Chovanec vlastní nemovitosti za desítky milionů. A koupil další dům

  17:59aktualizováno  1. února 15:47
Napřed prodával zeleninu. Pak přešel na nábytek a dal se na politiku, až se nakonec stal druhým nejmocnějším mužem v ČSSD. Dnes je z Milana Chovance poslanec, ale hlavně ho živí reality. V současné době rekonstruuje poslední pořízený kousek – vilku nedaleko svého domu za 5,79 milionu korun.

Nová vilka Kupní smlouvu na koupi nové nemovitosti v Plzni nedaleko jejich domu Chovancovi podepsali v září 2017. Loni probíhala rekonstrukce. Novou fasádou a okny se dům začal pyšnit začátkem prosince. | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Chovanec s manželkou Jaroslavou vlastní zejména v Plzni a okolí nemovitosti minimálně za 26 milionů korun, jak vyplývá z kupních smluv, které má MF DNES k dispozici. Naposledy někdejší ministr vnitra investoval za pomoci čtyřmilionové hypotéky 5,79 milionu korun do rodinného domu nedaleko svého bydliště. Po loňské rekonstrukci už u ní zvenku zbývá upravit jen zahradu. MF DNES to zjistila v rámci mapování majetku politiků.

Jaký záměr Chovancovi s vilou mají a kolik je stála rekonstrukce, není zřejmé. Současný poslanec na to MF DNES neodpověděl.

Cesta k prvním milionům

Chovanec si nicméně s penězi vždy uměl poradit. Po absolvování střední ekonomické školy se stal živnostníkem. V Plzni si otevřel malý krámek se zeleninou. Mimochodem to bylo krátce po listopadu 1989 a jemu bylo devatenáct let.

Byznys, který mu přinesl miliony, rozjel nicméně až o dvanáct let později, kdy už coby sociální demokrat založil firmu Plzeňský nábytek. Ta v době, kdy už byl i zastupitelem města Plzeň, byť pod vládou koalice složené z ODS, Pravé volby pro Plzeň, KDU-ČSL, US-DEU a SNK, dodávala do městských bytů kuchyňské linky od polských dodavatelů. 

Od města Plzeň obdržela na úhradách za poskytnuté plnění od roku 2002 do roku 2006 celkovou částku pouze 3 245 042 Kč (včetně DPH). Další peníze - 249 600 Kč včetně DPH - získala za to, že v roce 2006 dodávala nábytek pro služebny Policie ČR. Tato dodávka byla realizována formou materiálního daru Statutárního města Plzně - městského obvodu Plzeň 1 Ministerstvu vnitra. 

Konec pána s nábytkem

Na konci listopadu 2006 Chovanec nábytkářskou firmu prodal. O měsíc později Plzeň ukončila smlouvy na správu bytů a domů a zadala je jiné firmě.

Chovanec na prodeji vydělal 10,5 milionu korun. Dalších 700 tisíc údajně přinesl prodej pozemků pod areálem jeho firmy, jejíž nový majitel – výrobce plastových oken DAK – nábytkářskou činnost někdejší Chovancovy firmy téměř okamžitě zrušil.

První byt na plzeňských Slovanech si manželé Chovancovi koupili za 690 tisíc v roce 2001. Další a mnohem větší nákupy nemovitostí však začali realizovat až kolem roku 2010. „Koupil jsem bytový dům v Plzni u rozhlasu,“ řekl rok nato Chovanec Deníku.cz. Podle svých slov si na nemovitost za 3,9 milionu korun půjčovat nemusel. „Použil jsem peníze ještě z podnikání,“ vysvětloval koupi po zveřejnění majetkových přiznání za rok 2010 tehdy již hejtman Plzeňského kraje.

Jenže právě tato investice začala vyvolávat otázky. Společně s manželkou Jaroslavou nemovitost koupili za 7,8 milionu korun. Kupní smlouvu podepsali na konci prosince 2009. O osm měsíců později nicméně Chovanec uzavřel s manželkou dohodu o vypořádání společného jmění manželů, kde si dělí do té doby společný majetek, a Chovanec později v majetkových přiznáních uváděl vždy jen své majetkové poměry.

To, že s manželkou uzavřel dohodu, vyšlo navíc najevo až zhruba po pěti letech, když Chovanec serveru lidovky.cz odpovídal na dotaz, proč od manželky dostal darem 2,5 milionu korun. Jeho žena totiž prodala jiný dům – který koupila v roce 2011 za 3,1 milionu – společnému známému Václavu Váchalovi, jenž roky pracoval u plzeňské kriminálky a pak radil Chovancovi i na ministerstvu vnitra. Prodej jí vynesl 3,75 milionu korun. Chovancová přitom nemovitost vlastnila zhruba dva roky, během nichž ji měl v pronájmu právě Váchal.

Půl na půl záměrně?

Obdobné nákupy, kdy jeden z manželů nakupoval a pak se rozdělil, probíhaly i v dalších letech. To, proč to bývalý ministr vnitra dělal, nikdy nevysvětlil. „Prostě jsme se tak dohodli řešit naše majetkové poměry. Nevidím na tom nic neobvyklého,“ napsal serveru lidovky.cz v SMS zprávě. Informace o odloučení v roce 2015 komentovat nechtěl.

O rok později se nicméně v doprovodu manželky Jaroslavy Chovanec objevil na narozeninách klíčového hradního poradce Martina Nejedlého. A dodnes mají Chovancovi i stejnou adresu trvalého bydliště.

Poslední nákupy nemovitostí někdejší ministr vnitra uskutečnil předloni. S Jaroslavou Chovancovou si pořídil už zmíněnou vilku nedaleko jejich bydliště. Společně také dotáhli koupi dvou bytů ve svém činžovním domě nedaleko rozhlasu. Přišly je na 4,2 milionu.

O penězích mlčí

Kde na nemovitosti vzal Chovanec a jeho rodina peníze, zda jen z někdejšího podnikání, nebo další činnosti, není zřejmé. Chovanec na dotazy MF DNES nereagoval. Kromě politických příjmů nicméně Chovancovým plynou peníze i z pronájmu bytů, jak plyne z majetkových přiznání současného poslance. V minulosti v něm uváděl cenné papíry, nicméně v současnosti se už o žádných nezmiňuje.

V roce 2017 kromě pozemků a staveb ležících na nich se v majetkových přiznáních pochlubil jen koupí souboru obrazů v hodnotě dvou milionů korun či hotovostí na účtu ve výši 1,3 milionu. V loňském roce pak už kromě výdělku z pronájmu přiznával jen to, že ze čtyřmilionové hypotéky mu zbývá doplatit 3,99 milionu korun.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Zapomenutý příběh. Legionář zažil lágr na Sibiři, teror i sabotáž na lodi

Legionář František Tomek

Příběh Františka Tomka se liší od života většiny českých vojáků, kteří v 1. světové válce skončili v ruském zajetí....

Videa týdne: Hořící katedrála, slávisté v Londýně a Assange na skejtu

Rozsáhlý požár v pařížské katedrále Notre-Dame. (15. dubna 2019)

V uplynulém týdnu diváky webu iDNES.tv nejvíce zaujala videa hořící pařížské katedrály Notre-Dame. Aby ale videa týdne...

Češi se budou učit, jak přežít sucho. Izraelské zavlažování otestují u Lán

Rektor ČZU Petr Sklenička

Zavlažovací systémy používané v Izraeli, jehož území tvoří zhruba ze dvou třetin poušť, budou brzy sloužit pro...

Najdete na iDNES.cz