Chceme armádu bez tanků a děl, říká Kočí. Tím neušetříme, namítá generál

  19:58aktualizováno  19:58
Kristýna Kočí z Věcí veřejných rozvedla v ČT svou představu o budoucnosti armády. Představuje si sbor bez tanků či děl, mnohem levnější a aktivněji působící v zahraničních misích. Shodou okolností o budoucnosti armády psal na blogu o pár desítek minut dříve i generál Jiří Šedivý, varoval před populismem.

Věci veřejné chtějí posílení zapojení v zahraničních operacích. Šetřit chtějí hlavně změnou zadávání zakázek na nákup techniky. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Pětadvacetiletá Kristýna Kočí je vyjednavačkou VV mimo jiné pro oblast armády. "Je potřeba armádu restrukturalizovat a přejít k modelu specializované armády. Česká republika jako středoevropský stát obklopený zeměmi EU a NATO nepotřebuje vševojskovou armádu. Nepotřebujeme tankisty ani dělostřelce," nastínila v ČT.

KOČÍ O ARMÁDĚ

"Potřebujeme armádu schopnou nasazení v poušti či v horách, schopnou působit v Íránu a podobných oblastech."

Zároveň si představuje, že se Česká republika početně více zapojí do misí ve světě. "Potřebujeme armádu schopnou nasazení v poušti či v horách, která bude schopna působit v Íránu a podobných oblastech," zmínila Kočí.

Vyjádření Kočí zní poněkud paradoxně. Nejenže se o pozemní operaci NATO vůči Íránu v dohledné době neuvažuje, ale tahákem Věcí veřejných před volbami bylo ubrat armádě deset miliard ročně ve prospěch školství.

Námitku moderátora, jestli početnější nasazení české armády v operacích v zahraničí (to vyžaduje vojsko schopné operovat v různých druzích terénu, které se v Česku nevyskytují) nebude naopak dražší, nebyla Kočí schopna vyvrátit čísly.

Vojáci 73. tankového praporu v Přáslavicích na Olomoucku. Ilustrační foto

Česko by se mělo podle Kristýny Kočí v budoucnu obejít třeba bez tankového praporu či dělostřelectva.

Šedivý: Specializovaná armáda nemusí být levnější

Tématem budoucnosti armády se na svém blogu na iDNES.cz zabývá i bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. "Budoucí přístup k armádě není tak jednoduchý, jak se na první pohled zdá, a nemělo by docházet k schematickým, někdy až populistickým rozhodnutím. Zničit armádu není těžké, vybudovat ji je velmi obtížné," varuje.

Jiří Šedivý, bývalý šéf generálního štábuJádro problémů armády ale generál vidí jinde než Kočí. "Od roku 2003 je téměř pravidlem, že neplatí téměř nic, co bylo obsaženo v různých koncepcích a reformách," posteskl si Šedivý. Upozornil také, že samotná "specializovaná armáda" není automaticky levnější než vševojsková.

ARMÁDA JE NÁRODNÍ POKLAD

Čtěte blog exnáčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého

"Všechny vlády se bez výjimky vyhýbaly závaznému přijetí předložených dokumentů koncepcí či reforem Ozbrojených sil ČR nebo samotné armády. Vždy došlo jen k vzetí materiálu na vědomí, což nikoho k ničemu nezavazuje (...) Jestliže mluvíme o úsporách, v zásadě zároveň za uvedených podmínek mluvíme i o vyhozených finančních prostředcích dříve vložených do zastavených projektů," dodal Šedivý.

Jeho slova se vybaví třeba při zavzpomínání na nákup nových obrněných transportérů. V roce 2003 armáda tvrdila, že jich potřebuje čtyři stovky (čtěte zde). Po letitém tenčení rozpočtu armády jich Česko potřebovalo (a pořídilo) už jen 107. Bitevníků L-159 si armáda objednala 72, většina z nich stojí v hangárech. Léta nebylo využití ani pro odminovací komplety Božena.

Mělo by Česko zrušit některé druhy jednotek a zavést specializovanou armádu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 2. července 2010. Anketa je uzavřena.

NE 6885
ANO 3334

Nákupy bez prostředníků ano, sloučení s vnitrem zatím ne

Zatímco generál žádá ujasněnou koncepci armády, než se začne řešit, jakými prostředky se požadavky na vojsko splní, Věci veřejné říkají, že je třeba hlavně umožnit armádě nakupovat techniku bez prostředníků. Ti podle nich nákupy předražují.

Od čeho už Věci veřejné naopak ustupují - přesněji, začaly po volbách říkat, že "to není na jedno volební období" - je záměr sloučit ministerstva obrany a vnitra pod ministerstvo bezpečnosti. Kočí to nyní v ČT označila za "dnešní trend ve světě".

Rozhlédnutí po Evropě ale říká, že všechny sousední země mají ministerstva obrany a vnitra oddělená (Rakousko má "ministerstvo obrany a sportu"). Oba resorty oddělují i neutrální státy jako Švýcarsko, Irsko či Finsko. Stejně tak členové NATO, jejichž geopolitické ambice a ekonomické možnosti jsou alespoň řádově srovnatelné s Českem - Portugalsko, Nizozemsko, Belgie nebo třeba Dánsko.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Mohlo by se to stát komukoliv, říká Feri. Za napadením vidí politické důvody

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslanec TOP 09 Dominik Feri se po víkendovém incidentu, kdy ho napadli dva muži, objevil na půdě Poslanecké sněmovny....

Věčný dluh. ČSSD požádala o další odklad platby dědicům Zdeňka Altnera

Lidový dům (Hybernská 1033/7 a 1032/9)

Česká strana sociálně demokratická požádala o další odklad verdiktu, podle kterého má zaplatit dědicům právníka Zdeňka...

Zdanění náhrad církvím prošlo. Je to komunistická loupež, říkal Kalousek

Zapomenuté a zanedbané křížky v okolí Plané na Tachovsku nabízí místní

Poslanci i napodruhé schválili zdanění náhrad k církevním restitucím 114 hlasy ze 181. Zákon teď musí ještě podepsat...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz