Výbušné psaní z Tirany: dorazily dokumenty k údajné korupci ČEZ

  12:40aktualizováno  12:40
Před dvěma lety začala policie prověřovat platby národního energetického kolosu ČEZ. V roce 2009 totiž odešlo do Albánie z účtů společnosti dohromady 183 milionů korun. Tamní úřady se domnívají, že mohlo jít o peníze na úplatky. Podle informací MF DNES nyní do Prahy dorazily dlouho očekávané očekávané dokumenty z Albánie a prověřování případu může pokračovat.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Společnost ČEZ poslala v roce 2009, tedy ještě v éře někdejšího šéfa Martina Romana, do Albánie dohromady 183 milionů korun. Příjemcem byl tamní lobbista Nue Kalaj. Podle podezření albánských úřadů mohlo jít o peníze určené na úplatky pro tamní politiky a úředníky. ČEZ totiž krátce předtím v privatizaci ovládl tamního distributora energie.

Teď by se prověřování případu mohlo znovu rozjet na plné obrátky. Nedávno totiž do Prahy podle informací MF DNES dorazila dlouho očekávaná odpověď na žádost o právní pomoc, kterou Vrchní státní zastupitelství v Praze zaslalo do Tirany již minulý rok.

Informace z Albánie jsou pro případ klíčové. Tamní prokuratura má například k dispozici závěrečnou zprávu albánské parlamentní vyšetřovací komise, která se privatizací tamní rozvodné sítě zabývala a vyslechla v případu několik významných politiků, včetně bývalého prezidenta Saliho Berishy a jeho syna. Do Prahy mohly zamířit například také informace o bankovních převodech z tamních bank.

Albánská aféra ČEZ: účet lobbisty jako důkaz úplatků z Česka

Státní zástupce Boris Havel, který na kauzu dohlíží, ovšem detaily k případu uvádět nechce. „K vámi položenému dotazu prozatím není, s ohledem na účel trestního řízení, možnost podat bližší informace,“ uvedl Havel.

České zastupitelství muselo žádost u albánské strany urgovat. Zájem o případ kolem údajného uplácení tamních politiků, který před dvěma lety plnil stránky albánských médií, poněkud ochladl.

Nezvěstný řidič

Přispěly k tomu především dvě události. Tou první je zmizení hlavní postavy příběhu – Kosovana Nue Kalaje. Albánské úřady po něm dodnes marně pátrají a podle dostupných informací se jim Kalaje nepodařilo vyslechnout. Tamní média spekulují o tom, že žije buď v Kosovu, nebo ve Francii, kde má údajně rodinu. Kalaj měl být podle všeho prostředníkem ČEZ při jednáních s tamními politiky, a tedy jakýmsi lobbistou. 

Jiné zdroje hovoří o tom, že měl být původně jen řidičem manažerů z ČEZ při jejich návštěvách Albánie a měl se také starat o jejich bezpečnost. Vzhledem k tomu, že Kalaj miliony, které na jeho účet ČEZ zaslal, vybral osobně v hotovosti, je jeho svědectví pro případ naprosto klíčové. Stopa peněz, kterou v roce 2017 zmapovali albánští cifršpioni, se totiž po jejich výběru ztrácí.

Odvolaný prokurátor

Druhým důvodem, proč vyšetřování kolem Kalaje ztratilo dech, je změna v nejvyšších patrech albánského státního zastupitelství.

Policie prověřuje ČEZ kvůli korupci, z firmy šly na Balkán stovky milionů

Tamní generální prokurátor Adriatik Llalla, pod jehož dohledem se kauza zpočátku vyšetřovala, na podzim roku 2017 ve své funkci skončil. Nezískal totiž speciální prověrku bezúhonnosti. Llalla byl nakonec stíhán pro praní špinavých peněz a korupci a vyšetřovatelé mu zabavili majetek v hodnotě přes dvacet milionů korun. Případ kolem ČEZ navíc v mezidobí málem vyhasl úplně, protože tamní státní zastupitelství navrhovalo jeho odložení. V Albánii však odložení kauzy v přípravném řízení musí posvětit soud, ale to se nestalo.

V Česku vyšetřování dosud spočívalo zatím téměř výhradně ve výsleších manažerů ČEZ. Firma však prý od té doby nemá o kauze žádné informace. „V polovině roku 2017 jsme v tomto prověřování poskytli veškeré podklady policii. Nemáme informace o dalším vývoji, že by se v této věci cokoliv odehrálo,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Další z rubriky

Pojišťovny přispějí pacientům, většinou dětem, na nízkobílkovinnou dietu

Velmi rychle a dobře se zvyká na fakt, že se na pultech supermarketů najde...

Většina zdravotních pojišťoven bude přispívat pacientům na nízkobílkovinovou dietu. Příspěvek začnou vyplácet...

Další pochybná smlouva stála Národní galerii o 700 tisíc víc, než měla

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

V Národní galerii minulý týden skončil audit z ministerstva kultury, na jehož základě ministr Antonín Staněk odvolal...

Kubík dřeva za desetikorunu. Kvůli kůrovci KRNAP láká zájemce o těžbu

Ivo Hlávka z Vrchlabí těží nad Strážným vrcholové zlomy smrků (21. 5. 2019).

V Krkonoších je po zimě velké množství polámaných stromů. Ochranáři z Krkonošského národního parku je prodávají za...

Najdete na iDNES.cz