Chcete vydělat miliony? Najděte si přítele v ČSSD

  1:00aktualizováno  1:00
Přečtěte si ta jména pozorně: Bohumil Fišer. Marie Součková. David Rath. Vladimír Dryml. Čtyři sociální demokraté, kteří před několika lety zanechali na ministerstvu zdravotnictví nesmazatelnou stopu, jež nás přišla vcelku draho.

Paroubek i Rath hází odpovědnost za pochybné dotace na Drymla. Po případném vítězství ve volbách budou ovšem rozdávat dotace kamarádům dál. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Podepsali se pod projekt, kvůli kterému bez jakýchkoli pravidel odtékaly státní miliony na jih Afriky, do republiky Zambie.

Odtud je nakonec nejspíš do své kapsy odčerpá Stanislav Kusý, Drymlův starý známý. Jak se to seběhlo?

Sociálnědemokratičtí ministři zdravotnictví v letech 2000 až 2006 vyslali na takzvanou rozvojovou pomoc Zambii celkem přes 30 milionů korun. Pomoc Zambijcům měla zajišťovat Kusého firma Czech Aid. Průtok peněz rozjel ještě za dob premiérování Miloše Zemana ministr Fišer, v dobách Paroubkových je pak dokončil ministr Rath.

Výsledek? Kusý v Zambii vystavěl kliniku pro bohaté klienty (reportáž o tom, že jde o normální byznys a žádnou charitu, už před rokem přinesli Reportéři ČT).

Po volbách 2006 ministr ODS Julínek zavřel Kusému kohoutky s přísunem státních peněz, a jak nyní zjistila MF DNES, Kusý podnik nabídl k prodeji. Za dva až tři miliony dolarů.

Suma sumárum: třicetimilionová investice ze státního rozpočtu panu Kusému, dnešnímu asistentovi senátora Drymla, může vynést zisk ve výši 40 až 60 milionů korun. Tomu říkám byznys!

Těžko se to bude sociálním demokratům veřejně obhajovat. "Je to naprostá nehoráznost," pravil nyní například David Rath a celou záležitost hodil na svého tehdejšího náměstka a spojence Vladimíra Drymla.

Jenže co s tím udělá? ČSSD teď svrhla vládu a má ambici se po říjnových volbách vrátit do vládních křesel. Dovedete si představit, jak potom staronový ministr zdravotnictví Rath vymáhá od Kusého miliony a dává k soudu žalobu na ostudný postup svého úřadu v době, kdy jej sám řídil?

Nehledě na to, že nejvyšší boss ČSSD Paroubek už dal najevo, že jej nějakých třicet milionů vysátých ze státního rozpočtu nedrásá. "ČSSD se od pana Drymla distancovala již přibližně před dvěma měsíci (to když sháněl kompromitující informace na stranickou rivalku – pozn. red.). Nemám proto potřebu věc dál komentovat."

Hotovo!

Potřebu komentovat nemá, zato má potřebu jinou – sehnat dost hlasů od voličů. A ty nesežene tím, že se bude veřejně kát, jak v minulosti pouštěli státu žilou. Teď musí slibovat: Dostanete šrotovné! Dostanete třinácté důchody! Zavedeme zdravotnictví "zadarmo"!

S takovými hesly se ve volbách bojuje celkem dobře, takže ČSSD má velkou šanci uspět a vrátit se do vládních křesel.

Teprve pak přijde řada na rozdávání dotací a jiných státních podpor. A že už kamarádi stojí ve frontě, o tom vůbec nepochybuji.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Členy bývalého vedení Prahy 1 obvinili kvůli bytům prodaným pod cenou

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký

Podle znaleckého posudku, který si policie objednala, bylo pod cenou prodáno více než dvacet městských bytů v Praze 1....

Praha vypíše zakázku na projekt na autobusový terminál na Smíchově

Na Smíchově vznikne obří dopravní terminál. Na obrázku jedna z možných...

Pražský magistrát vypíše zakázku na vypracování projektu nového dopravního terminálu u smíchovského nádraží. Projekt...

V Podkrkonoší řádilo o víkendu malé tornádo. Odpojilo město od proudu

Gustnádo, Rtyně v Podkrkonoší (15. 6. 2019).

Silné bouřky zasáhly o víkendu Česko a zanechaly za sebou popadané stromy a poničený majetek. Kromě obvyklých blesků,...

Najdete na iDNES.cz