Chovatelům vadí, jak se testuje na BSE

  9:43aktualizováno  9:43
Olomouc - V zemi se začínají ozývat hlasy, že Státní veterinární správa na BSE nereaguje tak, jak jak by měla. Testů na BSE se provádí málo, metoda, která se k tomu používá není nejcitlivější a se vzorky tkáně mozkového kmene poraženého skotu se na vyšetření jezdí světa kraj. To vyčítají veterinární správě někteří chovatelé, soukromí veterinární lékaři a nyní i olomoučtí členové Strany pro otevřenou společnost.

Zástupci Státní veterinární správy však jejich kritiku odmítají a tvrdí, že na jejím pozadí je spíš snaha některých soukromých laboratoří podílet se na testování dobytka a získat tak státní zakázku.

"Vyšetřovat na BSE by se mělo v každém kraji, aby se dlouhé cesty se vzorky na testování neprodražovaly," tvrdí například Petr Štěpánek, jeden z členů Strany pro otevřenou společnost. V zařizování takových laboratoří nevidí vážnější problém.

"Vybavení na testování lze pořídit za statisíce korun. Když si uvědomíme, že vyšetření asi 170 tisíc kusů skotu staršího než třicet měsíců bude zemi stát na 280 milionů korun, je to jen zlomek této částky," dodal Štěpánek.

BSE přišla s krmením pro telata

"Není to tak jednoduché, jak se to prezentuje, a nejde jen o zařízení, ale musí se k tomu vytvořit i bezpečnostní podmínky," reagoval na tento požadavek mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Na BSE se zatím testují vzorky v Jihlavě a v Praze. "Nyní rozšiřujeme kapacitu laboratoře v Jihlavě a uvažujeme, že další případně otevřeme i ve Státním veterinárním ústavu v Olomouci."

Někteří chovatelé s argumenty Strany pro otevřenou společnost příliš nesouhlasí. "Myslím, že svoz vzorků do laboratoře se dá organizačně vyřešit, náš problém to ani není. Spíš to trochu zpomaluje odbyt," uvedl zootechnik ZD Unčovice Zdeněk Fišera. Soudí, že vážné potíže by nemusela mít ani menší družstevní jatka. Na situaci už nyní reagují tak, že poráží mladší kusy.

Členové Strany pro otevřenou společnost také požadují, aby se testoval nejen hovězí dobytek starší třiceti měsíců, ale  už čtyřiadvacetiměsíční. "Tato hranice už byla prolomena, BSE se objevilo i u mladšího dobytka. Testování by mělo být rozšířeno kvůli zdraví veřejnosti a současně by se tak obnovila důvěra k hovězímu masu," soudí Štěpánek.

Podle Josefa Dubna veterinární výbor Evropské unie minulý týden skutečně rozhodl, že se hranice vyšetření na BSE v unii sníží na čtyřiadvacet měsíců. Platí to ovšem pouze v tom v případě, že dobytek jde na nucenou porážku.

"Zdravý dobytek se v unii dál testuje od třiceti měsíců. Výjimkou je pouze Německo, které všechen poražený hovězí dobytek vyšetřuje od stáří dvou let. Připustil také, že testy na BSE dělají v Německu i soukromé laboratoře, protože ty státní by tak velký nápor nezvládly.

Různý pohled je i na vyšetřovací metodu Western Blot od firmy Prionics. Státní veterinární správa tvrdí, že je to metoda používaná a uznávaná v zemích Evropské unie, její kritici ovšem namítají, že existují citlivější metody. "Kdyby byly na tuzemský trh vpuštěny všechny testovací metody, ověřování pozitivních nálezů by bylo levnější a spolehlivější," tvrdí Štěpánek.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Bývalý uhlobaron Koláček u soudu prováděl duchovní cvičení

Někdejší spolumajitel Mostecké uhelné společnosti Antonín Koláček u soudu,...

Pouhé modlení už nestačí. Bývalý uhlobaron a buddhista Koláček, který si změnil křestní jméno z Antonína na Antonio,...

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu, s Trumpem se setká v březnu

Andrej Babiš se 7. března setká s Donaldem Trumpem

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz