Cheb dostane zpátky les v Bavorsku, odsunutí Němci s vrácením nesouhlasí

  11:11aktualizováno  11:11
Cheb získá zpátky les v Bavorsku, který koupil v roce 1927. V pátek o tom rozhodl soud v německém Regensburgu. Rozsudek se nelíbí Němcům, kteří museli město po 2. světové válce opustit. Pozemek o 650 hektarech považují za své poutní místo.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Německá strana navrhovala, že Bavorsko les koupí a Cheb část peněz investuje do příhraničních projektů. Chebská radnice to odmítla a u německých soudů zažalovala Německo, aby ukončilo nucenou správu.

Soud v Regensburgu nárok města v pátek potvrdil. "Soudce výslovně uvedl, že Cheb nemůže být přímo zodpovědný za zabrání majetku vysídlenců prostřednictvím Benešových dekretů," napsal německý deník Süddeutsche Zeitung. O rozsudku informovaly Lidové noviny.

"Zprávu jsme přijali s povděkem. Doufáme, že téměř dvacetileté úsilí města nyní úspěšně končí," řekl iDNES.cz starosta Chebu Pavel Vanoušek.

"Jsme si ovšem vědomi, že rozsudek ještě nenabyl právní moci a je možné, že protistrana, Spolková republika Německo, může podat odvolání," dodal starosta.

Odsunutí Němci o les nechtějí přijít

S rozsudkem soudu nesouhlasí sudetští Němci, kteří byli po válce z Chebu vyhnaní. Navrhovali, aby si Německo pozemek nechalo jako odplatu za odsun.

Bývalí obyvatelé Chebu mají k lesu silné pouto. Uprostřed pozemku funguje restaurace s chebskými prapory na zdi a stylizovaným muzeem.

Cheb vlastnil les v bavorském okrese Tirschenreuth od roku 1927. Německo v roce 1965 přijalo speciální zákon, který na podobné pozemky uvalil nucenou správu.

Rozsudek může být precedens pro další města

Příští týden se představitelé Chebu setkají se zástupcem právní kanceláře, která město zastupuje, a rozhodnou o dalším postupu. Zatím není jasné, jakým způsobem město s lesem naloží.

"V úvahu přichází možnost, že les bude přímo spravovat náš lesní podnik," uvedl Vanoušek. Město už také jednalo o možném pronájmu s lesním podnikem v Augsburgu. Cheb by měl vykonávat vlastnická práva nad lesem do jednoho měsíce.

Město také od německých developerů dostalo nabídku, aby část pozemku pronajalo na výstavbu větrné elektrárny. "Máme ale informace, že někteří místní starostové s tím nesouhlasí, a my nechceme jít přes jejich odpor," řekl Lidovým novinám Vanoušek. O prodeji lesa město neuvažuje.

Rozhodnutí soudu může zafungovat jako precedens pro nároky jiných českých měst, která před válkou vlastnila pozemky v Rakousku a Německu.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Rusko proniklo do bojů v Sýrii, spolu se syrskou armádou vstoupilo do Kobani

Syrská armáda doprovázená ruskými vojáky ve středu večer vstoupila do severosyrského pohraničního města Kobani. Ještě v...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Jak obrat stát na těžbě kamení. Muž v Kojeticích to dokázal

V Kojeticích u Prahy se už několik let bez povolení těží kámen. Vědí to místní obyvatelé i starostka, stát ale nekoná....

Barista i záchranář u kanónu. Armádní záložáci poprvé pálili ostrými

Na kopci stojí rozmístěná baterie samohybných houfnic DANA. Ve stínu mezi nimi posedávají hloučky mužů. Svačí,...

Exministr dopravy Bárta nedostane 20 milionů. Promlčeno, vzkázal mu soud

Někdejší ministr dopravy Vít Bárta nedostane od státu 20 milionů, kterých se domáhal jako nemajetkové újmy za své...

Prezident slíbil, že zveřejní zdravotní dokumentaci. Neuvažuje o abdikaci

Prezident Miloš Zeman slíbil, že zveřejní ve čtvrtek svoji zdravotní dokumentaci. Při odchodu ze Sněmovny, kam přišel...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz