Středa 11. prosince 2019, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 11. prosince 2019 Dana

ČEZ smí tajit informace o palivu pro Temelín, spolek u soudu neuspěl

  16:23aktualizováno  16:23
ČEZ nemusí poskytovat informace na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Rozhodl o tom v úterý Ústavní soud, který důležitým verdiktem ukončil dlouholetý spor o informace o palivu využívaném v jaderné elektrárně Temelín. Těch se na polostátním energetickém gigantovi neúspěšně dožadoval zapsaný spolek.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Uskupení nazvané Spolek V havarijní zóně JE Temelín se sídlem v Bechyni se detailních informací o používaném palivu domáhal od roku 2006. Vedení temelínské elektrárny však odmítlo informace poskytnout s odkazem na ochranu obchodního tajemství.

„Mělo jít o dokumenty obsahující skutečnosti obchodní, výrobní a technické povahy související s podnikem, jež v příslušných obchodních kruzích nejsou běžně dostupné,“ stojí v nálezu Ústavního soudu (ÚS).

Spolek napoprvé zažaloval ČEZ neúspěšně, ve druhém kole se však Městský soud v Praze i Nejvyšší správní soud (NSS) přiklonili k názoru, že ČEZ je veřejnou institucí podle informačního zákona, a má tudíž povinnost takto vyžádané informace poskytnout. Pokud odmítne, musí řádně odůvodnit proč.

Pokud by rozhodnutí NSS nabylo právní moci, byl by ČEZ nově povinen na žádosti o informace podle informačního zákona - takzvané „stošestky“ - reagovat. Ústavní soud však v úterý závěry správních soudů zpochybnil a oba jejich rozsudky zrušil.

„Akciová společnost ČEZ není veřejnou institucí podle zákona o svobodném přístupu k informacím,“ uvedl k nálezu Ústavního soudu z pozice soudce zpravodaje jeho předseda Pavel Rychetský. Povahu veřejné instituce podle jeho slov nelze přiznat obchodní společnosti, jejíž fungování se řídí výlučně režimem soukromo-právní úpravy, tedy zákonem o obchodních korporacích.

Zřízen státem? Tato skutečnost nehraje roli

Veřejnou institucí ČEZ podle názoru Ústavního soudu být nemůže, přestože jeho nejvýznamnějším akcionářem je stát - jeho podíl na základním kapitálu činí zhruba 70 procent. Skutečnost, že si stát ponechal majoritní podíl, z něj prý nečinní výjimku mezi obchodními společnostmi, nehospodaří totiž s veřejnými prostředky.

„Nijak se nepodílí na výkonu veřejné moci a poukaz na její veřejný účel je oslaben i tím, že je pouze jedním ze soutěžitelů na trhu výrobců a distributorů elektřiny a nejedná se tedy o monopol. Povinnost poskytovat informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím by totiž ovlivňovala její postavení v rámci hospodářské soutěže,“ stojí v nálezu ÚS.

Na věci podle Rychetského nic nemění ani skutečnost, že byl ČEZ před lety zřízen státem v rámci zákona o velké privatizaci. „Na to, zda je, nebo není veřejnou institucí, nemá tohle ve skutečnosti žádný vliv. Stát takto překlopil na akciové společnosti všechny státní podniky na českém území a s akciemi již nakládal různým způsobem, některé šly do kuponové privatizace, jiné na burzu, další byly prodávány přímo,“ vysvětlil Rychetský.

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž uvedl, že nález potvrzuje stanovisko, které ČEZ dlouhodobě zastává. „Povinnost poskytovat informace, která je běžně ukládána jen orgánům veřejné správy, by mohla společnost poškodit a představovala by zásah do jejích ústavně zaručených práv,“ řekl ČTK Kříž.

Věc se nyní vrací k Městskému soudu v Praze, který musí znovu rozhodnout. Tentokrát již bude vázán nálezem Ústavního soudu. To prakticky znamená, že zřejmě bude muset žalobu zamítnout a spolek už nebude mít šanci se požadovaných informací podle informačního zákona domoci.

Nález také vymezil rozdíl mezi veřejnou a soukromou institucí. „Nález jasně stanovil rozlišující kritéria, podle nichž se správní soudy budou muset řídit, bude mít obecně závaznou platnost a bude muset být aplikován v konkrétních případech na jiné analogické situace a analogické subjekty,“ dodal předseda Ústavního soudu.

Nález se však nedotýká třeba Českých drah nebo Lesů ČR, protože v těchto případech je stát stoprocentním vlastníkem společnosti.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

Střelba ve Fakultní nemocnici Ostrava

V úterý ráno útočník zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Pachatel se před zásahem policie zastřelil.

Demonstrace Milion chvilek

V Praze proběhla 10. prosince demonstrace proti premiérovi z důvodu obnovení stíhání v kauze Čapí hnízdo. Andrej Babiš potvrdil, že rezignovat nehodlá.


  • Nejčtenější

Střelec v ostravské nemocnici zabil šest lidí. Policie ho našla, je po smrti

Útočník ráno zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Policie po necelých čtyřech...

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, požár je uhašen

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo pět lidí, další...

Výbuch v Prešově: 8 obětí, 6 zadržených, na vině zřejmě špatná oprava plynu

Záchranáři prohledali všechna patra v prešovském paneláku zničeném výbuchem. Podle mluvčího města Prešov je celkem osm...

Šlachtův poslední úlovek. Narkobaron z gymnázia měl „e-shop“ s drogami

Celníci odhalili partu pěti mladíků z Brněnska, kteří měli „e-shop“ s drogami. Ty pětice posílala do celého světa....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zabila je máma? Příběh rodiny, který skončil záhadnou nehodou

Je to naprosto ukázkový příběh, ve kterém je vše: dennodenní hádky rodičů, ovlivňování dětí, vzájemné obviňování z...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

  • Další z rubriky

Střelci z Ostravy i Uherského Brodu použili stejnou zbraň, pistoli CZ 75

Ráno zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Útočník k tomu použil samonabíjecí...

První na místě krveprolití. Okolnosti neřešíme, jen pomáháme, líčí záchranář

Mezi šesti záchranáři, kteří se v úterý ráno dostali jako první k obětem ostravského střelce, byl i lékař David...

ANKETA: Ve kterém kraji stojí nejkrásnější vánoční strom?

V centrech měst opět panuje adventní nálada a na náměstích se tyčí nazdobené vánoční stromy. Vyberte v tradiční anketě...

Rychlík z Meziměstí do Prahy cestující nenalákal, vrací se spěšný vlak

Královéhradecký kraj ruší po třech letech přímý rychlík z Broumovska do Prahy. Obnoveným rychlíkem z Meziměstí skoro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz