Chtěli jsme na Havla hodit teroristický útok v Třinci, tvrdí bývalý estébák

  7:52aktualizováno  7:52
Explozi panelového domu v Třinci v roce 1984, při níž zahynulo dvanáct lidí, naplánovala podle výpovědi bývalého spolupracovníka StB komunistická kontrarozvědka. Cílem bylo svést akci na skupinu disidentů kolem Václava Havla a tak ji rozbít, uvádí Právo. Případ nyní otevřela policie.

Václav Havel byl komunistům trnem v oku už jako disident (na snímku jako mluvčí Charty 77). Několikrát ho zavřeli do vězení. Podle bývalého spolupracovníka StB na něj chtěli „hodit“ i výbuch 14. června 1984 v Třinci-Lyžbicích. | foto: Profimedia.cz

Více než čtvrtstoletí starým výbuchem se začal zabývat policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV).

Událost z roku 1984 tehdejší úřady uzavřely jako nehodu. Jenže věci se změnily před měsícem, kdy na státní zastupitelství v Olomouci přišel někdejší spolupracovník StB Karel Muroň se svědectvím, které explozi staví do jiného světla. "Ve skutečnosti byla za výbuchem pečlivě připravená a naplánovaná akce komunistické kontrarozvědky," shrnuje jeho tvrzení Právo.

Muroň policii dále řekl, že StB akci naplánovala, aby měla záminku zlikvidovat právě skupinu chartistů kolem Václava Havla. Útok měli podle listu spolu s Muroněm provést dva Libyjci, spolupracovník StB ale utekl do Polska, kde podle své výpovědi vše nahlásil.

Zmínka o libyjských státních příslušnících není zcela překvapivá. Komunistické Československo rozvíjelo dobré vztahy s arabskými zeměmi, protože ty svedly několik neúspěšných válek s Izraelem, spojencem Západu.

Libyjcům se semtex československé výroby hodil o čtyři roky později, když nad skotským městem Lockerbie odpálili bombu na palubě boeingu společnosti Pan Am. Zahynulo 270 lidí, byl to nejhorší teroristický útok v Evropě.

Muroňovu verzi příběhu bude na základě jeho trestního oznámení prověřovat ÚDV. "Zahajujeme v této věci úkony, jakékoliv podrobnosti v tuto chvíli sdělovat nemůžeme," řekla Právu mluvčí kriminálky Pavla Kopecká.

ÚSTR a pamětníci jsou skeptičtí

Ústav pro studium totalitních režimů ale hodnotí verzi bývalého spolupracovníka komunistické kontrarozvědky za málo pravděpodobnou. "Znamenalo by to obrovské riziko prozrazení, které by si těžko někdo vzal na triko," míní podle Práva jeho mluvčí Jiří Reichl.

Skeptičtí ohledně možné viny StB jsou také někteří pamětníci, podle nichž byla na vině nedbalost dělníků pracujících na plynovém vedení.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Za budovy Transgasu nabídla Praha málo, proti demolici se protestovalo

U budov Transgasu v Praze se sešla asi stovka jejích zastánců a řečníci ze...

Vedení Prahy odešlo ze schůzky s majitelem Transgasu bez dohody, která by brutalistní komplex budov na Vinohradech...

Návrh Pirátů by mohl přinést do státní kasy stovky milionů. Od prostitutek

V Praze byl otevřen sex klub "amsterdamského" typu. Dívky se prostituují přímo...

Legalizace prostituce, kterou prosazují Piráti, by podle ministerstva financí mohla do veřejného rozpočtu přinést...

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Najdete na iDNES.cz