V Číhošti, malé obci na Vysočině, se před Vánocemi roku 1949 nemluvilo o ničem jiném – věřící v malém venkovském kostele se stali svědky zázraku. Když zde během třetí adventní neděle kázal farář Josef Toufar, několikrát se pohnul starý kříž na hlavním oltáři.
Jedna z místních žen, Růžena Prchalová, úkaz popsala: „Naklonění bylo tak hluboké, že jsem se bála, že křížek spadne. Pak se vrátil do původní polohy, chvíli tak setrval a potom se vyklonil hluboko na druhou stranu. Opakovalo se to třikrát nebo čtyřikrát.“
V hlavní roli StB
Vyšetření zázraku svěřilo komunisty ovládané ministerstvo vnitra takzvané Instruktážní skupině StB, která 28. ledna 1950 zatkla faráře Toufara a poté se ho snažila ve valdické věznici přinutit k přiznání, že pohyb kříže sám zinscenoval. Po krutém měsíčním mučení vyšetřovatelé nakonec 22. února kněze přiměli, aby podepsal protokol, v němž se k činu přiznal. Spolu s ním byli zatčeni a mučeni i další duchovní.
Tehdejší režim se rozhodl využít událostí v Číhošti k proticírkevní propagandě. Komunisté o údajném spiknutí, které mělo sedláky přesvědčit, aby nevstupovali do zemědělských družstev, nechali natočit propagandistický film Běda tomu, skrze něhož přichází pohoršení. Původně v něm měl hrát sám Toufar a zinscenovaný dokument měl katolickou církev usvědčit z podvodu a vytvoření falešného zázraku.
Mučení jako v koncentráku. Po zázraku v Číhošti nastal teror StB |
Josef Toufar v něm nevystupoval, protože již před natáčením na následky brutálního mučení zemřel. Proto byla do filmu vložena několikavteřinová sekvence policejních záběrů z „rekonstrukce“, u které musel Toufar asistovat jen pár hodin před svou smrtí. StB v dokumentu představila zvláštní zařízení s provazy a táhly, s jejichž pomocí prý kněz pohyb kříže ovládal. Jak se ale později ukázalo, žádný z takových mechanismů buď nemohl fungovat, nebo by byl na oltáři jasně viditelný...
28. listopadu 2016 |
Mučedník Toufar
Ztýraný sedmačtyřicetiletý kněz zemřel 25. února 1950 na následky prasklého žaludečního vředu v Praze, na klinice v Legerově ulici, kam jej převezli z Valdic. Do úmrtního listu musel podle pozdějšího vyšetřování lékař na příkaz StB zapsat jako důvod smrti pouze prasklý žaludeční vřed a vynechat zmínky o jasných stopách mučení.
Pochován byl tajně a v rychlosti na Ďáblickém hřbitově – do šachty, kam se jinak ukládaly mrtvoly sebevrahů, popravených politických vězňů, dětské plody po provedených potratech a lidská torza, na kterých předtím probíhala výuka anatomie na lékařských fakultách.
Farář z Číhoště stále pátrá po křížku, který se zázračně hýbal |
V říjnu 2014 dostal Toufar od prezidenta medaili Za zásluhy. V listopadu 2014 byly z hromadného hrobu vyzvednuty jeho ostatky. Na základě analýzy DNA a genetických profilů se podařilo prokázat, že patří Toufarovi. V červenci 2015 pak byl pohřben doma, v Číhošti. Církev usiluje o jeho blahoslavení.
Toufarův vyšetřovatel Ladislav Mácha byl v 90. letech odsouzen na dva roky vězení za zneužití úřední moci a těžkého ublížení na zdraví. Zemřel v listopadu 2018 ve věku 95 let.
Výročí události si připomněli mší i besedou
Sedm desítek let starou adventní událost si připomněli v Číhošti v neděli mší a besedou.
Mše začala hodinu před polednem. Místní kostelík Nanebevzetí Panny Marie byl zaplněný do posledního místa a někteří lidé se dovnitř ani nedostali. Teolog a pedagog Marek Vácha v promluvě připomněl to, že okolnosti pohybu kříže jsou nejasné dodnes. „Zůstává tak veliká záhada: nikdo zvenku to nebyl a nebyl to nikdo zevnitř. ... To jediné, co víme s jistotou je, že na konci příběhu máme k smrti zmučeného, zavražděného kněze,“ uvedl.
Následné besedy v hostinci naproti kostelu se zúčastnil také publicista Miloš Doležal, který zmapoval číhošťské události i Toufarův život. Ocenil to, že do obce jezdí i mladí lidé a rodiny. „Josef Toufar přitahoval pozornost a úctu od 60. let a ta úcta roste nesmírnou silou. Dojímá mě to a zasahuje silně,“ řekl.
Další vzpomínkové akce budou probíhat až do únorového výročí Toufarovy smrti. Konat se budou i ve Valdicích, kde byl kněz vězněn.
Do Číhošti se po letech vrátily ostatky faráře Josefa Toufara (červenec 2015):
11. července 2015 |