Chci bílou Evropu bez přistěhovalců, říká ideolog českých extremistů

  22:56aktualizováno  22:56
Část českých neonacistů se podle odborníků spojila s Dělnickou stranou a chce usilovat o hlasy ve volbách. Vstup do politiky nevylučuje ani bývalý vůdce neonacistů Filip Vávra, který do Česka pozval popírače holokaustu a rasistu Davida Dukea. Vávrovým cílem je prý nenásilné vytvoření jednotné árijské Evropy.

Pro mě je rasismus ochranou etnika a jeho kultury, říká student FSV UK Filip Vávra. | foto: Michal RůžičkaMF DNES

Minulý týden jste pozval do Česka někdejšího šéfa jedné z odnoží amerického Ku-klux-klanu, Davida Dukea. Jaký byl důvod toho pozvání?
Dlouho se s ním znám a on zde ještě nebyl, což byla velká škoda. Má u nás své příznivce a také mu před několika týdny vyšla česky jeho kniha.

Ne každý si myslí, že je škoda, že pan Duke zde ještě nebyl. O jeho knize Moje probuzení se totiž říká, že v ní popírá holokaust. Co mělo být obsahem přednášek, na které jste ho pozval?
O knize by podle všeho nemluvil. Tématem měly být dopady imigrace do USA.

Policie celou akci překazila, Davida Dukea zatkla a vyhostila. Čekal jste to?
Mohl jsem to čekat, ale když se to stalo, byl jsem šokován. Není to však nic nového, budu usilovat o to, aby obvinění proti němu bylo zrušeno. Budu dál bojovat za svobodu slova, aby lidé, kteří přijedou ze zahraničí, nemuseli mít strach, že zde skončí ve vězení.

Myslíte si, že v Česku není svoboda slova?
Určitě není. Existují už stovky lidí, kteří byli vyšetřováni či odsouzeni pouze za to, že vyjádřili svůj názor. Chápu, že některé názory se někomu nemusí líbit, ale chci absolutní svobodu slova, podobné té ve Spojených státech.

Jste také popírač holokaustu?
Během druhé světové války se genocida určitě odehrála. Nestala se však pouze Židům, nepřijde mi fér se zajímat pouze o jejich genocidu. Docházelo přece i ke genocidám a zvěrstvům ze strany Sovětského svazu i od Američanů. Já nic nepopírám, vím, že se děly hrůzné věci, ale není to černobílé.

Mám tomu rozumět tak, že vy neříkáte, že neexistovaly koncentrační tábory a plynové komory?
Z toho, co já vím, si lidé myslí, že takový popírač holokaustu tvrdí, že žádná Osvětim či Dachau nestály. Jenže ti popírači neříkají, že nebylo nic, nemyslí to tak. Spíše mají výhrady ke konkrétním věcem.

Holokaust je spojován i se jménem Adolfa Hitlera. Co si vy o Hitlerovi myslíte?
Už jsem říkal, že v této zemi není svoboda slova, a kdybych vám o něm řekl jediné slovo pochvaly, tak by to znamenalo, že jsem spáchal trestný čin. Nebudu to komentovat. Ale nejsem nějaký fanatický vyznavač Hitlera.

V případě Hitlera i dnes někteří lidé, a nejsou to žádní extremisté, tvrdí, že jeho určité kroky v ekonomice a sociální oblasti nebyly tak nesmyslné. Samozřejmě byly provedeny diktátorsky v totalitních podmínkách. Třeba i David Rath se takto vyjádřil.
Maximálně mohu najít příměr. Ten je mezi Hitlerem a Obamou. Oba slibovali změnu a oba vítaly či vítají davy fanatických obdivovatelů, kteří spoléhají, že vyřeší jejich problémy. Hitler i Obama měli obrovskou podporu lidí, to se nedá zpochybnit. Je otázka, co s tím kdo udělal.

Zeptám se jinak. Na webech, které vyznávají podobnou filozofii jako vy, se objevují čísla 1 a 8. To je A+H = Adolf Hitler. Či čísla 88, což je H+H = Heil Hitler! Spojitost mezi hnutím, které vyznáváte, a Hitlerem zde je.
Je to individuální. Když si sem postavíte deset lidí z těchto hnutí, budete překvapen, že každý má jiný názor. Někdo Hitlera skutečně uznává, jiný ne. Je to hrozně složité takto paušalizovat. Jsou mezi námi i neonacisté, to je fakt.

Vy jste považován za neonacistu, a dokonce za toho předního.
Je jednoduché pro režim označit takto svého protivníka a démonizovat ho. Možná jsem ideologem určitých myšlenek toho hnutí, ale nenazval bych to neonacismem, ani se jím necítím. Považuji se za bílého evropského nacionalistu.

Jak velký vliv máte na českou radikální pravicovou scénu?
Mám vliv a jsem schopen směrovat to hnutí pozitivním způsobem. Pozitivním myslím posouvat ho pryč od schvalování genocidy, od podpory totalitních režimů.

Jste rasista? Použil jste před chvilkou slovo bílý.
Co to je rasista? Jeden výklad je, že takový člověk nenávidí rasy. Já nejsem ten typ, pro mě je rasismus ochranou etnika a jeho kultury. Všichni kromě bílých dnes mohou být hrdi na to, co jsou. Pokud to řekne bílý, hned je označen za rasistu.

Považujete bílou rasu za nadřazenější ostatním rasám?
Není nadřazenější, je jiná. Myslím si, že rozdíly se mají zachovávat, v nich je krása. Krása není v tom, že se všichni mísíme a budeme jedna šedá hmota.

Hodnotíte lidi podle barvy kůže, nebo podle jejich chování?
Cestuji po světě, a kdybych se štítil někoho, kdo není bílý, tak bych asi daleko nedojel. Ale pokud jde o můj domov, tak bych byl rád, aby zůstal takový, v jakém jsem vyrostl, tedy český, nebo obecněji řečeno evropský.

Pořád hovoříte o paušalizaci a zjednodušení směrem k vám. Sami však překrucujete situaci. Ne všichni Romové zneužívají dávky. Mnozí normálně pracují, jejich děti studují. Jenže vy programově hovoříte o "cikánském problému".
Nechci někomu křivdit, kdo si to nezaslouží. Ale je jasné, že naše dvě komunity, Češi a Romové...

... jaká vlastně používáte slova? Cikáni, nebo Romové?
Obojí. Je třeba hledat jiné cesty, než je integrace. Nejideálnější by bylo, aby Romové v rámci mezinárodního společenství dostali svůj vlastní stát, kde by si mohli žít podle vlastních tradic.

Vaše řešení o území pro Romy je nesmyslné a evokuje totalitní praktiky, jaké prováděl Stalin. Za situaci, v níž tato komunita je, nemohou jen Romové, ale i stát, který selhává při řešení problému. Zneužívání dávek či nedodržování některých pravidel se děje proto, že to úřady umožňují. To nelze řešit izolací Romů.
Stát je vinen a je problém se systémem, který nerozumí realitě života. Ale problémy soužití jsou zde také. Od Havlových dob existuje škola naivních liberálů, ti si žijí ve čtvrtích, kde Roma nepotkají, ale mají patent na to, jak by měla společnost fungovat. Výsledek? Z jejich patentů je společnost nešťastná. Moje ideální představa proto je, aby Romové usilovali o svoji samostatnost a požadovali své území. Integrace pomáhá některým menšinám, ale pro bílé lidi neznamená žádný přínos.

S tím nesouhlasím, existuje mnoho důkazů, že pokud se integrace menšin podaří, tak společnost funguje normálně a je ekonomicky výkonnější. Když se díváte na nedávný žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově, co vás napadá?
Nesouhlasím s takovým násilím. Když jsem viděl v televizi, že u toho byla popálená holčička, tak mi nebylo dobře. Je to určitě ošklivá věc. Osobně se od toho distancuji. Ale média a politici to opět ihned začali používat proti nám, aniž znají pachatele a jeho přesný motiv.

A jak se díváte na přistěhovalectví, které je velkým fenoménem Evropy? Odmítáte u nás přistěhovalce, podobně jako odmítáte Romy?
Byli sem puštěni cizinci, kteří jsou ochotni pracovat za málo, místo aby ta práce byla pro zdejší lidi a byla lépe ohodnocená. Cena práce šla s cizinci dolů. Byl bych nejraději, kdyby zde nebyli žádní přistěhovalci nebo jen minimum. Do budoucnosti by se měl u nás udržet podíl nejméně 90 procent Čechů, aby bylo možné zachovat naši kulturu.

To by některé státy, zřejmě i Česko, brzy zkrachovaly. V některých povoláních by neměl kdo pracovat.
Argument, že Češi něco nechtějí dělat, neobstojí. Jen se podívejte, jak lidé na práci reagují v době krize, berou i horší a méně placená zaměstnání. Navíc dnešní společnost není o kvantitě, ale o kvalitě, a vyspělá společnost nemá být tolik zaměřena na manuální práci.

Naznačujete, že nesouhlasíte s násilím, jenže u vašich akcí v severních Čechách, ale i jinde se v poslední době násilné scény odehrávají pravidelně.
Nejsem vyznavačem násilí, ale vyznavačem sebeobrany ano. Co se stalo loni v listopadu v Janově? Náš řádně nahlášený pochod, kterého jsem se zúčastnil, byl napaden rozdivočelou policií, my jsme se jen bránili. Já jsem se naštěstí k obraně nemusel dostat, ale podporuji ty, kteří se bránili. Je právem každého člověka nenechat se tlouct policií.

To je vaše interpretace. Ve skutečnosti jste se v Janově podle všeho snažili proniknout k místům, kde bydlí Romové, hrozil konflikt, policie se tomu snažila zabránit a použila sílu. Část lidí si proto myslí, že zasáhla oprávněně.
To si myslí část veřejnosti. Ale většina s námi souhlasí, protože ví, že existuje problém s cikánskou menšinou. Stát to neřeší a lidi jsou rádi, že se konečně někdo postavil na jejich stranu.

Kdo to je přesně "někdo"? Jsou to Národní odpor, Autonomní nacionalisté či Dělnická strana? Tedy skupiny vnímané jako neonacistické či extrémní?
Nepatřím v tuto chvíli k žádné straně či organizaci, dělám to sám za sebe. S Dělnickou stranou bych určitě našel společnou řeč. Pokud jde o Národní odpor, tak ten jako organizace neexistuje.

Oficiálně neexistuje, ale to neznamená, že nevyvíjí činnost. Navíc se říká, že vy jste kdysi Národní odpor spoluzakládal. Je to tak?
To se říká. Národní odpor bych srovnal s výrazem národní obrození, nejde o organizaci, která by měla šéfa a strukturu, spíše jde o myšlenkový proud. Národní odpor zahrnuje spoustu proudů, každý aktivista je tam sám za sebe. Já se s nimi v něčem shodnu, ale v něčem ne.

Kolik vás vlastně je? Existuje nějaký kvalifikovaný odhad?
Těžko se to dá přesně určit, protože mnoho lidí, kteří smýšlejí podobně jako já, není nikde organizováno. Jsou to tisíce lidí, kteří ovlivňují další tisíce. Ale pokud jde o pohled na Romy, tak jsem přesvědčen, že náš názor sdílí 90 procent české společnosti. Pokud jde o jiné věci, tak je to procento výrazně menší. Ale jsme démonizováni, ať řekneme cokoli, hned jsme označováni za neonacisty, popírače holokaustu či extremisty.

Vždyť jste sám říkal, že mezi vámi jsou neonacisté, že jsou tam obdivovatelé Hitlera a že někteří mají extrémní názory. Tak si nestěžujte.
Pokud bychom měli možnost úplně svobodně říci, co si skutečně myslíme, tak by procento našich podporovatelů bylo určitě větší.

Přeháníte, vždyť na internetu jsou desítky webů s tematikou, kterou vyznáváte, od nacistických až po nacionalistické.
To je pravda, ale v té záplavě nejrůznějších názorů na internetu není jednoduché se orientovat.


V souvislosti s krajní pravicí se hodně hovoří zejména o vzestupu Dělnické strany. Také to tak vnímáte?
Ano, pokud jde o politiku, je to lepší než předtím. V našich hnutích jsou už i starší lidé, ti mají ucelené názory a mají jasno, co chtějí dělat.

Vaše akce se zaměřují často na severní Čechy. Je to politický cíl nejdříve uspět v regionech, kde je vysoká nezaměstnanost, kde jsou romská ghetta a kde je živná půda pro extrémní názory? A hodláte ve volbách kandidovat za Dělnickou stranu?
Nemá cenu zastírat, že severní Čechy jsou tímto cílem. Dělnická strana to dělá, jezdí do míst, kde jsou největší problémy, a nabízí místním Čechům pomoc místo selhávajícího státu. Očekává, že tito lidé ji pak i budou volit. Já kandidovat nebudu za nikoho. Až si dokončím vzdělání, tak uvažuji, že za pár let bych mohl kandidovat někde nezávisle sám za sebe. Ale nemohu odejít z hnutí, dokud u nás existují síly útlaku, které omezují svobodu. Současný režim je špatný, je to komedie, ve které se střídají ODS a ČSSD. Ty strany nedělají nic pro lidí, jejich politici se bojí, že lidový odpor by to mohl změnit. Zemi ovládá korupce.

V souvislosti s vámi se objevily i spekulace, že stojíte za nakladatelstvím Kontingent Press, nebo s ním alespoň spolupracujete. To vydává kontroverzní knihy, naposledy právě dílo Davida Dukea Moje probuzení. Není vydávání těch knih jen finta, jak financovat extremistickou scénu?
Zaznamenal jsem to. Ale nepodílím se na vydávání těch knížek.

Pokud jde přímo o vás, před lety jste byl svými kamarády, jak si mezi sebou říkáte, obviněn v Brně, že donášíte policii. Jak to bylo?
Je to hodně osobní. Chodil jsem tam nějaký čas s dívkou, s kterou jsem se rozešel, a ona se mi chtěla pomstít. Přinesla mezi lidi dokument, ve kterém byly reporty z našich různých akcí. Vytáhla je z mého počítače. Podle všeho je však napsala sama. Došlo k velkému konfliktu a lidi v Brně mi i vyhrožovali. Před dvěma lety se však sešli všichni aktéři konfliktu a vyjasnili jsme si to.

Takže vy tvrdíte, že policii jste nikdy nedonášel?
Nedonášel. Neumím si představit, že bych na této scéně mohl dál působit, kdyby to byla pravda.

V roce 2007 jste napsal a vydal knížku Nebeská družina. Její hlavní hrdina Sven se změní z tvrdého bojovníka pro nacistický režim v umírněnějšího propagátora bílé rasy v Evropě. To je autobiografie?
V podstatě ano. Byl to radikál a pod vlivem různých okolností zjistil, že nechce tak radikální řešení, a snaží se své myšlenky prosadit jiným způsobem.

On chtěl vytvořit jednotnou árijskou Evropu. I to je váš cíl?
Je, ale chci ho dosáhnout nenásilně.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Mráz našel poslední útočiště v Polabí. Anomálii způsobilo bezvětří

Teplotní mapa České republiky. Tmavá skvrna ukazuje chladná místa mezi...

Celou republiku ovládlo jarní počasí, zima se drží už jen u Litoměřic. V nedalekých Doksanech meteorologové naměřili...

Petříček by skončil ve vládě, když ho nezvolí místopředsedou ČSSD

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD při setkání s novináři

Pokud ministr zahraničí Tomáš Petříček neuspěje při volbě vedení ČSSD na sjezdu, vnímal by to tak, že nemá důvěru...

Výrok Novákové není důvodem k zásadním krokům, řekl Babiš z Jeruzaléma

Premiér Andrej Babiš při rozhovoru pro iDNES.cz (20. prosince 2018)

Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům,vzkázal...

Najdete na iDNES.cz