Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Láká mě ještě spitfire, sní „poslední stíhač“, veterán RAF Emil Boček

  20:15
Jsem zde vlastně poslední pilot, říká sám od sebe generál Emil Boček. V České republice nežije už žádný jiný veterán RAF, který za války pilotoval slavnou stíhačku Spitfire britského Královského letectva. Dodnes čas od času létá. A svému spolubojovníkovi z války rozmluvil úmysl uzavřít se před světem.

Generál Emil Boček se 11. listopadu zúčastnil křtu pamětních mincí České mincovny, symbolizujících čtyři československé perutě RAF za druhé světové války. | foto: ČTK

Pane generále, rozhovorů o válečné kariéře jste už poskytl mnoho, ale jak vlastně trávíte čas? Jaký je život někdejšího stíhacího pilota sedmdesát let po konci války?
Víte, už dva roky jsem sám, ovdověl jsem, takže se musím o všechno starat sám. Ale zatím od nikoho nic nepotřebuju, daří se mi všechno zvládat.

Co jsem se díval, jste až neuvěřitelně aktivní, účastníte se vzpomínkových akcí, besed, často jezdíte z Brna, kde bydlíte...
Zaklepejme to na dřevo - po zdravotní stránce to je zatím dobré. Jsem zde vlastně poslední pilot, po mně už nikdo není (Emil Boček je posledním v České republice žijícím pilotem, který za války létal na stíhačce Spitfire, více zde). Takže mě zvou na všechny akce. A říkám si, protože toho je hrozně moc, že už musím zabrzdit, protože všeho moc škodí...

Generál Emil Boček

Rodák z Brna (1923) uprchl z protektorátu v sedmnácti letech přes Balkán. Jako pěšák se účastnil bojů ve Francii, po její porážce byl v Británii mechanikem u československé 312. stíhací perutě RAF.

V říjnu 1944 se po dvouletém výcviku stal stíhačem 310. perutě. Uskutečnil 26 operačních letů v souhrnné délce přes 73 hodin.

Z obnovené československé armády odešel k 1. dubnu 1946. Podnikal a vlastnil dílnu na opravu motocyklů, pod tlakem komunistů ji po únoru 1948 musel zavřít a pracovat v Mototechně. Pětadvacet let působil ve Výzkumném ústavu přístrojové techniky AV.

O politiku se nikdy nezajímal a nekomentuje ji rád ani dnes.

Tedy si říkáte, že byste měl spíš víc dbát na odpočinek?
Snažím se. Ale jak to dopadne... Myslím, že to bude stejné jako dříve (úsměv).

Když jste říkal, že jste poslední pilot v České republice, vzpomněl jsem si na Miroslava Liškutína, který v roce 1948 emigroval do Velké Británie a který také létal na spitfiru...
Ano, Mirek v Anglii pořád žije, takže jsme dva. Je mu 96 roků. Píše si s mým přítelem a už mu i řekl, že nebude telefonovat, nebude psát a že přeruší veškeré kontakty... Vždycky, kdy mu přítel píše zpět, tak mu musím do toho dopisu něco napsat, protože se s Mirkem dobře známe. Tak jsem mu napsal - Mirku, jestli toto začneš praktikovat, tak to je začátek tvého konce. Tak už zase komunikuje, je to dobré.

Také se před dvěma roky proletěl renovovaným spitfirem. Psali jste si o tom?
Ano, mají tam dvoumístný, letěl v něm. Jak jsem ale četl v jeho dopisu, kniplu se ani nedotkl... Nevím proč, vždyť má nalétáno asi dvanáct tisíc hodin. Já, pokud si můžu zalétat, tak si zalétám. Pro mě to není problém.

Podařilo se vám to třeba během natáčení dokumentu Nezlomný, který mapuje váš životní příběh. Tam jste létal ve sportovním letadle?
Na sportovním ultralightu. S instruktorem. A kolem nás létal Martin Šonka (jeden z nejlepších leteckých akrobatů na světě, pozn. red.). Co ten tam dělal! Já jsem ho z té mašiny ani pomalu neviděl. Když jsem se pak díval na ten dokument, říkal jsem si, hrozné, co kolem nás dělá (úsměv).

Počítám, že by vás určitě lákalo vrátit se jako pan Liškutín znovu do kabiny spitfiru, o kterém jste před chvílí při besedě řekl, že to byl kočár, který byla radost řídit.
To ano. Mám kamaráda pilota a ten usiluje o to, že by mě vzal s sebou do Anglie a že bych... a to já bych si teda s tím spitfirem zalétal! Létat nahoře, to není problém. Ale odstartovat a přistát s tím napoprvé není možné. To musí mít člověk průpravu na nějaké podobné mašině.

Takže po startu byste se chtěl chopit řízení?
Klidně! To není problém, kdo létal, tak to nemůže nikdy zapomenout.

Možná mi po Únoru pomohlo, že jsem šel včas do civilu

Po návratu domů jste se v létě 1945 na letišti hlásil generálu Bohumilu Bočkovi, který se vás ptal, zda nejste příbuzní. Vzpomínal jste, že jste mu doslova řekl: Pane generále, to já nevím. Přišel jste na to později?
Příbuzenství tam bylo, ale to nejvzdálenější představitelné, můj otec a on byli „vlastňata“ (potomci bratranců, pozn. red.). Takže to bylo, jak se říká, „naše kráva pila z vašeho koryta“.

K vašim 25. narozeninám, 25. února 1948, se vlády v Československu zmocnili komunisté. Jak jste prožíval léta po převratu, když letci ze západu často končili v žalářích?
Já jsem šel do civilu už 1. března 1946, možná mi pak i pomohlo, že jsem odešel z armády takhle brzo. Nastoupil jsem u svého kamaráda, pak jsem měl vlastní dílnu. V osmačtyřicátém přišli soudruzi, abych se zapojil, dvakrát jsem je vyhodil. Když přišli potřetí a já jsem už věděl, že nás zavírají, tak jsem řekl dobře, zapojím se do Mototechny, kde jsem pracoval do roku 1958. Pak jsem pracoval v ústavu přístrojové techniky akademie věd, dělali jsme elektronové mikroskopy, lasery, magnetické rezonance.

Co se pro vás osobně změnilo listopadem 1989?
Jak odešli ti soudruzi, tak je to volnější, to ano. Neřekl bych ale, že by to bylo nějak moc dobré.

Když to řeknu lidově, někdy si „zanadáváte na poměry“?
Abych vám řekl, někdy ano. Když si vzpomenu, co udělal Klaus s tou amnestií - takové dacany, kteří okradli lidi o miliardy, propustil, jsou beztrestní...

Mladé zajímá jen to, kolik kdo sestřelil mašin

Nejste jediný, kdo říká, že mladí Češi - a vy mluvíte i o Angličanech - už toho o válce moc nevědí. Nevnímáte na akcích, na které chodíte, změnu k lepšímu - že by přicházelo více mladých, vyptávali se?
Myslím, že ty mladé na pilotech zajímá akorát jen to, kolik sestřelili mašin, jinak zájem nemají. V minulých letech jsem byl několikrát v Anglii, protože Brno, kde bydlím, má „družbu“ s Leedsem. Když mluvíte s těmi mladými v Anglii, ti kolikrát ani nevědí, že byla druhá světová válka...

Mince perutí RAF

Česká mincovna vydala sadu mincí připomínající československé piloty bojující v britském Královském letectvu. Představila je 11. listopadu, tedy v Den válečných veteránů.

Mince československých perutí s jejich znaky a hesly: Bojujeme za obnovu (310....

Mince navržené sochařem Zbyňkem Fojtů nesou znaky čtyř čsl. perutí - lva, čápa, jestřába a cep s řemdihem - a jejich hesla. Celkem vznikne 200 sad čtvrtuncových zlatých mincí a 500 sad stříbrných šestnáctigramových mincí. Cena zlaté sady bude 39 950 Kč, stříbrná sada vyjde na 4 450 Kč.

„Věřím, že i naši chlapci a pánové z toho leteckého nebe se z toho také radují a jsou potěšeni,“ řekla při křtu Hana Fajtlová, vdova po legendárním pilotovi Františku Fajtlovi.

Zdroj: ČTK

Ke stesku, že upadá zájem o vlastenectví a historii se dnes občas dodává, že je to i proto, že tak dlouho žijeme v míru a bezpečí. Co si o tom myslíte?
Je to pravda. Dneska prostě lidé o té válce už moc nevědí a myslím, že už neexistuje to vlastenectví, ke kterému jsme byli vychováváni my ve škole. Proto taky pochybuji, kdyby něco začalo, že by se našlo hodně lidí, kteří by šli za republiku bojovat.

Opravdu myslíte - nechci to samozřejmě přivolávat - že kdyby přišla válka, lidé by za republiku bojovat nešli? Tak jako vy?
Za peníze ano. Ale za to, za co jsme tam šli my... Určitě by nešli. Co se s tím dá dělat? Je potřeba dál dělat osvětu, aby se tohle zlepšovalo a měnilo. Nevzdávat to.

První prezident Tomáš Garrigue Masaryk řekl, že vlastenectví je láska k vlastnímu národu, ne nenávist k jiným. Nezaměňují to dnes lidé?
Myslím, že takových lidí je dost. A že toto opravdu zaměňují.

Dovolte osobní otázku. Po čem ještě v životě toužíte - co by vám udělalo radost a potěšilo vás?
Jedna má vnučka, za tu bych dýchal, byla jako au pair v Anglii. Vede své dvě děti k angličtině, chodí do anglické školky - už Masaryk říkal, kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem, to je skutečně pravda. Pravnučky mám čtyři, mám z nich radost. A doufám, že si jich užiju.

Na další pandemii nejsme připraveni, varuje hlavní hygienička a vysvětluje proč

Nejčtenější

Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV

Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová služba Oneplay. Kolik stojí nové tarifní balíčky? Na kolika zařízeních je možné kanály sledovat? A...

Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti

Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho zastupovala. Freund byl známý především rolemi obětí v českých kriminálkách, ale objevil se také ve známé...

Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině

Sledujeme online

Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na Ukrajině a obnovení vztahů mezi Moskvou a Washingtonem. Napsala to v noci na čtvrtek agentura Reuters s...

Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard

Premium

Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně desátý největší pivovar v Česku. Daří se mu, meziročně měl rekordní výstav. Jenže Bernard se zároveň...

Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy

Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“ hovořili o Ukrajině, oznámil Kreml. Putin souhlasil se zastavením útoků na energetickou infrastrukturu...

Trump telefonoval se Zelenským, snažil se sladit požadavky Ukrajiny a Ruska

Americký prezident Donald Trump ve středu telefonoval s ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Rozhovor, který trval asi hodinu, Trump označil za velmi dobrý. Zelenskyj už dříve uvedl, že od...

19. března 2025  16:22,  aktualizováno  16:46

Plísně, barviva, alergeny. Složení dubajské čokolády zděsilo německé úřady

Mánie kolem dubajské čokolády nekončí. Zájemce o pochutinu neodrazuje ani vysoká cena standardně přesahující i 500 korun za tabulku, ani nedostatek pistácii, kvůli němuž se ze sladké pochoutky stalo...

19. března 2025  16:42

Starosta Istanbulu už už chtěl jít proti Erdoganovi. Vzali mu diplom, pak ho zatkli

O víkendu ho měla jeho strana oficiálně jmenovat kandidátem na tureckého prezidenta. Už to nestihla. Oblíbeného istanbulského primátora Ekrema Imamoglua ve středu ráno zatkla policie. Viní jej z...

19. března 2025  10:20,  aktualizováno  16:38

Ani nezavolali, vyrazilo mi to dech. Kuba kritizuje vedení ODS za změnu kandidátky

Jihočeský hejtman a šéf tamní ODS Martin Kuba se pustil do kritiky vedení strany kvůli změně kandidátky koalice SPOLU bez jeho vědomí. Podle něj ODS měla mít na jihu Čech první tři místa, nakonec...

19. března 2025  16:38

Lídři trojkoalice SPOLU do voleb ve všech čtrnácti krajích jsou jasní

Trojkoalice SPOLU už ví, kdo by ji měl vést v podzimních volbách do Sněmovny, v nichž chce uhájit pozici ve vládě a post premiéra pro Petra Fialu. Občanští demokraté budou mít deset lídrů, sám...

19. března 2025  13:40,  aktualizováno  16:35

Sexualita i společenská hierarchie. Museum Kampa láká na významnou sbírku

Dva prostory a dvě hlavní vize světa - v jednom prožívání prostřednictvím těla, v tom druhém skrze vzájemné sociální vztahy. Spojují je aktuální témata: gender a sexualita. Výstava, která momentálně...

19. března 2025  16:30

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Putin hraje svoji hru. Z požadavků zřejmě neustoupí, myslí si Fiala

Úterní telefonát amerického prezidenta Donalda Trumpa s ruským protějškem Vladimirem Putinem nepřinesl kýžené výsledky, řekl po středečním jednání vlády premiér Petr Fiala (ODS). Dodal, že Putin...

19. března 2025  16:27

Dívka znásilněná lahví se měla o odškodné soudit sama. Soud se jí zastal

Vrchní soud v Olomouci chyboval, když odkázal znásilněnou dívku a její matku s nárokem na náhradu újmy do civilního řízení. Újmu nepokládal za dostatečně konkretizovanou a prokázanou. Stížnostem...

19. března 2025  16:23

Splašky ze septiku bistra vytekly na sjezdovku, areál bude chtít náhradu škody

Kvůli úniku splašků ze septiku soukromého bistra museli provozovatelé skiareálu Klínovec pro tuto sezonu definitivně uzavřít sjezdovku Turistická. Případ, na který upozornil Deník, má dohru. Šéf...

19. března 2025  16:17

Náborový příspěvek pro vojáky má nově být až milion korun, schválil Senát

Zvýšení benefitů pro vojáky schválil Senát. Až na jeden milion korun se má zvýšit jednorázový náborový příspěvek ze současného maxima, které je 250 tisíc korun. Hlasovalo pro to 69 ze 74 přítomných...

19. března 2025,  aktualizováno  16:10

Fotbalistům Liberce drží nohy v teple návleky, napoprvé s nimi hned zdolali Spartu

Ojedinělý nápad vědců z Technické univerzity v Liberci (TUL) pomáhá fotbalistům Slovanu Liberec udržet na střídačce nohy v teple i v chladném počasí. Liberečtí hráči využívají návleky s aktivním...

19. března 2025  15:43,  aktualizováno  16:07

Stoletá žena zemřela po střetu s couvajícím autem, řídil ho senior

Stoletá žena v úterý večer podlehla zraněním, která ten den po poledni utrpěla v Jílovém u Děčína. Srazilo ji auto řízené osmasedmdesátiletým řidičem, který se svým vozem vyjížděl z parkovacího místa.

19. března 2025  16:03