Husté sněžení a vítr v Česku. Bez elektřiny je přes šest tisíc odběratelů

  7:00aktualizováno  12:42
Sněžení a silný vítr nadále komplikuje život v Česku. Podle ČEZ je nyní bez proudu přes šest tisíc odběratelů, E.ON jich eviduje asi pět stovek. Kalamitní stav trvá v okresech Jablonec nad Nisou, Semily a Děčín. Na horách zůstávají zavřené některé úseky silnic.

„Aktuálně eviduje dispečink 28 poruch na vedení vysokého napětí, další poruchy na nízkém napětí. Bez elektřiny je nyní přes 6 tisíc odběrných míst. Daří se nám připojovat zpět k distribuční soustavě další odběratele. Bohužel v horských oblastech stále sněží a v průběhu dne přibývají další poruchy,“ upřesnila stav k 12:30 mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová s tím, že společnost obnovila dodávky elektřiny na Chomutovsku a na Benešovsku.

Fotogalerie

„V terénu máme stovku pracovníků poruchových čet i subdodavatelských firem. Na odstranění následků sněhové kalamity Benjamin dále pracují desítky pracovníků dispečinku i distribučního call centra,“ dodala Holingerová.

Kalamitní stav, který energetici vyhlásili ve středu večer, trvá v okresech Jablonec nad Nisou, Semily a Děčín. 

Husté sněžení komplikuje dodávky elektřiny i v dalších částech republiky, hlavně na jihu Čech a Vysočině. „V jižních Čechách evidujeme aktuálně čtyři poruchy na vedení vysokého napětí, konkrétně na Lipensku, Kaplicku (Malonty) a na Jindřichohradecku. Bez elektřiny je zde kolem 200 domácností. Na Vysočině se výpadek elektřiny týká obcí Světnov, Cikháj a Herálec na Žďársku, jde přibližně o 350 odběrných míst,“ řekla mluvčí E.ON Martina Slavíková.

Silničáři zprůjezdnili tah z Chomutova do Německa

Nepřízeň počasí také komplikuje dopravu. Na silnicích na Liberecku se mohou vytvářet sněhové jazyky a závěje. Na hlavních tazích je rozbředlý sníh. Silničáři nabádají řidiče, aby si hlavně do hor vzali sněhové řetězy i lopatu. Už třetí den je kvůli sněhu pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny uzavřena silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Zcela uzavřená je na Liberecku uzavřena silnice III. třídy z Hodkovic na Mohelkou do Rychnova u Jablonce.

Na Liberecku likvidovali popadané stromy (9. ledna 2019):

Na horách bude nadále sněžit, o víkendu se přidá i déšť

Silné sněžení komplikuje dopravu i v Krušných horách. Silničářům se však podařilo ve středu večer zprůjezdnit cestu z Chomutova přes Horu Sv. Šebestiána k hraničnímu přechodu do Německa. „Ostatní úseky v Krušných horách, které jsou od středy nesjízdné, zůstávají zavřené. Na místě fouká silný vítr a sněží,“ řekl dispečer krajské správy a údržby silnic. 

Všechny zavřené úseky jsou na silnicích II. a III. třídy, a to hlavně na Mostecku a Chomutovsku. Trasa Mikulov Moldava je zavřená na Teplicku.

V Jablonci je kvůli sněhu kalamitní stav, chodníky uklízejí i vězni

Z Jáchymova na Boží Dar už je silnice průjezdná

Silnice na Boží Dar, z Přebuzi na Rolavu a z Jindřichovic na Háj v Krušných horách byly ráno kvůli sněžení stále uzavřeny. Silničáři uzavřeli také silnici z Bublavy ke státní hranici. Silnice I/25 z Jáchymova je směrem do hor sjízdná pouze do abertamské zatáčky.

„V současné době je silnice z Jáchymova na Boží Dar, až k hraničnímu přechodu s Německem, již zcela průjezdná. Prozatím zůstává uzavřena silnice od kruhového objezdu na Klínovec,“ uvedla po 11. hodině policie.

VIDEO: Silnice se ztratila. Cesta Božím Darem po přívalech sněhu (9. ledna 2019):

Z ostatních krajů silničáři hlásí, že jsou vozovky sjízdné se zvýšenou opatrností. Ve vyšších polohách se pak mohou tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje.

Vlaky mezi Loučovicemi a Lipnem už jezdí

Na železniční trati Loučovice - Lipno nad Vltavou na Českokrumlovsku je od 11:15 obnovený provoz. Od rána byla neprůjezdná. Na trať spadl před šestou hodinou strom, který drážní hasiči v 7:45 odstranili. Pak spadly na koleje další stromy.  „V 5:53 zastavil na trati osobní vlak před spadlým stromem. Bez nárazu, bez zranění,“ řekl mluvčí SŽDC Marek Illiaš. 

Výstraha ČHMÚ

Sněhové jazyky

Karlovarský (Aš, Cheb, Karlovy Vary, Kraslice, Ostrov, Sokolov), Ústecký (Děčín, Rumburk, Varnsdorf) Liberecký kraj (Česká Lípa, Frýdlant, Liberec, Nový Bor, Semily, Turnov, Železný Brod)

od čtvrtka od 11 hodin do půlnoci

Závěje

Ústecký (Chomutov, Kadaň, Litvínov, Teplice, Ústí nad Labem) a Liberecký kraj (Jablonec nad Nisou, Jilemnice, Tanvald)

od čtvrtka od 11 hodin do půlnoci

Náledí

Praha, Středočeský, Jihočeský (České Budějovice, Milevsko, Písek, Prachatice, Soběslav, Strakonice, Tábor, Třeboň, Týn nad Vltavou, Vodňany), Plzeňský (Blovice, Domažlice, Horšovský Týn, Klatovy, Kralovice, Nepomuk, Nýřany, Plzeň, Přeštice, Rokycany, Stod, Stříbro), Karlovarský (Karlovy Vary, Ostrov, Sokolov), Ústecký, Liberecký (Česká Lípa, Frýdlant, Jilemnice, Liberec, Nový Bor, Semily, Turnov, Železný Brod), Královehradecký a Pardubický kraj (Česká Třebová, Hlinsko, Holice, Chrudim, Lanškroun, Litomyšl, Moravská Třebová, Pardubice, Přelouč, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto, Žamberk) a Kraj Vysočina (Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkův Brod, Humpolec, Chotěboř, Moravské Budějovice, Náměšť nad Oslavou, Světlá nad Sázavou, Třebíč)

od čtvrtka 17 hodin do pátku do 10 hodin

Autoři: ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Mirošovice zveřejnily na webu výsledky eurovoleb, pak je stáhly

V Mirošivicích zveřejnil výsledky voleb do Evropského parlamentu už v sobotu...

V sobotu odpoledne se na oficiálním webové stránce obce Mirošovice objevily výsledky eurovoleb. Výsledky však nesmějí...

Češi odvolili, koho poslali do europarlamentu se dozví až v neděli v noci

V Česku skončily ve 14. hodin eurovolby. Začíná sčítání hlasů. (25.5.2019)

V Česku skončil druhý den voleb do Evropského parlamentu. Zájem o volby do Evropského parlamentu však nebyl ani jeden...

Bureši, čaú. Pirátská strana na volebním lístku schovala šifru pro Babiše

Předseda Pirátů Ivan Bartoš má odhlasováno

Šifru na volebním lístku mohli najít všichni ti, kteří se pořádně zaměřili na volební lístek Pirátů. Pracovní pozice...

Najdete na iDNES.cz