Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

  20:01aktualizováno  20:01
Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné z nich, sázková kancelář Chance mu ovšem výhru odmítla vyplatit a zápas vyhodnotila jako vadný. Jméno vítězné hráčky totiž kancelář vypsala špatně, v jejím jméně chybělo písmeno „n“.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: koláž iDNES.cz

Tenistky Kang Jia Qi a Wang Xiyu se utkaly loni v dubnu v prvním kole ženského turnaje v čínském městě Čchüan-čou. 

Před začátkem zápasu si Marek Vach vsadil na vítězství Wang Xiyu u sázkové kanceláře Chance a. s. Nebyla to malá částka. Při kurzu 1,20 vsadil celkem 75 tisíc. Vach tedy mohl vyhrát celkem 90 tisíc, tedy o 15 tisíc víc, než vsadil.

Tenistky svůj zápas odehrály. Hráčka označená jako Wang Xiyu tehdy zápas vyhrála. Jenže Vachovi žádná výhra nepřišla. Sázková kancelář vyhodnotila zápas jako „VADA“, a to kvůli tomu, že došlo k chybnému vypsání jména hráčky. 

„Do zápasu místo Wang Xiyu totiž nastoupila Xinyu Wang. Výsledek zápasu skončil tak, že hráčka Kang Jia Qi prohrála s hráčkou Xinyu Wang. Vsazená částka byla sázkaři vrácena, ale nebyla mu vyplacena výhra,“ uvedl právník Marka Vacha Martin Hostinský. 

Jména hráček jsou si bezesporu podobná. Vach uvedl, že je zřejmé, že se jeho sázka týkala Xinyu Wang s ohledem na jméno protihráčky a datum a čas zápasu. Hráčka Wang Xiyu se tehdy turnaje také účastnila. Jenže do hlavní soutěže se nedostala a vypadla již ve druhém kole kvalifikace. Vypsání této hráčky v hlavní soutěži tak podle něj nemohlo nikoho uvést v omyl.

„Tikety byly vsazeny minimálně 24 hodin před zahájením, takže Chance měla dostatek času si této své chyby všimnout a případně ji napravit. A kvůli tomu byl veden celý spor. Sázková kancelář odmítla vyplatit výhry za regulérně vyhrané utkání, přičemž utkání ve svém sázkovém systému nejdříve chybně vypsala, poté měla minimálně 24 hodin čas na to, aby chybu opravila, což neudělala,“ popsal Vach.

Sám se pokoušel u Chance získat své peníze ještě mimosoudně a odkazoval společnost na její herní plán, ve kterém konkrétně stojí, že „na případnou drobnou chybu ve jménu účastníka Události […] nebude brán při Vyhodnocení sázek zřetel, pokud se tato chyba nedotýká věcné podstaty uzavřené sázky a nemohla uvést sázejícího v omyl“, ovšem neúspěšně. Podal tak v červenci loňského roku žalobu.

Okresní soud v Berouně dal nakonec Vachovi za pravdu. Na základě jeho rozhodnutí musela Chance Vachovi vyplatit částku 15 tisíc korun včetně úroků z prodlení. 

Expert na sázky

Sám soud ve svém rozsudku navíc poukázal i na prezentaci Chance jako na odborníka v oboru. 

„Soud doplňuje, že pokud se žalovaná  strana sama označuje jako expert na sázky na sport s tím, že její kurzová nabídka patří mezi nejkvalitnější na trhu, a která má největší sázkařskou komunitu v České republice, pak žalovaní mohli legitimně očekávat, že je jí jako profesionálu zřejmé, která konkrétní hráčka hraje v předmětném zápase dne 23. 4. 2018, a tedy že vypadnutí písmene „n“ ze jména hráčky Wang Xinyu je právě jen chybou psaní,“ stojí v odůvodnění.

Chance se proti rozsudku odvolala, ovšem následně v soudem stanovené lhůtě nezaplatila soudní poplatek. Proto bylo celé odvolací řízení zastaveno a případ byl finálně uzavřen letos v červenci.

Sama Chance celou kauzu nechtěla více komentovat. „Sázková kancelář CHANCE se závěry soudu nesouhlasí, nicméně rozhodnutí prvoinstančního soudu respektuje,“ uvedla manažerka komunikace Markéta Světlíková s tím, že částku Vachovi již vyplatila. 

Ten hodnotí výsledek kauzy velmi pozitivně. „Cokoliv jiného než vítězství v plném rozsahu bych vzhledem k okolnostem kauzy považoval za naprosté fiasko,“ uvedl. „Vsadil bych se, že drtivá většina klientů o tom, že jim tímto rozsudkem vznikl nárok na výplatu výhry, ani neví,“ dodal.

Sám věří, že navíc není jediný poškozený klient Chance.

„Takto poškozených klientů budou podle mého názoru jistě stovky nebo i tisíce, přičemž reklamace probíhá nejprve v interním systému Chance, kde ale z mých zkušeností dojde k zamítnutí 99 procent všech žádostí o reklamaci. Pak už je jen jediná možnost, jak dosáhnout spravedlnosti, a tou je soud,“ popsal. K němu přistoupí podle něj jen minimum lidí, a to zejména kvůli nákladům na soudní řízení.

Sázková kancelář Chance patří mezi tři největší sázkové kanceláře v České republice. Sama se prezentuje jako expert na sportovní sázky s nejširší a nejkvalitnější kurzovní nabídkou. Kromě sportovních sázek vypisuje i ty společenské –například na výsledky voleb, výherce talentových soutěží nebo na Oskara či Českého lva.

Autor:

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Fígl se spropitným. Na Letišti Václava Havla šidí cizince, i po odbavení

Usadí se, vedle sebe postaví příruční kufřík, objednají si jídlo a pití a nahlas klábosí, aby to slyšel i personál...

Redaktoři ČT nesmí být očividně nositeli politických postojů, řekl Zaorálek

Ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD řekl, že za spory o výroční zprávy České televize se ve skutečnosti skrývá něco...

Obří medvěd se přesunul z Prahy do Českého Krumlova. I tam ho zakázali

Radní v Českém Krumlově v pondělí ve vyhlášce o pouličním umění nově zakázali vystoupení ve zvířecích kostýmech a...

Demonstranti podpořili Kurdy, petice žádá o ekonomické sankce vůči Turecku

Uvalení ekonomických sankcí vůči Turecku kvůli jeho agresi v Sýrii namířené proti tamním Kurdům požaduje od české vlády...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz