Českem se šíří virus typu A. Kvůli chřipkové epidemii už zemřelo 15 lidí

  13:26aktualizováno  15:44
Obyvatele Česka trápí epidemie chřipky. Na její následky zemřelo už celkem 15 lidí. Nemocnice postupně rozšiřují zákazy návštěv. Nejvíce nakažených lidí hlásí Liberecký, Jihomoravský a Zlínský kraj. První případy úmrtí se objevily v Jihočeském kraji. Chřipkový virus se šíří také v Polsku, Německu a Rakousku.

Relativní nemocnosti v krajích na 100 000 obyvatel v 6. týdnu roku 2019 | foto: SZÚ

„Jednalo se o seniory ve věku nad 60 let. Byli to tři muži a dvě ženy se základním onemocněním – komplikovaným zánětem plic nebo sekundární bakteriální infekcí,“ uvedla k úmrtím v jižních Čechách Jitka Luňáčková z českobudějovické krajské hygienické stanice.

Chřipka se vyznačuje prudkým nárůstem nemocných. Tak to u chřipky typu A bývá. Poslední údaje hovoří o 122 pacientech, kteří se potýkají se závažným průběhem nemoci, z nichž 16 dokonce zemřelo. Loňská epidemie nastupovala naopak zvolna a trvala dlouho, protože v roce 2018 u nás převládal původce typu B, který má odlišné charakteristiky.

Nejvyšší nemocnost je hlášena z Libereckého, Jihomoravského, Zlínského, Plzeňského a Moravskoslezského kraje. Epidemiologové však zdůrazňují, že výsledky jsou porovnatelné jen s výhradami a hlášená nemocnost není věrným obrazem té skutečné.  

„V Praze, kde jsou vyšší příjmy, řada lidí k lékaři prostě nejde, a tím se do systému nedostanou. Někdo pracuje z domova, jinde zaměstnavatelé nabízejí takzvaný Sick Day s možností zůstat pár dnů doma. Zatímco například na Ostravsku v manuálních profesích člověk na neschopenku musí, protože s chřipkou pracovat nemůže,“ vysvětluje Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

Po celé zemi zakazují sociální ústavy a nemocnice návštěvy. Ve fázi plošné epidemie chřipky je většina evropských států včetně našich sousedů. Epidemii hlásí Německo, Rakousko i Polsko. Převažuje stále virus typu chřipky A (A/H1N1), ale v řadě zemí, s různou intenzitou, zároveň cirkuluje i virus A/H3N2. Turecko, Ukrajina, Uzbekistán, Lucembursko, Francie, Izrael a Ukrajina uvádí dominanci viru typu A/H3. „Údaje se každý týden aktualizují, jsme teprve na začátku epidemie,“ dodává epidemiolog Kynčl.

Vzestup onemocnění je podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriely Štěpanyové evidován zejména u dospělých v produktivním věku, tedy ve věkové skupině 25 až 59 let věku. „V tomto týdnu je celková nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky na úrovni 1 757 nemocných na 100 000 obyvatel, což při porovnání s minulým týdnem představuje vzestup o 2,5 procenta,“ uvedla Štěpanyová.

Chřipka skolí člověka rychle

Pokud právě doma ležíte s horečkou, smrkáte a kašlete, nelze s jistotou určit, zda máte chřipku, nebo vás paralyzoval nějaký jiný, nechřipkový vir. Když hygienici hlásí epidemii, míní tím všechny akutní respirační infekce. V čase epidemie mezi nimi chřipka dominuje.

Vyznačuje se rychlým nástupem, obvykle do 24 hodin po nákaze. První se objevuje horečka následovaná bolestmi hlavy, kloubů a svalů a teprve pak nastupuje kašel a rýma. Dalším faktorem zvyšujícím riziko je vysoká infekčnost chřipky. K vyvolání nákazy stačí i dvě až tři virové částice a také jednoduchý přenos kapénkovou infekcí.

„Pokud již nemocní jste, chovejte se zodpovědně, infekci nepodceňujte a nešiřte dál – je mnohem lepší chřipku vyležet než nákazu dále šířit,“ upozorňuje Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Není to žádná banální nemoc

Ročně zemře na komplikace spojené s chřipkou kolem dvou tisíc lidí, většinou nad 65 let. Proto se očkování nejvíc vyplatí právě seniorům, kteří mají třeba cukrovku nebo jinou chronickou nemoc, která se ležením rozjede. Nejčastější sekundární komplikací chřipky je zápal plic. Ale chřipkové viry mohou vyvolat i akutní zápal plic jako bakteriální komplikaci. V takovém případě už je zapotřebí nasadit antibiotika.

Epidemiologové se shodují, že lidé chřipku těžce podceňují. Očkovat se proti ní nechá jen 5 až 7 procent populace, což je výrazně pod evropským průměrem. U starších lidí sice očkování funguje méně a onemocnění vždy nezabrání, ale studie prokázaly, že mírní průběh nemoci. A hlavně snižuje počet úmrtí.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Oběti trestných činů často nevědí, kdo jim může pomoci a na co mají nárok

Ilustrační snímek

Lidé, kteří se střetli se zločinem a přišli o majetek, peníze nebo o zdraví, se přinejmenším na nějakou dobu ocitají v...

Chřipková epidemie v ČR slábne. Počet nemocných za poslední týden klesl

Chřipka je letos zákeřná.

Počet nemocných s chřipkou a akutními infekcemi dýchacích cest v Česku za uplynulý týden klesl pod hranici epidemie....

Tragédii dělilo 34 metrů. Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe.

V pátek mohlo na české železnici dojít k velké vlakové tragédii. Večer v 19:20 hodin v Ejpovicích nedovoleně projel...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz