Sobota 28. března 2020, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. března 2020 Soňa

Chřipková epidemie přetrvává. Nemocných však ubývá

  14:51aktualizováno  15:27
Chřipková epidemie stále trvá, nemocných ale v Česku ubývá. Nejvíc jich je na Liberecku, Karlovarsku, Plzeňsku a Zlínsku. Vyplývá to z dat, která v pátek zveřejnil Státní zdravotní ústav.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: MAFRA

V tomto týdnu je celková nemocnost akutními respiračními infekcemi včetně chřipky na úrovni 1 422 nemocných na 100 000 obyvatel. Ve srovnání s minulým týdnem se jedná o pokles o více než desetinu (11,2 procenta).

„Nejnovější údaje potvrzují, že i přes pokles nemocnosti stále přetrvává, i když již slábnoucí, plošná chřipková epidemie na celém území Česka. Cirkuluje převážně virus chřipky typu A,“ komentovala Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Lidem proto doporučuje vyhýbat se větším davům a dodržovat základní hygienická pravidla. „Pro posílení imunity je vhodné konzumovat dostatečné množství ovoce a zeleniny jako přirozených zdrojů vitamínů,“ dodala. Nemocní by se naopak měli chovat zodpovědně a chřipku „vyležet“.

Chřipková epidemie pokračuje i ve většině evropských zemí.

Již druhý týden pod epidemickou hranicí

Nemocných chřipkou ubylo i ve Středočeském kraji. Podle hygieniků klesla nemocnost o desetinu na 1244 případů na 100 000 obyvatel.

„Průměrná nemocnost je tak již druhý týden pod epidemickou hranicí a vývoj naznačuje konec epidemie v kraji,“ uvedla ředitelka protiepidemického odboru středočeské hygienické stanice Lilian Rumlová. Čtyři lidé v kraji v souvislosti s chřipkou zemřeli.

Nejvyšší nemocnost je v okrese Kutná Hora, nejnižší na Mladoboleslavsku. V souvislosti s onemocněním chřipkou zaznamenali hygienici v aktuální sezoně 18 závažných případů.

Stále trvá zákaz nebo omezení návštěv ve většině lůžkových zdravotnických zařízení v kraji, některých zařízeních sociální péče a školských zařízeních. Nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově zákaz návštěv kvůli poklesu nemocnosti od soboty ruší.

Další úmrtí

Naopak v Libereckém kraji lidí s akutními respiračními infekcemi nepatrně přibylo a v důsledků onemocnění zemřeli další dva lidé. Od začátku roku tak v souvislosti s chřipkou zemřelo v kraji pět lidí. Nemocnost stoupla v tomto týdnu o necelé procento, na 100 000 obyvatel je 1749 případů.

Kvůli chřipce museli v pátek v Jablonci uzavřít informační centrum v přízemí radnice. „Nemocnost akutními respiračními infekcemi se v Libereckém kraji za poslední týden nezměnila. Je nad epidemickým prahem a nad nemocností Česka. Nejvyšší je ve věkové kategorii do pěti let,“ uvedla mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

„Ačkoliv se nemocnost akutními respiračními infekcemi v podstatě nezměnila, narostla nemocnost chřipce podobných onemocnění a současně je chřipka laboratorně potvrzována zejména u hospitalizovaných osob,“ uvedla krajská ředitelka odboru protiepidemického v Liberci Jana Prattingerová. Proto podle ní nadále doporučují nemocnicím a zařízením sociálních služeb omezit návštěvy. Částečný nebo úplný zákaz návštěv platí s výjimkou Jablonce pro všechny páteřní nemocnice v kraji - pro Liberec, Turnov, Semily, Jilemnici a Českou Lípu.

Nemocných ubylo o čtvrtinu

V Moravskoslezském kraji nemocných s respiračními infekcemi ubylo, a to o 23 procent. Nemocných je 1513 na 100.000 obyvatel. Hygienici ale evidují deset nových případů chřipky typu A se závažným průběhem onemocnění.

„Jednalo se o sedm mužů a tři ženy ve věkovém rozmezí od dvou do 79 let, z okresů Ostrava-město, Opava, Karviná, Frýdek-Místek a Bruntál, jejichž zdravotní stav si vyžádal hospitalizaci na oddělení ARO a JIP,“ uvedla krajská hygienička Pavla Svrčinová.

Nejvíce nemocných je nyní na Opavsku, kde na 100 000 obyvatel připadá 2012 nemocných. Nejčastěji stále stůňou děti do pěti let.

S ohledem na pokles nemocnosti některá zařízení začala rušit zákazy návštěv vyhlášené počátkem února. „Městská nemocnice Ostrava ruší s platností od soboty 22. února zákaz návštěv na všech odděleních i na jednotkách intenzivní péče, na oddělení ARO, v Léčebně dlouhodobě nemocných a v Domě sociálních služeb,“ uvedla mluvčí nemocnice Andrea Vojkovská.

Už druhý týden pod hranicí epidemie

V Plzeňském kraji v uplynulém týdnu o devět procent klesl počet lidí s chřipkami a akutními respiračními infekcemi. V kraji je nyní 7267 nemocných, v přepočtu na 100 000 obyvatel je to 1260 nemocných. Krajská nemocnost je tak už druhý týden pod hranici epidemie. Epidemie trvá pouze v okrese Plzeň - jih. Většina nemocnic v plzeňském regionu už zrušila zákazy návštěv pacientů.

Největší nemocnost zůstává v okrese Plzeň - jih, kde je aktuálně 1570 nemocných na 100 000 obyvatel a oproti minulému týdnu nemocnost klesla jen o šest procent. Naopak nejmenší podíl nemocných je na Domažlicku, kde je po poklesu nemocnosti o 39 procent aktuálně 832 nemocných na 100 000 obyvatel.

Ústup chřipky bude pokračovat

V Ústeckém kraji plošná epidemie chřipky skončila. Počet nemocných klesl po hranici 1500 případů na 100 000 obyvatel. Plné čekárny lidí s kašlem a rýmou jsou stále na Litoměřicku a Teplicku, kde děti jarní prázdniny teprve čekají.

Během týdne nemocnost klesla v kraji o osm procent na 1490 hlášených případů na 100 000 obyvatel. Na Litoměřicku a Teplicku je to stále přes 1900 na 100 000 lidí. Na Litoměřicku prázdniny školákům nyní začínají, na Teplicku je budou mít ještě o týden později.

Menší počet lidí s chřipkou je už na Mostecku a Ústecku, kde to je zhruba 1000 případů na 100 000 obyvatel. „Předpokládáme, že ústup chřipky bude pokračovat. Na nemocnosti se vždy projeví jarní prázdniny. Děti opustí školní kolektivy, odjedou na dovolenou a nemocí ubývá,“ uvedla Štorkánová.

Další pokles má přijít příští týden

Ve Zlínském kraji lidí s akutními respiračními onemocněními a chřipkou za týden ubylo. Respirační onemocnění má v kraji 1578 lidí ze 100 000, o osm procent méně než před týdnem. Nemocných s chřipku ubylo o 37 procent, stoná jich 187 ze 100 000. Hygienici doporučili zrušit omezení či zákaz návštěv v okresech Vsetín, Uherské Hradiště a Kroměříž.

Ve zlínském okrese stoná 2176 lidí ze 100 000. „Nemocnost chřipkou je tam také výrazná. Ve věkových skupinách se nemocnost snižuje, jen v okrese Zlín byl zaznamenán nárůst u osob nad 15 let,“ uvedla ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Jana Hošková.

Příští týden předpokládají hygienici další pokles nemocnosti, i ve zlínském okrese. „Od 2. března budou ve Zlínském kraji probíhat jarní prázdniny, které mohou přerušit šíření onemocnění chřipkou,“ uvedla Hošková.

Hygienici v kraji dosud evidují sedm závažných průběhů chřipky A, nemocní museli být hospitalizováni na JIP či ARO odděleních. Nikdo na následky onemocnění nezemřel.

Epidemie skončila

Lidí s chřipkou a akutními respiračními onemocněními v Pardubickém kraji v tomto týdnu skoro nepřibylo. Před týdnem jich bylo 1114 na 100 000 obyvatel, v současnosti jich je 1133. „Po skončení jarních prázdnin zůstala nemocnost téměř stejná. Čísla nasvědčují, že epidemie skončila,“ uvedla ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Olga Hégrová.

Vyšší počet nemocných přetrvává v některých lokalitách a také u nejmenších dětí. Od začátku vlny chřipek hygienici evidují pět závažných případů onemocnění s komplikacemi, dva lidé na jejich následky nezemřeli. Podle Hégrové začnou zdravotnická a sociální zařízení v kraji odvolávat zákaz návštěv, který byl vyhlášen koncem ledna či začátkem února.

Nejlepší obranou proti chřipce je očkování:

Autor:

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek


  • Nejčtenější

Vláda omezila volný pohyb do 1. dubna, brzdí s EET, odpouští i odvody

Ministři prodloužili omezení volného pohybu do 1. dubna. Znamená to, že do té doby zůstanou uzavřené i restaurace i...

Omezení skončí nejdřív v půlce dubna. Hranice můžou být zavřené i roky

Přísná karanténní opatření se začnou rozvolňovat nejdříve od půlky dubna, pokud se nákaza zastaví. Hranice zůstanou...

V Česku je 833 nakažených koronavirem, 20 tisíc lidí má neschopenku

Česko má 833 případů nákazy koronavirem. K pátečnímu ránu se uskutečnilo 11 619 testů. Česká správa sociálního...

Nakažených koronavirem je 1 120. Epidemii může zbrzdit lék Plaquenil

Ministerstvo zdravotnictví omezilo předepisování léku Plaquenil, aby ho bylo dost pro pacienty s koronavirem. „Podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko má šest obětí koronaviru, zesnulí měli i jiné potíže. Nakaženo je 1 654 lidí

Počet obětí koronaviru v Česku dosáhl čísla šest, nakaženo je aktuálně 1 654 lidí. Zemřeli tři muži, kteří měli...

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

  • Další z rubriky

Zeman odmítl nápad na amnestii, byla by kvůli koronaviru škodlivá

Prezident Miloš Zeman se postavil proti nápadu, že by mohl části vězňů udělit amnestii. S nápadem, že by hlava státu...

Zemřeli další dva lidé s COVID-19. Čísla nejsou nejpříznivější, říká Vojtěch

V Česku je 2 622 potvrzených případů koronaviru a jedenáct obětí. V sobotu zemřeli další dva lidé. Vyšší nárůsty...

Premium

Medik, dobrovolník, Vietnamec, aneb noví hrdinové doby koronavirové

Neobyčejné příběhy obyčejných lidí. Svými nápady pomáhají Česku překonat pandemii. Studenti medicíny, lékaři,...

Biskup Herbst měl pozitivní test na koronavirus, v karanténě je i kardinál Duka

Biskup Karel Herbst měl pozitivní test na koronavirus. Uvedla to v sobotu večer Česká televize. V domácí karanténě je...

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Vypnuto. Francouzi přišli přes noc o tři čtvrtiny dálničních rychlonabíječek

Francouzský energetický gigant EDF ze dne na den vypnul 189 rychlonabíječek, které fungovaly na dálnicích. Motoristy –...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...