Nenápadný plicní zabiják. Choroba může udusit, lékaři budou nemocné hledat

  20:24aktualizováno  20:24
Chronická obstrukční plicní nemoc, známá jako CHOPN, patří k nejzákeřnějším. Postihuje hlavně kuřáky, trpí jí přes půl milionu Čechů. Polovina z nich o tom však nemá tušení. Lékaři si nyní dali za úkol odhalit co nejvíce nemocných. Také tím chtějí zjistit, jestli má smysl zavést speciální preventivní prohlídky.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Kouříte nejméně krabičku cigaret denně už alespoň deset let? Je vám přes čtyřicet? Zadýcháváte se při chůzi po rovině nebo jen do druhého patra? Pokud jste si museli třikrát odpovědět ano, dost možná vás už příští rok osloví praktický lékař. Spadáte totiž do rizikové skupiny pacientů, kteří jsou ohroženi chronickou obstrukční plicní nemocí. Jen o tom zatím nevíte.

CHOPN, jak se nemoci zkráceně říká, není banální tak jako zmíněná tři kritéria. Tři sta tisíc lidí už se totiž s nemocí léčí a podle odhadů lékařů dalších asi tři sta tisíc Čechů netuší, že jí trpí. Ročně na ni zemře tři a půl tisíce pacientů.

„Ve světovém žebříčku úmrtnosti je podle Světové zdravotnické organizace v bohatých zemích CHOPN na čtvrtém místě. U nás je z hlediska plicních nemocí druhou nejčastější příčinou úmrtí,“ říká přednosta Plicní kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové Vladimír Koblížek.

Hledání nemocných

Plicní lékaři teď společně s těmi praktickými a Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) zahájili projekt, jehož ambicí je najít a léčit tisíce zatím neznámých nemocných. Dvouletý projekt, který navazuje na ministerskou Národní strategii zdraví 2020, má v plánu vyšetřit plíce až sedmi tisíc lidí. Náklady ve výši 22 milionů budou hrazeny z evropských fondů.

„Výsledkem má být i jasná informace, kolik by stálo, pokud by se screening zavedl celoplošně, jaká bude návratnost a počet zachycení onemocnění,“ vysvětluje Karel Hejduk z Národního screeningového centra ÚZIS.

To neznamená, že v budoucnu budou vyšetřeni všichni silní kuřáci nad čtyřicet let. Hledají se skupiny v populaci lidí, u kterých to má smysl. „Možná zjistíme, že u lidí, kteří bydlí na venkově a hodně kouří, to tolik nevadí, ale když bydlí ve městě, je to problém,“ vysvětluje Koblížek.

První „hledání“ možných pacientů s CHOPN začíná už teď po Novém roce. Do projektu je zapojeno přes 140 praktických lékařů a 30 jejich kolegů z plicních ambulancí.

„Praktik bude článek číslo jedna. On vytipuje rizikové pacienty, a pokud ti splní kritéria, praktik je odešle do plicní ambulance. Může se to vztahovat i na lidi, kteří jsou starší 40 let a už přestali kouřit,“ vysvětluje za Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP lékař Norbert Král.

Bude-li se chtít nechat vyšetřit i ten, jehož praktický lékař v projektu není, a zároveň splňuje ona tři základní kritéria, může se k pneumologovi (specialista na plicní choroby) objednat i sám. Seznam zapojených lékařů zveřejní ÚZIS a Česká pneumologická a ftizeologická společnost na webu nejspíš v únoru.

Rakovině jde předejít zdravým životním stylem, říká profesor Petruželka

Fakt, že nemocných CHOPN přibývá, potvrzuje plošné šetření, které se uskutečnilo loni na konci listopadu ve třinácti krajích. Vyšetřit se nechalo skoro patnáct stovek zájemců, u 22 procent lékaři zjistili podezření na tuto chorobu. Předloni to bylo přitom jen dvanáct procent.

„Pokud se lidé nezačnou včas léčit a nepřestanou okamžitě kouřit, končí desítky z nich ročně s výrazným zhoršením příznaků na akutním příjmu českých nemocnic. Záchranky je přivážejí ve stavu, kdy nemohou dýchat, kašlou, jsou zmatení a vzplanutí nemoci je přímo ohrožuje na životě,“ říká předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnost ČLS JEP a přednostka Pneumologické kliniky 1. LF UK Martina Vašáková.

Kromě včasného odhalení nemoci by se případným budoucím plošným screeningem vybrané skupiny lidí měly i ušetřit peníze. Dosavadní čísla ukazují, že průměrný stabilní pacient s CHOPN stojí asi padesát tisíc korun ročně, ale komplikované případy až mnohonásobně víc.

„Pacient, který má opakované vzplanutí nemoci a musí na JIP na ventilátor nebo na přístroj, aby mu pomáhal s dýcháním, může stát jeden až dva miliony ročně. Těch je u nás téměř 20 procent,“ odhaduje Koblížek.

Zaměřeno na ženy

Připravuje se však ještě druhá část projektů. ÚZIS takto postupně jako CHOPN ověří celkem deset dalších onemocnění v rámci existujících preventivních programů, zaměřených třeba na karcinom děložního hrdla.

Vyšetření, kdy se ženám odebere vzorek buněk ze stěru děložního hrdla, už teď gynekologové jednou ročně provádějí. Jenže spousta starších žen po menopauze přestává časem ke gynekologovi chodit a je velmi těžké je k prevenci přesvědčit. Přičemž data potvrzují, že nárůst počtu onemocnění strmě stoupá po 45. roku věku.

Pacienti s rakovinou řeší nejen léčbu, už rok jim pomáhá speciální poradna

„Právě těmto ženám starším 50 let v pilotním projektu zašleme samovyšetřovací sady na HPV. Udělají si vyšetření doma a poté ho pošlou do laboratoře,“ vysvětluje Hejduk. Spolu se zdravotními pojišťovnami a Nadací pro výzkum rakoviny ÚZIS vytipuje deset tisíc takových žen, vše by mělo podle plánu začít na jaře.

Konkrétně tomuto projektu příliš nevěří předseda České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP Vladimír Dvořák. Domnívá se, že ženy, které na prevenci nechodí, nebudou mít ani motivaci si test na poště vyzvednout.

„Nemyslím si, že skupina žen, která nereaguje na adresné zvaní, bude ochotná si test zavést a poslat do laboratoře. A už vůbec si nejsem jist, že tato skupina bude vědět, co potom má dělat, až se dozví, že test je pozitivní,“ říká Dvořák. „Zkusit se ale může všechno,“ podotýká.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

První gay pár, co si v ČR osvojil dítě. Kvůli předsudkům odešel za hranice

Petr Laně a Jan Rous, registrovaní partneři z Prahy, už mají připraven dětský...

Jsou to dva roky, kdy si první pár gayů v Česku osvojil dítě. Petr Laně a Jan Rous před lety prošlapali registrovaným...

ANO stále vládne české politické scéně. ODS se přiblížila k Pirátům

Únorový volební model Centra pro veřejné mínění. (22. února 2019)

Únorové volby do Sněmovny by podle Centra pro výzkum veřejného mínění vyhrálo ANO se zhruba třicetiprocentním ziskem...

V Česku opět přituhlo, v Krkonoších klesly teploty až k minus 15 stupňům

Sněžení komplikovalo dopravu na Vysočině u Větrného Jeníkova. (4. února 2019)

Počasí trápí řidiče na několika místech republiky. Situace na D1 se už uklidnila, ale sníh leží na silnicích v...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz