Hotel, pivovar i luxusní byty. Kam církev investuje peníze z restitucí

  0:05aktualizováno  0:05
Arcibiskupství pražské zrekonstruovalo barokní zámek v Dolní Břežanech a otevírá v něm hotel. Královéhradecké biskupství vstoupilo mezi developery a biskupství v Litoměřicích otevřelo minipivovar s restaurací. To jsou jen některé z příkladů podnikání církve, která chce výnosy z něho financovat svou činnost.

Zámek v Dolních Břežanech. | foto: dolnibrezany.czMetro.cz

Po břežanském zámku dlouhá léta dupaly kanady nechvalně proslulých červených baretů, pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti. Letní sídlo pražských arcibiskupů v barokním zámku v Dolních Břežanech nedaleko Prahy se za komunismu změnilo na desítky let na ubikace jednotek proslulých brutálním zásahem 17. listopadu 1989 na Národní třídě.

Požadavky komunistů na zdanění restitucí jsou skandální, říká Duka

V rámci restitucí zdejší zanedbaný zámecký areál získalo Arcibiskupství pražské zpět a ve čtvrtek v obnoveném zámku otevírá hotel Chateau Clara Futura s 41 dvoulůžkovými pokoji, zastřešeným atriem, salonky, francouzskou restaurací a kaplí pro svatební obřady.

„Areál se zahradou a parkem bude připraven i na firemní akce, klasické turisty nebo vědce z mezinárodní komunity zdejších laserových a technologických center,“ říká mluvčí pražského arcibiskupství Stanislav Zeman. Do oprav areálu investovali zhruba 250 milionů korun.

„Předpokládáme, že naší klientelou budou vědci ze zahraničí, kteří jezdí provádět svá měření a výzkumy do zdejších vědeckých center,“ uvedl Jan Balák, který má v arcibiskupství budovy na starosti. Oprava zámku totiž není jedinou aktivitou arcibiskupství v Břežanech. Nedávno tu také vybudovalo administrativně-technologické centrum pro japonskou firmu Rigaku a na církevním pozemku vznikla i špičková laserová vědecká centra ELI a HiLase.

Výnosy jdou na činnost církve

Rekonstrukce zámku je jedním z příkladů podnikání církve, prostředky na investice církev získala z restitucí. Podle mluvčího Zemana investuje do podobných projektů hlavně proto, aby z výnosů mohla financovat svoji činnost a byla v budoucnu nezávislá na státu.

Církev totiž není jen hospodářem na zrestituovaných polích a v lesích. Třeba královéhradecké biskupství vstoupilo mezi developery a založilo společný podnik, který postaví multifunkční dům na lukrativní adrese v pražském Karlíně. „Jsme dlouhodobým investorem, který klade velký důraz na etický charakter investic,“ uvedl při představení projektu královéhradecký biskup Jan Vokál.

Nová multifunkční budova, která je dílem mezinárodně uznávaného architektonického studia Bevk Perović Arhitekti ze Slovinska, nabídne zhruba sedmdesát převážně větších bytů, kanceláře a prodejny v nižších patrech objektu.

Požehnané pivo

Mezi investicemi církve se objevují i tradičnější obory. Ke každému klášteru nebo panství dříve patřil pivovar a církev se k této tradici vrací. Litoměřické biskupství otevřelo před třemi lety v místním Diecézním domu kardinála Trochty biskupský minipivovar sv. Štěpána s restaurací. Pivaři v ní mohou ochutnat dvanáctistupňového Štěpána a jedenáctistupňového Děkana nebo desítku Vikáře.

Stát nebude mít dost půdy pro vypořádání restitucí, obává se SPÚ

Vybudování podniku zaplatilo biskupství z finanční náhrady za majetek, který nemůže být vrácen podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi. Náklady činily přibližně 20 milionů korun. Po splacení nákladů se podnik stane jedním ze zdrojů financování provozu litoměřické diecéze.

Litoměřický pivovar není jediným pivovarem spojeným s církví, pivo se vaří v klášterním pivovaru v Želivě, malé pivovary fungují i v prostorách, které jsou součástí dvou pražských klášterů – břevnovského a strahovského. Pivovary ale provozují i soukromé subjekty.

Penzion na faře

Dolnobřežanský zámek není prvním ubytovacím zařízením provozovaným církví, na penziony se mění řada nevyužitých far v turisticky atraktivních oblastech.

Například před měsícem slavnostně otevřelo ostravsko-opavské biskupství penzion Johannes ve Staré Vsi u Rýmařova v Jeseníkách. V současnosti provozují různé organizace katolické církve desítky podobných ubytovacích zařízení.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Najdete na iDNES.cz