 994.

Dále než Beranův případ jsou například dva duchovní popravení v tzv. babických procesech. Faráři Jan Bula a Václav Drbola byli odsouzeni k trestu smrti. Režim v červenci roku 1951 využil vraždy několika komunistů v Babicích, ve kterém odsoudil jako spolupachatele vraždy všechny, kteří byli v kontaktu s jejím pachatelem-provokatérem, agentem StB Ladislavem Malým. A to i přes to, že třeba Bula byl v době vraždy už čtvrt roku ve vězení.

Brněnská diecéze po letech práce jejich spis odeslala do Vatikánu, který nyní připravuje závěrečnou zprávu, podle které se o jejich blahořečení rozhodne.

V dubnu 2013 Vatikán zahájil také proces blahořečení dalšího z mučedníků komunismu – Josefa Toufara. Farář v Číhošti byl v lednu 1950 obviněn ze zinscenování tzv. číhošťského zázraku – během mše se opakovaně pohnul kříž v kostele. Na následky mučení Toufar zemřel.

Josef Toufar - číhošťský kněz, v jehož kostele se stal zázrak. Komunisté ho...

Josef Toufar - číhošťský kněz, v jehož kostele se stal zázrak. Komunisté ho umučili a pohřbili v hromadném hrobě.

Číhošťský kostel. Zázrak, který se tu odehrál v roce 1949, stál faráře Josefa...

Číhošťský kostel. Zázrak, který se tu odehrál v roce 1949, stál faráře Josefa Toufara život. Byl utlučen StB.

„Hotovo by mohlo být výhledově do pěti let. Neříká se tomu proces náhodou, je to velmi složité,“ říká Tomáš Petráček, který je pověřen shromážděním podkladů pro farářovo blahořečení.

Pocty blahoslavení se v posledních letech dočkal v roce 2004 třeba poslední český král Karel I., před šesti lety 14 františkánských mnichů zavražděných v roce 1611 v Praze a v roce 1998 řeholnice Marie Restituta Kafková popravená nacisty.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Členy bývalého vedení Prahy 1 obvinili kvůli bytům prodaným pod cenou

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký

Podle znaleckého posudku, který si policie objednala, bylo pod cenou prodáno více než dvacet městských bytů v Praze 1....

Hamáček pohrozil koncem koalice s ANO, když bude zvolen Semín do Rady ČTK

Premiér Andrej Babiš s ministrem vnitra Janem Hamáčkem po schůzce s...

Zvolení Michala Semína do Rady ČTK za SPD s pomocí hnutí ANO by podle šéfa ČSSD Jana Hamáčka bylo obrovským problémem....

KOMENTÁŘ: Macron znovu zastavil svůj politický pád, prohra ho posílila

Francouzský prezident Emmanuel Macron při proslovu během oslav 75. výročí...

Výsledky evropských voleb ukázaly, že prezident Emmanuel Macron umí vzdorovat větru a dešti. Dokáže však vzdorovat i...

Najdete na iDNES.cz