Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. června 2022 Adriana

Hnutí Chcípl PES podá žalobu na pandemický zákon. Je diskriminační, tvrdí

  8:39aktualizováno  11:29
Hnutí Chcípl PES podá žalobu na některé části pandemického zákona. Podle zástupců jsou totiž diskriminační. Legislativa podle něj totiž neřeší všechny služby, jako například restaurace, ale jen určitou část služeb. „Do zákona vytáhli jen část podnikatelů, kterou chtějí uzavírat,“ uvedl majitel restaurace Šeberák a předseda hnutí Jakub Olbert.

„Je to diskriminace našich kolegů, o restauracích se tam nemluví, ale jsou tam další služby, které mohou být omezené,“ uvedl Olbert. Podle něj je právě tato část pandemického zákona diskriminační a proto podají žalobu. 

„Je to diskriminační zákon, který dává neuvěřitelné pravomoce hygieně. Tento zákon je protiústavní,“ doplnil svého kolegu místopředseda hnutí Jiří Janeček

Zástupcům hnutí se nelíbí, že vláda návrat školáků do lavic podmínila testováním. Rodiče už dříve proto vyzvali, aby své potomky za daných podmínek do škol neposílali. 

„Vláda si vzala za rukojmí naše děti, porušuje zákony, porušuje ústavu. A v této chvíli vlastně nekvalitními testy chce dokázat to, že děti nebudou mít v ten daný okamžik, kdy jim něco strčí do nosu, že nemají covid, ale jestli to tak bude i za hodinu, to nikdo neví,“ řekl dříve Olbert.

Testování dětí kritizoval i v úterý. Testy ve školách podle něj nefungují. „Celé školy byly negativní. Není se čemu divit, pokud testy při laboratorních zkouškách neodhalily ze dvou nakažených ani jednoho,“ uvedl Olbert. „Přišli jsme o svobodu vzdělávání bez podmínek. Pokud jsme nyní ohnuli hřbet, za několik měsíců budou naše děti očkovat,“ dodal. 

„Nevěřím, že kdyby před rokem přišli s podobným nesmyslem, tak by je rodiče nevynesli v zubech. Celá společnost je unavená. Je to postupné ukrajování ze svobod. Když se to takto postupně nastavuje, tak lidí ztratí obezřetnost,“ okomentoval návrat dětí Janeček. Způsob testování antigenními testy Janeček označil za „pandemické pexeso“. Stejně tak se jim nelíbí vládní nařízení zakazující setkávání více než dvou osob, které rovněž považují za nezákonné a protiústavní.

Restaurace jako politická buňka

Představitelé hnutí vyzvali restauratéry a podnikatele, aby své živnosti otevřeli jako politické buňky. Chcípl PES má podle Janečka 6000 členů. Z toho je 1500 restaurací a z toho 200 registrovaných buněk. „Je to na odvaze každého. Jsou restaurace, které jsou v nájmu a majitelé na ně tlačí, aby se nezapojovali. Tak uvidíme, kolik se jich přidá,“ řekl.

V praxi by to fungovalo tak, že by si provozovna na dveře dala označení politické buňky. Každý, kdo by přišel, by podepsal prezenční listinu a stal se tak účastníkem politického setkání. „Nedokážeme si představit, že by vláda a policie zasahovala proti politickým buňkám. Jakýkoliv zásah by byl nezákonný. Ostatní strany včetně parlamentních se také mohou věnovat své politické práci. V případě, že bychom se v těchto buňkách nemohli scházet, budeme to považovat za diskriminaci,“ řekl Janeček.

Hnutí také oznámilo, že bude pořádat další protestní akce. Například 1. května by se podle nich mělo uskutečnit jedno setkání i na pražském Petříně. „Je to akce, která by mohla nalít pozitivní energii do naší společnost,“ uvedl Janeček. 

Hnutí Chcípl PES vzniklo ze stejnojmenné iniciativy na začátku února. Skupina rebelujících hospodských, v čele s Jakubem Olbertem z restaurace Šeberák a Jiřím Janečkem z pivovaru Malý Janek, původně hnutí založili, aby mohli obcházet vládní nařízení o uzavření restaurací. 

Janečkovi z Chcípl PES vandalové posprejovali pivovar. Neumlčí nás, řekl

Na jednání politických stran se totiž podle jejich výkladu krizového zákona vztahuje výjimka. Poté, co vláda nesplnila jejich požadavky a nezačala s rozvolňováním opatření, se však hospodští rozhodli s hnutím kandidovat ve volbách do Poslanecké sněmovny. 

Na výjimku pro jednání politických subjektů spoléhají i po konci nouzového stavu, kdy platí pandemický zákon. Jejich restaurace tak jsou nadále otevřené. Olbert na začátku února řekl, že do podniků, které patří zakladatelům hnutí, už prý policisté ani nechodí na kontroly. „Policie již v našich provozech přestala zasahovat, protože ví, že právo je na naší straně,“ uvedl tehdy Olbert.

Autoři: ,

Kauza Hlubuček

V červnu 2022 provedla policie razii na pražském magistrátu a v dopravním podniku (DPP). Obvinila 11 lidí z manipulování s hospodařením DPP.

  • Nejčtenější

Akce! iDNES Premium na 3 měsíce za 1 Kč a šance na 50 tisíc na paliva k tomu

Čtení na celé léto za jedinou korunu nabízí akční nabídka na vstup do iDNES Premium. Všichni noví uživatelé, kteří si...

Fiala: Všem pomoci nelze, padnout vás ale nenecháme. Stát vykoupí elektrárny

Premiér a šéf ODS Petr Fiala oslovil ve středu večer národ se svým projevem. Úřad vlády už předem avizoval, že chce...

Petr Adam z kauzy Hlubuček zemřel, byl obviněn z uplácení

Jeden ze třinácti obviněných v kauze manipulace zakázek pražského Dopravního podniku – obchodník v telekomunikačním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Českem se prohnaly bouřky, zaměstnaly hasiče. Prahu zalilo 100 milimetrů

Česko v noci zasáhly silné deště a bouřky. Za uplynulých 24 hodin napršelo nejvíce na stanici Praha-Komořany a to 100,8...

Zemřel meteorolog Ján Zákopčaník, proslul pozdravem „Slunce v duši!“

Ve věku 63 let zemřel bývalý moderátor počasí České televize Ján Zákopčaník. Původní profesí letecký meteorolog proslul...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinci zajali pilota Vagnerovců. Nevěřil ruské navigaci, vzal si garmin

Ukrajinští vojáci sestřelili ruský bitevní letoun Su-25 a zajali jeho pilota. Major Andrej Fedorčuk se při výslechu...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Českem se prohnaly bouřky, zaměstnaly hasiče. Prahu zalilo 100 milimetrů

Česko v noci zasáhly silné deště a bouřky. Za uplynulých 24 hodin napršelo nejvíce na stanici Praha-Komořany a to 100,8...

Policie podezřívá dva české dobrovolníky z rabování na Ukrajině

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) prověřuje dva Čechy, kteří se měli podle ukrajinského...

Oblohu nad Českem ozářil meteorit. Po jeho zbytcích pátrají Rakušané

Vědci v Rakousku požádali obyvatele o spolupráci při hledání částí meteoritu. Ten v pátek na několik sekund jasně...

Česko se v pondělí dozví, kdy zvolí Zemanova nástupce. Termín řekne šéf Senátu

Předseda Senátu Miloš Vystrčil vyhlásí v pondělí hodinu před polednem v Hlavním sále Valdštejnského paláce termín...

Hledáte čtení na léto? Sáhněte po vtipném cestovním deníku (nejen) pro rodiče
Hledáte čtení na léto? Sáhněte po vtipném cestovním deníku (nejen) pro rodiče

Známá moderátorka Tereza Tobiášová miluje cestování, a proto její první kniha Terezina dobrodružství obsahuje historky o cestování, její zážitky i...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Největší turistické lodě na světě vůbec nevyplují, jedna zamíří do šrotu

Největší turistická loď Global Dream z dílny německé společnosti MV Werften vůbec nevypluje a míří do šrotu, druhá je...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...