Chartista kárá Vondru: Vyznamenáte Mašína, který nazval Havla kreténem?

  15:23aktualizováno  15:23
Plánovaná cesta ministra obrany Alexandra Vondry na pohřeb Ctirada Mašína budí rozporuplné reakce. Zatímco premiér Petr Nečas lituje, že na pohřeb nemůže jet také, ministrův krok kritizuje jeho někdejší přítel z disentu farář Miloš Rejchrt. Cesta se nelíbí ani opoziční ČSSD.

Evangelický duchovní Miloš Rejchrt | foto: ČTK

"Nechci teď hodnotit, co víc než před půlstoletím pan Mašín páchal, však dostatečně výmluvně to zhodnotil sám: 'Na co potřebujeme zbraně? Ty jsou od toho, aby se s nima stříleli lidi, tak můžeme začít hned s těma, komu ty zbraně bereme'," cituje Rejchrt Mašínovo vyjádření.

Miloš Rejchrt

Evangelický farář a disident. V letech 1980 a 1981 byl mluvčím Charty 77. Nyní působí jako kazatel ve farním sboru Českobratrské církve evangelické v pražských Kobylisích a překládá z francouzštiny. Objevil se též jako herec ve filmu Žert, který byl natočen v roce 1968. Hrál tam roli třídního nepřítele, vojáka Alexeje.

zdroj: Wikipedia

Bývalý mluvčí Charty 77 je prý zdrcen zprávou, že Vondra jako čelný představitel republiky má jet do USA na pohřeb Ctirada Mašína vyjádřit zesnulému úctu a dokonce mu udělit vyznamenání.

Rejchrt také upozorňuje na Mašínova slova, podle kterých je bývalý prezident Václav Havel kretén pěstovanej estébákama. "Autorovi tohoto výroku o prezidentovi mé republiky má nyní ministr vlády téže republiky vzdávat hold a předávat vyznamenání. Prosím, vážený pane ministře, vzepři se tomu,  předveď, že i politik si může uchovat kontinuitu osobního směřování a nerozcupovat svůj život v nespojitelné útržky," píše v otevřeném dopise.

Vondra: Na Mašíny jsou názory různé

Vondra pro iDNES.cz uvedl, že dopis zatím nečetl, ale "nedělá z něj vědu". "Na příběh bratří Mašínů existují různé názory v české společnosti, a proto není překvapivé, že mají různé názory i lidé z prostředí Charty," řekl Vondra.

Vyslání Vondry kritizuje také sociální demokracie. Šéf strany Bohuslav Sobotka uvedl, že činy obou bratrů za komunismu dělí společnost, a vláda by tudíž do USA neměla vysílat svého zástupce.

Ctirad Mašín zemřel v sobotu v americkém státě Ohio v sanatoriu pro vojáky a válečné vysloužilce po delší nemoci. Pohřeb se uskuteční příští středu. Kromě Vondry se jej zúčastní také český velvyslanec v USA Petr Gandalovič.

Ctirad a Josef Mašínové spolu s dalšími lidmi v 50. letech vedli v Československu ozbrojený odpor proti komunistickému režimu. Společně se probili přes hranice do Německa. Při svých akcích i útěku zabili několik lidí. Podle některých šlo o vrahy, jiní je obdivují jako hrdiny, kteří se komunistům postavili se zbraní v ruce.

Zesnulý odbojář Ctirad Mašín a jeho bratr Josef dostanou od Vondry nejvyšší vyznamenání ministra obrany Zlatou lípu.

Otevřený dopis panu RNDr. Alexandru Vondrovi

Vážený pane ministře, milý Sašo,

dožíváš se dnes padesáti let. Do těch dalších Ti přeji kromě pevného zdraví též schopnost navazovat na to, co se Ti v životě povedlo a nenechat se zavléct do postojů a činů, které by to dobré popřely. Když ses stal na počátku roku 1989 mluvčím Charty 77, radoval jsem se, že chartistické ideály přejímá a po svém rozvíjí generace mladší, kreativní a odvážná. Bylo krásné sledovat, jak dobře si rozumíš s otcem zakladatelem Charty, politickým vězněm Václavem Havlem, s nímž jsi sepisoval také pověstných „Několik vět“, za něž jsi i Ty byl vězněn. Když ses v roce 1990 stal zahraničně-politickým poradcem prezidenta Václava Havla, opět jsem se zaradoval, že dobrá věc se podařila. Dnes jsem ale zdrcen zprávou, že jako čelný představitel republiky, jejímž i já jsem občanem, máš jet do USA na pohřeb pana Ctirada Mašína vyjádřit za nás občany zesnulému úctu a snad udělit i jakési vyznamenání. Nechci teď hodnotit, co víc než před půlstoletím pan Mašín páchal, však dostatečně výmluvně to zhodnotil sám : „Na co potřebujeme zbraně? Ty jsou od toho, aby se s nima stříleli lidi, tak můžeme začít hned s těma, komu ty zbraně bereme“ (rozhovor uveřejněný v MF DNES 15. 8. 2011). Tvého někdejšího přítele, spolupracovníka a posléze šéfa Václava Havla ohodnotil pan Mašín slovy „To byl kréten pěstovanej estébákama“. Autoru tohoto výroku o prezidentu mé republiky má nyní ministr vlády téže republiky vzdávat hold a předávat vyznamenání. Prosím, vážený pane ministře, vzepři se tomu, předveď, že i politik si může uchovat kontinuitu osobního směřování a nerozcupovat svůj život v nespojitelné útržky.

V úctě Miloš Rejchrt, evangelický farář


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Za budovy Transgasu nabídla Praha málo, proti demolici se protestovalo

U budov Transgasu v Praze se sešla asi stovka jejích zastánců a řečníci ze...

Vedení Prahy odešlo ze schůzky s majitelem Transgasu bez dohody, která by brutalistní komplex budov na Vinohradech...

Návrh Pirátů by mohl přinést do státní kasy stovky milionů. Od prostitutek

V Praze byl otevřen sex klub "amsterdamského" typu. Dívky se prostituují přímo...

Legalizace prostituce, kterou prosazují Piráti, by podle ministerstva financí mohla do veřejného rozpočtu přinést...

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz