Rozstřel
Sledovat další díly na iDNES.tv„Lidé visí celé hodiny na mobilních aplikacích a doufají, že se jim podaří objednat jídlo. A i když to vyjde, stále není vyhráno, protože se stává, že mezi objednávkou a dodáním spadne do karantény celá jídlo dodávající společnost,“ vysvětluje zpravodaj.
Dostat se z domu na vlastní pěst podle něj při tom také úplně lehce nejde. „Na uzávěru sice dohlíží pořádková policie, ale za prvotní represi, to znamená nepustit lidi z areálu či přímo z domu, zodpovídají soukromé ochranky a členové těchto ochranek jsou dost často agresivní,“ líčí David Jakš situaci v Šanghaji, kde se šíří varianta viru omikron.
Čínská vláda podle něj mezi variantami viru nerozlišuje. „Ten příkaz shora zní naprosto jednoznačně, to znamená nulová tolerance, maximální represe.“ Čínské úřady podle Jakše tvrdí, že důvodem tvrdých opatření je zabránit kolapsu zdravotnického systému, a to nejen personálnímu, ale i ekonomickému, což je pro Číňany velká noční můra.
Všechny postupy pak vláda navíc balí do politického papíru. „Proklamují, že jedině socialistická společnost dokáže lidem pomoct, že jen díky důslednosti a chytrému vedení komunistické strany má Čína tak nízká čísla,“ říká Jakš.
V Číně je podle oficiálních údajů zatím proočkováno 87 % lidí, většinou ale vakcínami Sinopharm a Sinovac, které vykazují nižší účinnost. Navíc je tam, právě kvůli tvrdým opatřením, malá přirozená promořenost obyvatelstva. „Po pravdě řečeno, i v čínské společnosti je v současnosti poměrně velká averze vůči dalšímu očkování,“ dodává.
V tuto chvíli se v Číně na covid testuje plošně. Pokud je člověk pozitivní, musí nastoupit do některého z izolačních center. Ta vznikají ve školách, sportovních centrech i výstavních halách.
„Teď je plné například už i šanghajské Expo. To je obrovská hala (s kapacitou 24 tisíc lidí, pozn. red.) a hygienické podmínky jsou tam naprosto příšerné. Absolutně nedostačuje kapacita toalet, umýváren, není tam žádné soukromí,“ popisuje Jakš a dodává, že do center se samozřejmě nikdo dostat nechce, ale uniknout dozorujícímu systému je v Číně téměř nemožné.
Koronavirus
Sledovat další díly na iDNES.tvAni nemocní v lockdownu nemohou odložit splátky
Navzdory původním slibům navíc čínská vláda nenabídla lidem ani žádné finanční kompenzace. „Jestli někdo považuje Čínskou lidovou republiku za vzor občanské společnosti, kde jde vše lépe a radostněji, tak to není pravda. Čínská společnost je ve skutečnosti extrémně kapitalistická a je to kapitalismus nejhrubšího zrna, velice bezohledný k jedinci,“ popisuje zpravodaj.
V rozhovoru pro Rozstřel se David Jakš vyjadřuje také k čínskému postoji k válce na Ukrajině. „Čína a Rusko si historicky nevěří. Jejich vojenská spolupráce, o které se i v českých médiích mluví, je velmi nadsazovaná. Čína a Rusko nejsou vojenští partneři a nejsou ani nijak strategicky provázáni.“
David Jakš v Rozstřelu dále popisuje, jak se liší postoj čínské vlády k válce na Ukrajině od obrazu, který šíří tamní média, na příkladech dokládá neochotu Číny do budoucna navazovat s Ruskem větší obchodní vztahy a připojuje také málo známé informace o tom, že v jednom z nejznámějších čínských dezinformačních rádií pracují bohužel i čeští novináři.