Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 10. prosince 2023 Julie

Čínský zákaz dovozu odpadů je příležitost pro recyklaci, tvrdí šéf odpadářů

  8:58
Od začátku roku přestala Čína dovážet ze světa čtyřiadvacet druhů odpadu. Rozhodnutí dopadá i na Česko, které má problém s odbytem některých plastů. Podle šéfa České asociace odpadového hospodářství Petra Havelky to může být příležitost pro rozvoj recyklačního průmyslu. „Firmám pomůže daňové zvýhodnění,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz.

Nákladní loď společnosti CMA CGM. | foto: CMA CGM

Kdy začal platit čínský zákaz dovozu odpadů?
Čína oznámila svůj záměr Světové obchodní organizaci asi s ročním předstihem. Jejím cílem je výrazně omezit dovoz různých druhů odpadů. Začalo to platit letos v lednu.

Zakázaný odpad

Čína zpřísnila požadavky na dovoz plastů, strusky a popele z výroby oceli a vanadu, odpadních materiálů z textilní výroby, zbytků vlny či bavlny, kabelů, motouzů, lan i jiného netříděného odpadu.

Budou se tedy v Evropě včetně České republiky hromadit odpady?
Už se to minimálně čtvrt roku děje. Když se půjdete podívat do některého z odpadářských zařízení, uvidíte mnohem větší zásoby než před dvěma lety. Nejsou to přímo hromady odpadů, ale jsou to nabalíkované druhotné suroviny, které jsou připravené k odvozu. Standardně se prodávaly, ale nyní je jejich cena v některých případech dokonce záporná. Když se jich chcete zbavit, musíte navíc zaplatit. Taková situace u vytříděných komodit dlouho nebyla. Byla tu například v roce 2009 v době krize, kdy areály přetékaly plasty nebo papírem. Situace se ale nakonec také srovnala. Na trhu s komoditami se to stává, je to prostě tržní prostředí, které reaguje na řadu aspektů. Došlo k tomu i na trhu s ropou. Nyní se to děje u některých druhotných surovin.

Potýkají se s tím firmy sdružené pod vaší asociací? Kolik procent odpadu nebo druhotných surovin tam přebývá?
Dopadá to na všechny. Přesné množství se ukáže až s ročním zpožděním, protože centralizovaná roční evidence se sbírá jednou za rok – hlásí se do poloviny února za předchozí rok. Údaje ohlašují desítky tisíc subjektů a následně je zpracovává ministerstvo životního prostředí a Český statistický úřad. Finální čísla pak lze nalézt ve Statistické ročence a ve Zprávě o stavu životního prostředí České republiky.

Český odpad

V roce 2016 vyprodukovalo Česko 34,2 milionu tun odpadu. Z toho se využilo 85 procent – až 82 procent materiálově, tj. bylo zpracováno na druhotné suroviny, a tři procenta energeticky – odpad byl spálen pro výrobu elektřiny a tepla.

Proč se Čína zaměřila právě na těchto čtyřiadvacet druhů odpadu? 
Jsou v tom různé druhy plastů, papíru nebo textilu. Nejvíc bolavé je to u plastových odpadů, kterých se ve světě vytřídí skutečně hodně. Čína ročně dovážela asi sedm milionů tun odpadů z rozvinutých zemí jako Spojené státy, Evropská unie a další. Nyní se rozhodla změnit přístup a oznámila, že se musí výrazně zvýšit kvalita dovážených odpadů. Doposud mohlo být v těch odpadech větší množství příměsí. Některé státy světa to mohly zneužívat, takže Čína měla objektivní důvody, aby nastavila přísnější požadavek na kvalitu a omezila import. Nyní ve vytříděných surovinách může být podle Číny maximálně jedno procento příměsí. To je přísný požadavek. 

Státy nedokážou do Číny vyvážet čistější suroviny z odpadů?
Ano, dokážou, ale vždy je to o ceně a nákladech, které producenti platí. Některé státy zřejmě šetřily více a odrazilo se to na kvalitě. Čína ví, že společnost ve světě nechce investovat do extrémní čistoty, takže nastavila dovoz druhotných surovin podle kvality a to tak, že přísně. Nyní se omezí dovoz do Číny, země si analyzuje situaci a časem parametr možná upraví, bude-li potřeba.

Jakých druhů plastů se omezení týká?
Jsou to třeba plastové fólie, se kterými je v tuzemsku problém už asi půl roku. Dřív se fólií ve formě slisovaných balíků vyváželo poměrně dost. Čína tento odpad dokáže docela dobře využít, ale nyní to je druh odpadu, za který musíte zaplatit, abyste ho vůbec mohl uplatnit. Zpracovatelé si můžou mnout ruce, protože mají surovinu a dostávají za ní zaplaceno. Takových firem však máme stále málo. 

Plasty pro Čínu

Evropská unie posílá až 87 procent vytříděných plastů do Číny. Celkový objem Čínou dovážených plastů ze světa je 56 procent. Země mezi lety 2006 a 2012 zvýšila import plastových odpadů z 5,9 na 8,9 miliardy tun.

Zdroj: International Solid Waste Association

K čemu se odpady využívaly a čím je teď Čína nahradí?
V Číně se vyrábí ohromné množství spotřebního zboží do celého světa. K tomu se pojí enormní množství obalů, protože se v nich výrobky prodávají. Dovážené druhotné suroviny dokážou Číňané uplatnit například v automobilovém průmyslu, v elektronice nebo v hračkách. Otázkou zůstává kvalita takových výrobků. Čína se dlouhodobě zabývala spíš kvantitou než kvalitou. Pro ní nebylo podstatné, aby výrobek vydržel deset let. Podstatné bylo a stále je prodat levný výrobek, který lidé kupují. A to i lidé na Západě. Čína dokáže materiálově využít větší množství druhotných surovin díky své ekonomice. Je tam výrazně nižší cena práce, což je pozitivní pro recyklaci. 

Nepřesměruje se po čínském zákazu vývoz odpadu do jiných odpadářských velmocí?
Čína je spíš výrobní velmoc, která potřebuje suroviny, a proto si je dováží. Očekává se, že v návaznosti na krok Číny se navýší import druhotných surovin do okolních zemí – Vietnamu, Malajsie nebo Indie. Státy, ve kterých končí mnoho druhotných surovin, mají dva znaky – levná pracovní síla a levná výroba levných věcí. Lodí se tam přiveze druhotná surovin – odpad a chudí nebo sociálně nízko postavení lidé za levné peníze vytřídí to, co potřebuje výroba. Z toho pak vznikne něco, co jde zabalit a znovu poslat do západních zemí, kde se to prodá. Je to sice ne příliš kvalitní výrobek, ale lidé to kupují. Přispíváme k tomu tedy všichni svým spotřebním chováním.

Jak se dá nastalá situace vyřešit u nás v Evropě?
Nikdo určitě nepřesvědčí Čínu, aby své nařízení stáhla, a země to neudělá ani sama od sebe. Spíš může časem mírně ustoupit z nových požadavků na extrémní čistotu. Odpady, které dosud dovážela, si možná dovede sama vyprodukovat a zpětně využít. Poté, co si vyzkouší, zda omezení importu dokáže nahradit vlastní produkcí, může upravit a třeba i snížit požadavky na kvalitu dováženého odpadu. Uvidíme.

Není však rozumné se na to spoléhat. Bylo by dobré si v tomto prostředí najít svou cestu – ať už jako Evropa, ale i jako Česká republika. Očekává se, že Evropská unie během tří měsíců schválí balíček oběhového hospodářství, ve kterém budou nastavené vysoké recyklační cíle. Ty budou muset implementovat členské státy. Dosáhnout cílů – recyklovat až 65 procent komunálních odpadů – bude nutné nejspíš do roku 2035. 

Petr Havelka

Výkonný ředitel ČAOH Petr Havelka.

Vystudoval obor Odpady a jejich využití na České zemědělské univerzitě v Praze, později studoval i na VIA University College v Dánsku. Pracoval v pražské pobočce České inspekce životního prostředí, později na ředitelství ČIŽP zastával post ředitele odboru odpadového hospodářství a také náměstka. Od roku 2012 se stal výkonným ředitelem České asociace odpadového hospodářství.

Je vhodné vytvořit podmínky pro nárůst kapacity recyklačních zařízení v Evropě a v Česku. Odpadů jako vstupů do zpracovatelských technologií je na trhu spousta. V tom problém není. Co skutečně podpoří recyklaci odpadů, je daňové zvýhodnění výstupů, tedy recyklovaných materiálů a výrobků z recyklátu (druhotné suroviny vyrobené například z vytříděných plastů – pozn. red.). Chceme, aby to bylo zahrnuto do nového zákona o odpadech, který připravuje ministerstvo životního prostředí. 

Čím by daňové úlevy pomohly?
Snížení sazby DPH na koncové výrobky z recyklátu podpoří jejich prodej. Navrhuje to i sama Evropa. Firmám pomůže i snížení zdanění práce v recyklačním průmyslu. Také ve státních veřejných zakázkách by měla být podmínka využívání recyklovaných výrobků. Kdyby se třeba z dvaceti procent využívalo recyklovaných výrobků, tak to razantním způsobem ovlivní rozvoj recyklace v Česku. Příkladem mohou být také plastové protihlukové stěny v liniových stavbách. Pomoci může i větší tlak státu na výrobce obalů a spotřebních věcí, aby při výrobě používali jednoduše recyklovatelné materiály.

V novém odpadovém zákoně o tom zatím kupodivu nebyla ani řádka. Jediné, co se stále opakuje jako mantra, je čtyřnásobné zdražení daně za skládkování, kterou zaplatí města a obce. Říká se, že to má pomoci recyklaci. Žádná skutečná pomoc to ale není. Ještě před několika měsíci se k tomu říkalo, že zdražení je nezbytné pro ekonomiku nových spaloven odpadů. To je asi pravda. Ale spalovny Evropská unie už nepodporuje, ta chce větší třídění, snižování produkce směsných odpadů a vysokou míru recyklace. Recyklace však čtyřnásobné zdražení daně v žádném případě nepotřebuje.

Poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem

Poslední rozloučení s bývalým ministrem zahraničí a šlechticem Karlem Schwarzenbergem se koná v sobotu 9. prosince na Pražském hradě v katedrále svatého Víta.

Nejde o neznámý virus. Umíme ho léčit, říká k zápalům plic z Číny infektolog

  • Nejčtenější

Ukrajina je v kritické situaci, připravme se i na špatné zprávy, řekl šéf NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v sobotu v německé televizi ARD zdůraznil, že spojenci by měli nadále...

Česko je pod sněhem. Na D5 stála auta hodiny, D1 opět zablokovaly kamiony

Sníh v noci na dnešek a následně po celý den komplikoval v Česku dopravu na silnicích i železnici a přerušeny byly...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinci vyšli z krytu a vzdali se. Rusové je pak postříleli, ukazuje video

Na sociálních sítích se objevily záběry, při kterých ruští vojáci střílí na dva vzdávající se ukrajinské vojáky. Video...

Zacházíte s Rusy jako s prasaty. Putin kritizoval Lotyšsko a pohrozil neštěstím

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval Lotyšsko za to, jak zachází s ruskou menšinou. Pobaltské zemi nepřímo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Poslední Schwarzenbergova cesta: lidé zpívali a tleskali, navštívil kapli i paláce

Zesnulého knížete Karla Schwarzenberga vyprovodili na poslední cestu státníci i šlechtici. Z katedrály svatého Víta...

Platí nový železniční jízdní řád. Přidal nové spoje, zvýšily se i ceny jízdenek

V neděli vlaky začaly jezdit jezdit podle nového jízdního řádu. Do něj České dráhy (ČD) a RegioJet zařadily více do...

Mlčet je povinnost. Nutit advokáty vypovídat proti klientům nelze, řekl soud

Pokuty v celkové výši 130 tisíc korun uložily soudy advokátce Monice Forejtové za to, že odmítla vypovídat v trestní...

Bojovat za Ukrajinu vyrazila z Česka celá rota dobrovolníků, včetně jedné ženy

Premium Od prvního dne invaze Ruska na Ukrajinu v únoru 2022 se na pomoc napadené zemi vydaly stovky dobrovolníků z České...

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...