"Chirurgie není povolání pro ženy. Nestačí na to fyzicky. A neprojevují dost rozhodnosti. Abych byl maximálně upřímný, nevidím nejmenšího důvodu, pro který byste to povolání zvládla," vysvětlil primář Sova nastupující lékařce Alžbětě Čeňkové v seriálu Nemocnice na kraji města, proč se nemá pouštět do ortopedie.
Je to seriál starý víc než třicet let a od té doby se, co se týče statistik, hodně změnilo. Počet lékařek v medicíně byl tehdy třikrát nižší než dnes. Jenže ač teď ženy v medicíně zhruba o dva tisíce převyšují počet mužů, ve vedení lékařské komory a v myslích řady významných lékařů jako by se zastavil čas.
NÁZOR ŠÉFA LÉKAŘŮ NA DOKTORKY ČTĚTE ZDE |
Ve zdůvodnění, proč ženy nemohou být v řadě oborů tak dobré jako muži, navíc volí stejná slova, jako zazněla ve třicet let starém seriálu.
GENDER
|
Rodina jako handicap
A další lékaři tvrdí o ženách ve svých oborech totéž. Když se řešil nedostatek zubařů, prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek řekl, že by bylo lepší motivovat ke studiu muže, protože ženy nejsou tak dobré – podle Pekárka jim chybí fyzická síla, když je třeba vytáhnout zub osmičku. Tehdejší premiér Jiří Paroubek s tím souhlasil a dodal: "U žen je taky potřeba říct, že ony trošku dříve v tom povolání končí."
Prezident České lékařské komory Milan Kubek dokonce považuje přibývání žen v medicíně za jeden z nejvážnějších důvodů krize medicíny. A to proto, že jsou v práci "handicapovány tím, že mají rodinu".
PAVEL PAFKOChirurg, přednosta Příroda rozhodla jinak a ženy jsou zkrátka uzpůsobeny k něčemu jinému než muži. Pro ženy podle mého není chirurgie vhodná. Kvůli rodině se věnují své profesi a vzdělávání zákonitě méně než muži. |
"Je neuvěřitelné, že někdo dnes řekne něco takového," kroutí hlavou profesorka Eva Syková, která řídí Ústav experimentální medicíny Akademie věd, je zvolenou členkou organizace sdružující nejlepší světové vědce a o její výzkum kmenových buněk se zajímá celý svět. A je také matkou dvou synů.
Vedení lékařské komory se hájí, že statistiky nelžou. Ano, podle nich v ortopedii připadá na tisícovku mužů jen stovka žen. I v chirurgii je žen sedmkrát méně než mužů. V ostatních oborech to však neplatí.
"Jsou jistě obory, které ženy přitahují méně, ale je to o jejich rozhodnutí, nikoliv o talentu, neschopnosti nebo o tom, že by práci zanedbávaly kvůli myšlenkám na rodinu," říká další lékařka Eva Králíková.
Lékařek je u nás nejvíc na světě
EVA TOPINKOVÁGerontoložka, přednostka geriatrické kliniky VFN Praha |
"To neznamená, že bychom měli mít méně žen v medicíně. Spíš pojďme změnit systém specializačního vzdělávání, protože lékařky jsou kvůli tomu, že se rozhodnou pro mateřství, v další kariéře znevýhodněny proti mužům a získávají atestace později, takže na vedoucí místa se snáz dostávají muži," dodává Marx.
Mimochodem: primář Sova se doktorce Čeňkové později omluvil. Ukázalo se totiž, že je lepší ortopedka než mnozí její kolegové.