"Budou vydávány majetky, které nebudou autentické. I proto, že řadu z nich nelze vydat, jsou zastavěné, nebyly ani zaměřeny atd. Budou tedy vydány hektary, ale nikoli ty samé, které byly komunisty ukradeny," řekl Kalousek v rozhovoru pro sobotní Právo.
Seznam, jaké pozemky církve dostanou, je podle něj možné udělat jen zpětně, nikoli dopředu. Věci veřejné, které se až po týdnech váhání s ostatními stranami v koalici shodly na tom, jak má odškodnění církví vypadat, přitom mluvily o tom, že by chtěly, aby vláda projednala i seznam majetku, který se bude vydávat.
"Nelze pořídit jednoznačný seznam všech parcel, které budou vydány. Kdyby to někdo chtěl udělat, tak mimochodem musí zastavit provoz katastrálních úřadů na několik let," prohlásil v listu Kalousek.
Na poslední schůzi Sněmovny se opozičním stranám nepodařilo prosadit zamítnutí vládního návrhu. Lesy, pole a jiný nemovitý majetek v hodnotě 75 miliard korun by měl stát podle dohody se 17 církvemi a náboženskými společnostmi vydat do pěti let. Finanční část vyrovnání by vyplácel příštích třicet let. Dohodnutou částku 59 miliard korun by tedy ještě zvýšila inflace (podrobnosti o návrhu, který připravila vláda, najdete zde).
Zároveň se stát s církvemi dohodl na tom, že bude ještě v příštích 17 letech hradit mzdy duchovních. V prvních třech letech účinnosti zákona o narovnání s církvemi by částka na platy zůstala v současné výši - jde o necelých 1,5 miliardy korun - v dalších čtrnácti letech by klesala, postupně vždy o pět procent, až na nulu.
"Zbavme se především představ, že tlustý prelát si nacpe peníze do pytle a zmizí s nimi do zahraničí. Stát ročně miliardou a půl financuje platy duchovních. To skončí," zdůraznil ministr.