„Komora objednala 10 billboardů, na které umístila přivítání prezidenta Čínské lidové republiky v ČR. Je to asijská tradice a velmi podobnou kampaň, bez zájmu médií, nedávno připravily jihokorejské firmy a instituce pro svojí prezidentku,“ uvedl pro iDNES.cz prezident komory Jaroslav Tvrdík.
Kolik billboardy stály a kdo je platil, nechtěl sdělit. „To je naše zcela interní záležitost,“ uvedl exministr obrany a někdejší šéf ČSA.
Jeden z plakátů se objevil například u výjezdu z pražského tunelu Mrázovka na Smíchově. Na návštěvu Si Ťin-pchinga se připravují i na Praze 6. Podél Evropské třídy a v dalších ulicích visí české a čínské vlajky. Podle informací z pražského magistrátu mají kopírovat trasu, kterou pojede delegace s čínským prezidentem z letiště na Hrad.
„Na magistrát se obrátila čínská ambasáda, která nás požádala o stanovisko, zda by bylo možné umístit reklamy na sloupech veřejného osvětlení. Magistrát s tím souhlasil, nicméně na akci se nijak nepodílíme. O samotné umístění a výrobu reklamy by se měla starat Smíšená česko-čínská komora. Instalaci reklamních nosičů zajišťuje reklamní společnost Eltodo,“ řekl iDNES.cz mluvčí magistrátu Vít Hofman.
Městská část Praha 6 vyvěšování vlajek kritizuje. Podle starosty Ondřeje Koláře (TOP 09) se vedení Prahy snaží zavděčit prezidentovi Miloši Zemanovi. „Chápu, že státní návštěvě se sluší připravit přivítání se všemi poctami, které předepisuje protokol a dobré způsoby. Lézt ale někomu do zadnice tím, že po městě vyvěšuji vlaječky jeho země, mi přijde přes čáru, zvláště pak v případě, že se jedná o stát, se kterým nemá Česká republika žádný bližší vztah,“ komentoval vlajky na Evropské třídě Kolář.
Zatímco v Česku podobná výzdoba u příležitosti cizích státních návštěv není obvyklá, ve světě se čínskému prezidentovi dostává velkolepého uvítání. Například když loni v říjnu projížděl centrem Londýna v pozlaceném kočáře s královnou Alžbětou II., podél cesty vlály stovky čínských a britských vlajek (více čtěte zde).
Příznivci čínského prezidenta si podle Hospodářských novin také zamluvili v Praze na konec března prostranství před orlojem na Staroměstském náměstí, Úřadem vlády, O2 arenou či Rudolfinem. Učinili tak jménem Česko-čínské obchodní komory, ta ale tvrdí, že nic takového neorganizovala.
V pražských ulicích budou stovky policistů
Speciál s čínským prezidentem přistane na pražském letišti příští týden v pondělí ve 14 hodin. Delegace se Si Ťin-pchingem se poté přesune do lánského zámku, kde se setká s prezidentem Milošem Zemanem. Společně zasadí památný strom a odhalí pamětní desku.
Aktuální informace z návštěvy čínského prezidenta bude zveřejňovat hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Zřídil kvůli tomu samostatný profil na Twitteru.
Bezpečnost čínského prezidenta bude v ulicích Prahy zajišťovat několik stovek policistů. Opatření si vyžádají omezení dopravy a zavření některých památek v centru metropole. Policie z taktických důvodů konkrétní opatření nezveřejnila (více čtěte zde).
V úterý proběhne série schůzek s předními českými politiky
Úterní program začne oficiálním přijetím na Pražském hradě. Na třetím hradním nádvoří se uskuteční uvítací ceremoniál s vojenskými poctami, které budou mimořádně obsahovat i dělostřelecké salvy. Následovat bude soukromé setkání obou prezidentů a ceremoniál podpisu dokumentů mezi zástupci Česka a Číny. Zeman očekává čínské investice v hodnotě 45 miliard korun a podpis asi 20 konkrétních dohod.
Odpoledne se čínský prezident sejde s předsedou Senátu Milanem Štěchem, šéfem Sněmovny Janem Hamáčkem a premiérem Bohuslavem Sobotkou, pohovoří i s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou. Úterní program zakončí večeře, které se zúčastní mimo jiné bývalý prezident Václav Klaus nebo pražský arcibiskup Dominik Duka.
Na středu dopoledne je naplánováno v žofínském paláci setkání s podnikateli a investory. Čínský prezident si také prohlédne Strahovský klášter. Odlet z Česka je naplánován v 15 hodin. Podle Ovčáčka se program ještě může změnit.