Pro jedny ikona levicové mládeže, pro druhé masový vrah. Argentinec Che Guevara ve službách kubánské revoluce netradičně oholený.

Pro jedny ikona levicové mládeže, pro druhé masový vrah. Argentinec Che Guevara ve službách kubánské revoluce netradičně oholený.

Che Guevara se skrýval s milenkou v domě u Prahy

  • 579
Ani po čtyřiačtyřiceti letech není úplně jasno. Redakci iDNES.cz se ale podařilo zpřesnit informace, kde na jaře 1966 pobýval v Československu proslulý argentinský revolucionář Ernesto Che Guevara. Pod cizím jménem a s vizáží změněnou k nepoznání žil pět měsíců nejspíše v nenápadné vile v obci Ládví na Benešovsku.

Bylo to prý nejhorší období Che Guevarova života. Nechtěl k nám. Odcestovat do střední Evropy na tak dlouhou dobu ho ale přesvědčila jen vidina několika týdnů strávených s milenkou.

Zároveň si revolucionář v komunistickém Československu od března do července 1966 léčil silné astma. I kvůli prošlým sovětským lékům na něj málem zemřel v africkém Kongu, kde se neúspěšně pokoušel o podobnou revoluci, jakou společně s Fidelem Castrem zorganizovali na Kubě.

V ČSSR se Che tajně ukrýval na jednom z konspiračních míst, která měla k dispozici 1. správa ministerstva vnitra - tehdejší československá rozvědka. Žil tu pod cizím jménem a s pozměněnou podobou. Obklopovali ho jen nejvěrnější přátelé.

"Che Guevarova" vila, kterou dnes obrůstají vzrostlé stromy, už dávno státu nepatří, prodal ji v roce 1978. Současný majitel iDNES.cz řekl, že o tom, kdo v jeho domě v šedesátých letech nejspíše přebýval, neměl ani tušení.

Jen současný místostarosta Kamenice Jiří Česal o Guevarově pobytu v Ládví ví. To on redakci "Guevarovu vilu" ukázal. "Místní si na Kubánce pamatují," řekl Česal iDNES.cz.

Dům v obci Ládví, ve kterém Che Guevara přebýval.Obec Ládví, ve kterém Che Guevara přebýval.Původní branka k domu v obci Ládví, ve kterém Che Guevara přebýval.

Pohled na dnes už přestavěnou Guevarovu vilu přes plot. Vpravo původní branka, kterou Argentinec vcházel do zahrady. Fotografie byly pořízeny v srpnu 2009, kdy pátrání po Guevarově pobytu v Československu začalo. Foto: Pavel Eichler, iDNES.cz.

Fakt, že na československém území Che Guevara v šedesátých letech pobýval, je veřejně známý poměrně dlouho. Přesné místo revolucionářova pobytu ale nikdo neznal. I historici si mysleli, že se Che ukrýval v jakési vile asi 20 kilometrů od Prahy směrem na Lidice.

Bylo to ale nejspíše jinde - ve vesničce Ládví jižně od Prahy. Poprvé na to upozornil reportér Stanislav Motl. Redakci iDNES.cz se podařilo po několikaměsíčním pátrání v archivech a po konzultacích s historiky přinést další svědectví. "Vaše indicie považuji za relevantní," řekl iDNES.cz historik Prokop Tomek z Vojenského historického ústavu.

Výcvik agentky Tanji

Tamara Bunkeová, východoněmecká milenka Che Guevary.O revolucionářově pobytu v socialistické ČSSR pojednává španělsky psaná kniha s názvem Los Cuadernos de Praga (volně přeloženo Poznámky z Prahy či deníky z Prahy), kterou publikoval bývalý argentinský velvyslanec Abel Posse. Knihu musíme chápat především jako beletristickou; Posse sám přiznal, že ji sepsal na základě prostudování Che Guevarových zápisků, které se bohužel nedochovaly.

V kontextu Guevarovy návštěvy je zajímavý osud Che Guevarovy milenky Tamary Bunke, známé pod přezdívkou Tanja. O Argentince, dceři německo-židovských komunistických uprchlíků před Hitlerem, se zmiňuje svazek uložený v českém Archivu bezpečnostních složek.

Československá tajná služba se totiž starala o její výcvik, poskytla jí falešnou identitu a vyrobila cestovní pasy s nepravými vízy. Takzvanou instruktáž Tanja absolvovala v KB (konspiračním bytě, pozn. red.) Venkov, jak 1. správa kódovala právě vilu v Ládví. První zmínka o přitažlivé černovlásce je z jara 1964.

Východní Němka tehdy přiletěla do Prahy pod falešným jménem Marta Iriarte. Československé úřady nejprve netušily, co je zač. Právě ona byla důvodem, proč se Che neletěl z Konga léčit domů do Argentiny. Ve své vlasti by se navíc tou dobou už nemohl cítit bezpečně.

Che Guevara u holiče.

Argentinská levicová ikona svou pravou identitu během pobytu v ČSSR dokonale skrývala. Che si oholil si vousy a hlavu, nasadil dioptrické brýle. Přesto se bál. "Žili jsme trochu jako na trní. Málokdy jsme chodili ven, a když jsme šli, se soudruhem Josém Luisem jsme chodili do restaurací mimo město," vzpomínal na pobyt v ČSSR Ulies Estrada, jeden z Che Guevarových tehdejších společníků.


Měl jsem ruce od Guevarovy krve

Říká v rozhovoru iDNES.cz bývalý agent CIA.

I když se zdá, že se u nás Guevara měl jako v lázních, nevzpomínal na pobyt nejlépe. Abel Posse si zapsal, že pět měsíců ve východní Evropě byly pro revolucionáře temné období. "Všechno je tu nudné, šedivé a bez života," říkával podle Posseho o Praze Che Guevara.

"Tohle není socialismus, ale jeho selhání. Celá Praha je jako místnost z Titaniku. Ze slavných časů revoluce tu nezbylo nic," povzdychl si revolucionář.

Che opustil Československo 19. července 1966, měl u sebe urugayský pas na jméno Ramón Benitez. Odjel vlakem z Prahy do Vídně.

Společníkem mu byl kubánský přítel Pacho Fernández Montes de Oca, vydávající se za obchodníka z Ria de la Plata. V rakouské metropoli přesedli na vlak do švýcarské Ženevy a odtud do Curychu, aby poté odletěli přes Moskvu do Havany.

Guevara byl v Československu třikrát

Ernesto Che Guevara, vystudovaný lékař, povoláním revolucionář, přijel do ČSSR poprvé v roce 1960 s oficiální Castrovou delegací, podruhé tajně na jaře 1965, kdy se několik dnů skrýval zřejmě v hotelu Solidarita v pražských Strašnicích (dnes Quality Hotel - pozn. aut.). Potřetí od března do července 1966. Zemřel v roce 1967 v Bolivii, kde ho popravila tamní vláda.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video