Čtvrtek 26. listopadu 2020, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. listopadu 2020 Artur

NKÚ: Miliardu na sport dostali žadatelé, kteří ani neměli sportoviště

  7:24aktualizováno  9:26
Ministerstvo školství rozdělilo miliardu korun v dotacích na sport žadatelům, kteří k tomu nesplňovali podmínky. Nejvyšší kontrolní úřad prověřil přidělování peněz v letech 2011 až 2013. Současný šéf úřadu Marcel Chládek tvrdí, že systém dotací razantně předělal.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Ministerstvo školství v letech 2011-2013 poskytlo na sport přes tři miliardy korun. „Velkou část peněz přitom poslalo příjemcům na základě neúplných, chybných, pozdě doručených nebo zcela chybějících žádostí o dotace,“ uvedla mluvčí NKÚ Olga Málková.

Resort například podle ní poskytl dotace za víc než 1,2 miliardy korun, aniž by byl schopen doložit, kdy přesně si o ně jejich příjemci zažádali. „Miliarda korun putovala k žadatelům, kteří nesplňovali podmínky pro přidělení podpory - například z jejich žádostí o dotace nebylo možné vyčíst, jestli vůbec vlastní nebo si pronajímají sportoviště. Takový přístup ministerstva vytvářel mezi žadateli nerovné podmínky, stejně jako netransparentní prostředí při rozhodování o dotacích,“ doplnila mluvčí Málková.

Škola doma

Domácí vzdělávání může být podle ministra školství Marcela Chládka nebezpečné. Podle svých slov se bojí „extrémních světonázorů.“

Ministr školství Marcel Chládek (9. 1. 2015).

„My jsme to razantně překopali v roce 2014. Zpráva NKÚ jen potvrdila to, co jsem říkal, že to bylo netransparentní,“ řekl Radiožurnálu v reakci na zjištění kontrolorů ministr školství Marcel Chládek.

V kontrolovaných letech stáli v čele resortu tři ministři. Do března 2012 Josef Dobeš (VV), kterého vystřídal v té době nestraník Petr Fiala a toho v červenci 2013 nahradil opět nestraník Dalibor Štys.

„Chyby jsou prakticky v celém kontrolovaném období, tedy za ministrů Dobeše, Fialy a Štyse, kdy po celou dobu působil jako náměstek pro sport pan Kocourek,“ doplnil ministr.

Kontroloři prověřili 122 žádostí o dotace od 19 různých příjemců, kteří celkově získali 1,9 miliardy korun. Ministerstvo prostřednictvím tří neinvestičních programů mělo podporovat sportovní činnost dětí, mládeže či zdravotně postižených, provozování sportovních zařízení, organizovaní sportovních akcí nebo projekty nestátních neziskových sportovních organizací.

Příjemci dotací využívali peníze na jiné účely, zjistili kontroloři

Od roku 2012 na sport nepřispívala z výnosů sázkových her společnost Sazka. Poslanecká sněmovna proto koncem roku 2011 při schvalování státního rozpočtu rozhodla, že ministerstvo školství dostane na podporu sportu o 800 milionů korun víc, než se plánovalo, připomněla mluvčí kontrolorů.

„Toto rozhodnutí padlo už po termínu, do kterého ministerstvo školství přijímalo žádosti o dotace na rok 2012. Resort už další kolo přijímání žádostí neotevřel a 800 milionů korun rozdělil dle vlastního uvážení,“ doplnila Málková. „Tento program jsme v roce 2014 pro netransparentnost zrušili v roce 2014,“ uvedl ministr Chládek.

Kontroloři zjistili, že 12 z 19 kontrolovaných příjemců získalo větší dotaci, než o jakou si původně požádali. Celkem si zažádali o 215 milionů korun a nakonec získali téměř 547 milionů korun. „NKÚ takové rozhodování o dotacích považuje za netransparentní,“ sdělila mluvčí.

Jak se utrácejí dotace

Náměstek utrácel dotace i za lyžovačku, propuštěn byl kontrolor, který na to upozornil

Ilustrační snímek

Podle NKÚ 11 příjemců dotací využilo peníze na jiné účely, než na jaké prostředky získali. Ministerstvo podle kontrolorů například schválilo dotaci 4,5 milionu korun občanskému sdružení European Medicine Association, které vůbec neprovozovalo sportovní činnost. Podle NKÚ existuje podezření, že sdružení celou dotaci zneužilo. U většiny dodavatelů navíc kontroloři odhalili personální a majetkové vazby na členy tohoto sdružení.

Chybovali i další příjemci dotací. Například Autoklub České republiky použil zhruba 400 tisíc korun na provoz a údržbu autokempu místo na podporu sportu. Český volejbalový svaz podle zprávy kontrolorů z dotace zaplatil 800 tisíc za nájem tělovýchovných zařízení ve vlastnictví Sportovního klubu Hala Lužiny. Dlouhodobě si je ale mohl pronajmou jen od obce, města nebo státní instituce. Fotbalová asociace ČR z peněz určených na všeobecnou sportovní činnost neoprávněně nakoupila vycházkové soupravy, sportovní oblečení a obuv pro A tým za téměř 280 tisíc. Česká obec sokolská pak použila dotaci přes 528 tisíc na práce v objektu, který podle kontrolorů nelze považovat za objekt sloužící ke sportování - restaurace, divadlo a hotel.

NKÚ zjistil u kontrolovaných subjektů porušení rozpočtové kázně v celkové výši 15 milionů korun, které oznámil příslušným finančním úřadům.

Podle NKÚ ministerstvo v kontrolovaném období selhávalo jako hlavní garant oblasti podpory sportu. V kontrolovaných programech nestanovilo žádné měřitelné cíle. Fakticky tak jen přerozdělovalo státní prostředky, aniž by mohlo vyhodnotit, jaký výsledný efekt dotace přinášejí. Resort navíc neměl přehled o celkové výši peněžní podpory na sport, kterou kromě něj zajišťují například i další ministerstva.

Chládek bude více kontrolovat

Ministerstvo školství (MŠMT) se v oblasti sportu podle Chládka v minulosti zbavilo jak role koordinátora, tak kontrolora. „Zpráva uvádí, že v letech 2011 - 2013 proběhly jen dvě kontroly. Za mého působení v roce 2014 proběhlo kontrol 12 a v tomto roce jich je naplánováno 25,“ doplnil Chládek s tím, že resort chce i nadále kontrolní činnost zintenzivňovat.

V roce 2014 ministerstvo přijalo řadu opatření, která by měla eliminovat rizika, na něž zpráva NKÚ upozorňuje. Program, ve kterém je podle této zprávy nejvíce chyb, byl zrušen loni v létě, tedy dávno před zprávou NKÚ.

Na ministerstvu byl schválen nový systém rozdělování finančních prostředků. Vzniklo sedm programů a také Národní rada pro sport, ve které jsou jak zástupci všech svazů, tak politiků napříč spektrem. „Všechna tato opatření, včetně posílení kontrolních mechanismů, povedou k tomu, že systém bude přehlednější, adresnější a transparentnější,“ slíbil v tiskové zprávě ministr.

Ministerstvo školství v současné době připravuje v oblasti sportu tři zásadní materiály – analýzu financování sportu, novou koncepci sportu, která nahradí koncepci z roku 2011, a schválení zákona o podpoře sportu, jehož součástí by měla být i jasná a adresná odpovědnost za nakládání s finančními prostředky v této oblasti.

„Byť jsme celou řadu problémů odstranili, přesto závěry NKÚ promítneme i do metodiky MŠMT pro rozdělování dotací pro oblast sportu,“ uzavřel Chládek.

Fiala: Zvažovali jsme i samostatný rozpočet pro sport

Předseda ODS Petr Fiala, který byl ministrem školství od května 2012 do července 2013, možné pochybení při rozdělování peněz odmítá.

„Bylo to zejména v důsledku krachu Sazky, kdy došlo k závažným změnám ve financování sportu. Ty se řešily tak, že Poslanecká sněmovna opakovaně chybějící prostředky (zhruba 800 milionů korun) vždy dodatečně navýšila v rozpočtu ministerstva školství. Za mého působení byly všechny schválené finanční prostředky pro sport vždy rozdělovány v souladu s pravidly a schválenými postupy MŠMT,“ uvedl pro iDNES.cz Fiala.

„Financování sportu dlouhodobě vyžaduje zásadnější reformu. Proto jsme také na MŠMT připravovali jednak zákon o podpoře sportu, ale zvažovali jsme i vytvoření samostatné rozpočtové kapitoly pro oblast sportu, která by, vzhledem ke specifiku sportovních činností a jejich financování, byla oddělena od hlavního rozpočtu MŠMT,“ sdělil ke zprávě NKÚ bývalý ministr školství Petr Fiala, který stál v čele resortu do května 2012 do července 2013 .

Upozornil na postřeh kontrolorů, že v letech 2011-2013 nebyla známa celková výše peněžní podpory sportu ze státního rozpočtu a ministerstvo nemělo k dispozici základní údaje pro hodnocení financování celé oblasti podpory sportu a nemohlo plnohodnotně plnit funkci koordinátora uskutečňování vládou schválené koncepce státní podpory sportu v České republice a plnilo tuto roli pouze formálně.

Jeho předchůdce Josef Dobeš míní, že je potřeba prošetřit pochybení konkrétních úředníků. „Já jsem skončil v březnu 2012, takže za mnou jde rok 2011. Pokud došlo k nějakým pochybením úředníků přes sport, tak je potřeba se na ty věci podívat. Jestli chyběly nějaké dokumenty a přesto se vydala dotace, tak to není v pořádku,“ sdělil iDNES.cz exministr Josef Dobeš.

„Samozřejmě musí být splněny nějaké požadavky a za to ručí konkrétní úředník, jestliže úředník přikryl to, že nebyl dodán nějaký dokument a dotace pak byla vydána, tak je to špatně a ten úředník za to musí být potrestán,“ dodal a připomněl, že po jeho odchodu panovalo v dubnu 2012 na ministerstvu školství bezvládí. 

Autoři: ,

Ikeou se drtit nenecháme, chceme vyrábět kvalitu, říká prezident nábytkářů

  • Nejčtenější

Česko ve 3. stupni: hospody do 22:00, boty v karanténě, kadeřník s omezením

Ministerstvo průmyslu a obchodu doplnilo upřesnění k chodu protiepidemického systému, kterými by se měl řídit provoz...

Nouzový stav do 12. prosince, má skončit diskriminace malých obchodů

Poslanci prodloužili nouzový stav v České republice do 12. prosince. Pro dobu o osm dnů delší, tedy téměř do Vánoc,...

V pondělí vstoupí Česko do 4. stupně, řekl Blatný. Začíná návrat všech žáků

Česko se má v pondělí přepnout do 4. úrovně PES, oznámil ve čtvrtek ministr zdravotnictví Jan Blatný. Od středy 25....

Cizinci vtrhli na nákupy bez košíků a roušek, pravidla vysvětlovala policie

Hlídky státní i městské policie zasahovaly v pondělí navečer v plzeňském Kauflandu, kam vtrhlo několik desítek cizinců...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dva parametry se zhoršily. Není jasné, zda už rozvolníme, řekl Hamáček

Počty nakažených a další parametry hodnotící epidemii covidu-19 neklesají tak rychle, jak by si všichni přáli, řekl...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

O víkendu se na horách ochladí, možná se objeví i sněhové vločky

Česko čeká ochlazení a na horách i sníh. Během středy se slunce ještě ukáže místy i v nižších polohách. Inverzní počasí...

Zeman na Hradě vyjádřil podporu policistům. Pak přijal ministra obrany

Ve středu odpoledne na Pražském hradě přijal prezident Miloš Zeman policejního prezidenta Jana Švejdara. Ten jej...

V Praze od pondělí přibude jeden spoj metra a zkrátí se intervaly

Pražský dopravní podnik od následujícího týdne posílí provoz metra. Poslední spoj nepojede od pondělí z konečných ve...

Nemocnice omezují odběrová místa, o testování na covid-19 klesá zájem

Většina nemocnic v Česku v současnosti omezuje provozní dobu odběrových míst na covid-19. Některá stanoviště jsou již...

SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker
SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker

Kdo by neměl rád puding? Chutná skvěle samostatně, se šlehačkou a čerstvým ovocem, ale i jako náplň do dortů. Navíc je přirozeně bezlepkový. Nyní...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....