Vzestup a pád lídra průmyslu. Zadluženému Chemapolu věřil i Václav Havel

  20:07aktualizováno  20:07
Nenávratné investice prezidenta Chemapolu Václava Junka vedly k pádu společnosti chráněné politiky. Dluh dosahoval v roce 1999 astronomických sedmnáct miliard korun. Bankrot ale nebyl úplný konec. Část podniků, především z chemické divize, získal nynější premiér Andrej Babiš se svým podnikem Agrofert.

Někdejší agent StB a bývalý předseda představenstva společnosti Chemapol Václav Junek na snímku z roku 1998. | foto: Robert ZlatohlávekMAFRA

Začátkem devadesátých let kapitalismus v Česku teprve pomalu nabíral na obrátkách. Václav Junek, někdejší agent StB, který se za komunismu z pozice referenta vyšplhal až na post předsedy představenstva společnosti Chemapol, však už tou dobou žil život západních byznysmenů.

Fotogalerie

Jako první podnikatel „nové doby“ měl k dispozici soukromé letadlo Cessna z druhé ruky. Letadlo s registrací OK-NKN zdobilo na ocase logo Chemapol Group a často navštěvovalo pobřeží Španělska.

Chemapol byl tou dobou gigant tuzemského průmyslu. Jeho podnikání sahalo od médií přes sportovní kluby, letectví až k chemickým a zbrojním podnikům. Za komunismu byl Chemapol výhradním dovozcem ropy a jako vůbec první podnik v tehdejším Československu se v roce 1968 stal akciovou společností. Podíly v něm drželo přes sto jiných státních podniků.

Nevyhnutelný pád

Junek a jeho spolupracovníci se stali akcionáři Chemapolu v roce 1994. Klíčem, kterým se Junek dostal do pozice šéfa společnosti, byla firma Proventa. Ta měla třináctiprocentní podíl v Chemapolu a Junek ji také vedl.

Důvod, proč i přes očividně nenávratné investice mohl Junek dál vládnout Chemapolu, se nabízí. Někdejší rozvědčík vždy uměl našlapovat v nejvyšších patrech politiky. Další podíly vlastnily velké banky, které Chemapolu půjčovaly peníze, a desítky státních podniků. Stát nechal Junka a jeho Proventu Chemapol řídit. Junek se stal nejprve předsedou představenstva, později prezidentem Chemapolu. A podnik pod jeho vedením masivně utrácel. Například do fotbalového týmu v Drnovicích a hokejového klubu ve Vsetíně nalila společnost přes půl miliardy korun.

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

Například sociální demokracii, kterou v té době vedl Miloš Zeman, Junek věnoval několik tankovacích karet. „Už si nepamatuji na detaily, ale myslím, že nějaké karty jsme sociální demokracii darovali,“ přiznal tehdy.

Miloš Zeman sice zprvu tvrdil, že o žádných kartách neví, jeho spolustraník z ČSSD Jaroslav Vlček však potvrdil, že karty přebíral osobně spolu s ním.

Vylepšit svou image komunistického špiona, kterého StB vyslala na misi do Paříže, se však Junkovi zásadně podařilo až v roce 1997.

Dceřiná společnost Chemapolu tehdy za 200 milionů korun koupila polovinu pražského paláce Lucerna od prezidenta Václava Havla. Ten tehdy transakci obhajoval se slovy, že „Chemapol je pilířem české ekonomiky“. To však už v té době fakticky neplatilo.

Benzin pro Zemana

První svobodné volby pošpinila Bartončíkova aféra

Koncem téhož roku Chemapol přestal splácet dluhy svým věřitelům. O dva roky později zbankrotoval. Ukázalo se, že dluh společnosti dosahuje astronomických 17 miliard korun.

Dnes osmašedesátiletý Junek byl sice v souvislosti Chemapolem vyšetřován, nikdy však nebyl obviněn. Dle obchodního rejstříku stále podniká – je předsedou představenstva lesnické společnosti LST. Přestože se Chemapol ocitl na dně, část podniků, především z jeho chemické divize, byla stále lukrativní. Právě tuto část Chemapolu získal nynější premiér Andrej Babiš se svým podnikem Agrofert.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Máme dost lidí, ani oni nebudou poslušní, vzkázal Babišovi Šmarda

Nominant ČSSD na ministra kultury Michal Šmarda v diskusním pořadu Rozstřel...

Kandidát ČSSD na post ministra kultury Michal Šmarda se ohradil proti kritice premiéra Andreje Babiše, který ho už...

Dress code ve vedru tolik neplatí, šortky už mohou obléknout i v bankách

ilustrační snímek

Hlavně pohodlí. Už ani velké firmy nebo banky v Česku nelpí ve vedru na kravatě, povoleny jsou leckde i šortky. Ženy...

NÚKIB o útoku na českou diplomacii senátorům nic neřekl, hájí se ředitel

Šéf Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Dušan Navrátil.

Ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Dušan Navrátil na jednání předsednictva Bezpečnostní...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz