Chanov v noci hlídají svalovci

  14:43aktualizováno  14:43
Pokud se vydáte večer na sídliště Chanov u Mostu, tedy do známého romského ghetta, můžete narazit na dva mohutné chlapíky. Kývnou sotva na pozdrav a nebudou si vás všímat, pokud ovšem nepřivezete horu starého nábytku nebo nezačnete odřezávat poslední zbytky kovových zábradlí u domovních vchodů.

Sídliště Chanov. | foto: Iveta PalyováMF DNES

V tu chvíli jste pro ně "nežádoucí číslo 1". Jste právě tím, kvůli komu se na noční obchůzku sídliště vydali.

Místní začali v únoru s obřím úklidem sídliště. Už tehdy vyhlásili, že si tu pořádek ohlídají. Od pondělka zavedli dvoučlenné hlídky, které na sídliště v noci dohlížejí.

Za nebývalou aktivitou je podnikatel Josef Tonka ze sousedních Obrnic, majitel stavební firmy Tonkostav, který nejprve dobrovolný úklid zorganizoval a později vyjednal s městem Most i jeho proplacení.

"Nepřipustím, aby se to v Chanově vrátilo zas do vyjetých kolejí, aby byly venku hory nepořádku, když tu teď není nic. Vyvezlo se odtud 210 tun odpadu a uklízí se dál. Proto jsem zavedl hlídání. Chodí tu čtyři lidé, kteří se střídají vždy po dvou nočních šichtách. Sídliště kontrolují od osmnácti hodin večer do šesti ráno," řekl včera MF DNES Josef Tonka.

Zbraně hlídači nemají
Podle něj se zaměřují hlavně na takzvané šroťáky, kteří rozhrabují odpady a hledají staré kovy, a také na toxikomany, kteří se vloupávají do prázdných bytů, jež pak ničí.

Hlídači nemají žádné zbraně. "Jen svaly a respekt místních," říká Tonka.

"Nejhorší jsou feťáci, kteří snad ani neví, co dělají, nebo ničí všechno, jen aby našli něco, co mohou prodat. S nimi si musíme poradit, aby tu mohli lidi žít slušně," upozornil podnikatel.

"Ti kluci, co jsem najal, jsou svalovci a mají přirozený respekt. To tady platí víc než cokoliv jiného," dodal s tím, že dělat v Chanově nepořádek v ulicích se zkrátka nevyplatí.

Chanovští noční hlídači už sice slavili první úspěchy, neznamená to ale, že by na problémové sídliště přestali dohlížet strážníci. Ti tu hlídkují i nadále. Většinou ale přes den.
 
"V Chanově je největší problém veřejný pořádek a drobné krádeže. Strážníci sem samozřejmě vyjíždějí, služba tu ale není po celých čtyřiadvacet hodin denně," říká Luboš Trojna, mluvčí mosteckých strážníků.

"Informace o místních hlídkách máme spíš z novin než z vlastní zkušenosti. Pokud tam budou jmenovaní nějací oficiální správci nebo domovníci, tak spolupráce s takovými lidmi je zcela běžná věc," dodal. S těmi, které najala soukromá firma, mohou strážníci spolupracovat nějak oficiálně jen těžko.

Panelákové sídliště pro zhruba tři sta rodin vzniklo u Mostu ve druhé polovině 70. let jako pokus ukázat, jak socialistická společnost eliminovala chudobu a umí integrovat Romy. Už za několik let se ale Chanov stal synonymem nepořádku.

Místní se ale nyní rozhodli o vzhled panelákových "slumů" starat. V ulicích Chanova se proto uklízelo i včera. Lidé tu dokonce pracují nejen na místech nejviditelnějších, tedy kolem domů, ale i přímo v nich.

"Prostě nás to už štvalo. V tom se nedá žít. Spoustu sajrajtu sem natahali lidi z Německa. Našli to tam na skládce a pak s tím tady kšeftují. Ten nepořádek vadí spoustě z nás. Ale lidi nechtějí uklízet za jiné. Snad se to teď změní," doufá asi čtyřicetiletý Ladislav. Sám se do úklidu zapojil. Našel už několik hnízd švábů nebo potkanů.

Právě kvůli hrozící hygienické katastrofě uvolnili počátkem února mostečtí radní 150 tisíc korun na jednorázový obří úklid sídliště.

"Rada připravuje výběrové řízení na systematický stálý úklid v Chanově. Aby se nemnožili hlodavci a nevznikaly další problémy, je potřeba ještě rychle vyklízet tamní sklepy a staré výtahové šachty," uvědomuje si mostecký primátor Vlastimil Vozka.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Do luxusu ve věži investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt je stále na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

Miloš Zeman bude do neděle v nemocnici. Chce být fit na 28. října

Prezident ve čtvrtek odpoledne nastoupí na čtyři dny do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Půjde o rekondiční pobyt,...

Moldava má po bouři novou starostku, dosud nebyla ani zastupitelkou

Krušnohorská obec Moldava má od úterý novou starostku. Stala se jí 54letá Lenka Nováková z hnutí Pro Moldavu a Nové...

Premium

KOMENTÁŘ: Nucené sezení v zákopech. Piráti v čele magistrátů nevyhovují

Před dvanácti měsíci se zhruba v těchto dnech ve většině obcí a měst tvořily koalice. Především v těch největších –...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz