Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chřipka zaútočí. Jen se neví, kdy to bude

  0:01
Chřipka, pro mnohé banální, pro jiné nebezpečná nemoc, v příští letech způsobí velkou pandemii, při níž může zemřít mnoho lidí. Experti říkají: může to být letos, za rok, za dva, ale určitě přijde. Vláda včera schválila národní plán, který by měl následky chřipky omezit na minimum. Plán obsahuje konkrétní návody: kdo bude rozdělovat léky nebo kam dávat pacienty, když budou přeplněné nemocnice.

Máme tu další podnět k vlně paniky? V žádném případě, uklidňují specialisté.
"Výskyt chřipky ve světě i u nás je v tuto chvíli velmi sporadický," řekla Marie Otavová ze Státního zdravotního ústavu. "Zatím se nic neděje. Chceme být připravení," uvedl pražský hygienik Vladimír Polanecký, jeden z autorů plánu.

Lidé se sice mohou proti chřipce chránit (životosprávou, očkováním), ale když přijde pandemie, je vše tak trochu otázkou štěstí. I "běžné" epidemie, opakující se prakticky rok co rok, postihnou vždy několik milionů lidí v zemi. Očkování pak bude při pandemii, to jest světové epidemii, zcela neúčinné. Pandemie totiž vznikne právě proto, že ji způsobí zcela nový typ viru.

Co vede experty k přesvědčení, že světu hrozí v nadcházejících letech velká epidemie chřipky? V prvé řadě praxe: chřipka přichází ve vlnách zhruba v intervalu třiceti let, ta poslední vznikla v letech 1968 až 1970. A pak teorie: vědci potvrdili, že chřipkový virus se může v důsledku malé genetické mutace změnit z nepříjemného zdravotního problému v zabijáka.

Drobná změna jednoho z deseti genů chřipkového viru vedla například před čtyřmi lety v Hongkongu k tomu, že z jedné formy ptačí chřipky se stalo pro člověka smrtelné nebezpečí. Úřady byly tehdy nuceny vyhubit více než milion kuřat, aby se zabránilo šíření nemoci.

Světová zdravotnická organizace proto vyzvala členské země, aby se na pandemii preventivně připravily. Národní plán České republiky schválila už v červenci bezpečnostní rada státu. Prvním signálem o tom, že přišla skutečná pandemie chřipky, by byly informace z lékáren o zvýšeném prodeji protichřipkových léků a zprávy z lékařských pohotovostí o náporu pacientů.

Podle národního plánu by pak hygienici organizovali rozdělování léků a návštěvní služby lékařů u pacientů doma. Pokud by nemocnice už neměly místo pro pacienty s komplikacemi, hygienici by za přispění armády vyklidili školky a jesle, které by přeměnili na dočasné nemocnice. Zahájili by též rozsáhlou mediální kampaň, v níž by vysvětlovali lidem, že při onemocnění mají raději zůstat v posteli.

Lékaři už v posledních týdnech zaznamenali vyšší počet pacientů s nemocemi dýchacích cest. Tvrdí však, že je to docela běžný obrázek podzimu, žádná chřipka.
"Od počátku září jsme zatím potvrdili jen tři případy chřipky, ze světa nemáme hlášeno vůbec nic," uvedla Marie Otavová ze Státního zdravotního ústavu. "Na chřipku je ještě čas, někdy přijde až v lednu. Navíc počasí je stále ještě celkem slušné," dodala.

Před pandemií očkování nechrání

Hygienik hlavního města Prahy a spoluautor "krizového chřipkového scénáře" Vladimír Polanecký tvrdí: "Zatím nevíme kdy, ale jednou budeme plán proti chřipce potřebovat. To je jisté."

Nakolik je pravděpodobné, že to bude už letos?

Neumím věštit z křišťálové koule. Určité náznaky blížící se pandemie tu už byly před několika lety, kdy se objevil nový kmen chřipkového viru v Číně a Hongkongu u drůbeže. Úřady tehdy nechaly vybít velké množství kuřat a tím možná epidemii pozastavily. Zatím nejsou zprávy, že by se blížila chřipka. Ale obvykle to bývá až na Vánoce.

Máte představu, jak by se taková pandemie mohla u nás projevit?

Lze důvodně předpokládat, že by v první vlně mohlo onemocnět čtyři až pět milionů obyvatel.

Pomohlo by jim, kdyby se teď nechali očkovat?

Proti chřipce jako takové je očkování jistě dobré, máme dost starostí s každoročními epidemiemi. Ale proti pandemii by toto očkování samozřejmě účinné nebylo - byl by to jiný kmen, jiný typ viru. Proto plán počítá s tím, že by bylo nutné zajistit nové očkování a také léky. Plán říká, kde vakcínu shánět, kde hromadně očkovat, dělalo by se to třeba ve školách. Vše by řídil hlavní hygienik.

Nevylučujeme, že zajistit dostatek vakcíny by mohl být zpočátku problém. Týž problém jsme totiž řešili letos při shánění vakcíny na běžné očkování proti chřipce. Nejsme zřejmě pro farmaceutické firmy dostatečně velký, a tedy lukrativní trh.

Existuje podobný plán jako tento i proti jiným nemocem?

Nikoli, protože se nemá za to, že by jiná infekce mohla hrozit v takovém rozsahu. Při poslední epidemii chřipky v roce 1968 jen u nás onemocněly tři až čtyři miliony lidí.

Tehdy žádné plány nebyly?

Ne, nikdo na to nebyl připraven. Proto Světová zdravotnická organizace nyní doporučila zemím, aby přijaly preventivní opatření. Pokud vím, v Evropě tak učinilo sedm zemí unie a my. 

Tak ať někdo vymyslí, jak opravovat město bez uzavírek, vyzývá Hřib

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí balíčku jsou také programy Eurosport s kompletní letní olympiádou. Získáte i programy Nova Sport 1,...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera dubajského vládce Spojených arabských emirátů, šejka Muhammada bin Rašída Maktúma...

22. července 2024  9:36

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos na řeckém ostrově Mykonos. Nedaleko kotvící výletní loď totiž vyslala směrem k pláži tak velké...

23. července 2024  9:29

Vystřelil osmkrát, než ho zabili. Komisař popsal detaily atentátu na Trumpa

Komisař policie v americké Pensylvánii Christopher Paris během úterního slyšení v Kongresu zveřejnil další detaily z atentátu na exprezidenta Donalda Trumpa. Paris mluví třeba o hovorech policistů...

24. července 2024  13:22

OBRAZEM: Taylor Swift v Hamburku zmokla, ale do koncertu dala všechno

Na 50 000 fanoušků uvítalo v úterý 23. července v Hamburku zpěvačku Taylor Swift. Ta by se svým věrným „Swifties“ rozdala a i přes vydatný déšť předvedla třiapůlhodinový koncert, během něhož zaznělo...

24. července 2024  13:20

Obrana je i o mentálním nastavení celé země, řekl prezident Pavel na vládě

Přímý přenos

Na jednání vlády překvapivě dorazil prezident Petr Pavel. Jednal s ní o zprávě o zajištění obrany. „Bavili jsme se o tom, že obrana země není jenom o modernizaci armády, ale že to je záležitost celé...

24. července 2024  6:48,  aktualizováno  13:17

Nejsou to anti-sex postele, udrží dva lidi, testují kartonová lůžka olympionici

Pořadatelé letních olympijských her v Paříži se rozhodli vybavit ubytovny atletů postelemi z lepenky, které lze po skončení her levně recyklovat. Mnozí se domnívali, že konstrukce z kartonu neudrží...

24. července 2024  13:13

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...