Středa 11. prosince 2019, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 11. prosince 2019 Dana

I my jsme invalidé. Nižší jízdné chtějí tisíce duševně nemocných a sklerotiků

aktualizováno 
Studenti, senioři i lidé s průkazem ZTP jezdí za čtvrtinu. Jsou ale lidé pobírající invalidní důchod, kteří na průkaz ZTP nedosáhnou a jsou nuceni platit plné jízdné. To je pro ně překážka, protože peněz se jim většinou nedostává. V budoucnu by se to mohlo změnit, připustil premiér Andrej Babiš. Zatím však o tom mluví jen on.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Čtyřiatřicetiletá Soňa Szwajnochová kvůli duševnímu onemocnění pobírá invalidní důchod pro invaliditu 3. stupně, který se pohybuje okolo 12 tisíc. Brigádami si ročně přivydělá dalších 10 tisíc.

Z prvního manželství má dvě děti. O ty se podle rozhodnutí soudu stará otec, Szwajnochová je může vídat jenom jednou za dva týdny. Jsou od ní však vzdálené až 400 kilometrů a jedna cesta za nimi ji stojí téměř tisíc korun.

„Desetiletý syn bude mít za chvíli narozeniny. A já za ním nemůžu jet, protože jízdné je opravdu drahé,” nastínila.

Jenže cesta za dětmi není ta jedinou, kterou Soňa musí během jednoho měsíce podstoupit. Kvůli svému stavu musí často navštěvovat i lékaře. A ti se mnohdy nachází pouze v krajských městech. „Třeba v Sušici, odkud já jsem, není žádný specializovaný terapeut. Ti jsou pouze v krajských městech. Za lékaři jezdím dvakrát až třikrát měsíčně,” uvedla.

Když zaplatí všechny nezbytné výdaje na bydlení, zbudou jí přibližně dva tisíce korun. Peníze, které utratí za jízdné, jí tak významně zasahují do rozpočtu.

Nedosažitelná kartička

Na 75 procentní slevu na jízdné mají totiž ve vlacích a vnitrostátních autobusech kromě studentů a seniorů pouze držitelé průkazů osob se zdravotním postižením, konkrétně ZTP a ZTP/P. Ty udílejí úřady převážně lidem s omezením schopnosti pohyblivosti a orientace. Někteří lidé se zdravotním postižením – například právě s psychiatrickými diagnózami či například s roztroušenou sklerózou – tedy na průkaz nedosáhnou.

Nyní by se však situace mohla změnit. Premiér Andrej Babiš připustil, že se problematikou bude zabývat a případně ji projedná se zbytkem vlády. „Uvažuju nad tím. Určitě si to zaslouží,” potvrdil. Bližší informace o tom, jak vysoká by měla sleva být, nebo kdy konkrétně by mohla začít platit, neuvedl.

Invalidní důchod

Invalidní důchod 3. stupně v Česku pobírá přibližně 180 000 mužů a žen, v průměru necelých 12 tisíc korun měsíčně. Náleží lidem, kterým se kvůli zdravotnímu stavu či úrazu snížily pracovní schopnosti o více než 70 procent.

Druhý stupeň invalidního důchodu je pro osoby s poklesem pracovních schopností o polovinu až 69 procent. Na konci druhého čtvrtletí tuto penzi úřad vyplácel téměř 74 000 lidem, v průměru dostávali necelých 8 000 korun. Průměrná starobní penze dosahovala 13 408 korun.

Je navíc jediný, kdo o takové změně mluví. Resort dopravy například změny u slev, či rozšíření okruhu osob, kterých se slevy dotýkají, neplánuje. „Situace se v uvedeném ohledu nijak nezměnila, Ministerstvo dopravy neplánuje navrhnout rozšíření systému slev na další okruh osob,” uvedla mluvčí resortu Lenka Rezková. Obdobně se vyjádřilo také ministerstvo financí.

Někteří nabízí slevu až 50 procent

Není tomu ovšem tak, že by se jednotlivé společnosti nesnažili vyjít lidem s invaliditou vstříc.

Příkladem je pražský Dopravní podnik, který po předložení patřičného potvrzení o pobírání invalidního důchodu pro invaliditu 3. stupně poskytuje slevu na jednotlivém i předplaceném jízdném.

České dráhy pak nabízí jízdné s padesátiprocentní slevou. Tu lidé získají v případě, že si zakoupí takzvanou IN kartu 50 buď na rok, či na tři roky. Slevu nabízí také brněnský dopravní podnik. “Osoby s III. stupněm invalidity mají nárok na slevu 50 procent při koupi předplatní jízdenky, u jednorázového jízdného mohou využít zakoupení zvláštního ročního kupónu, který je opravňuje ke koupi zlevněných jízdenek,” uvedla mluvčí Hana Tomaštíková. 

Benefity pro slevy na cestování ovšem nejsou nárokové a vše záleží na uvážení jednotlivých dopravců. A tak se může stát, že i invalidé musí zaplatit plné jízdné. „Lidé pobírající invalidní důchod bohužel nespadají do kategorie státem nařízených slev, ani naše společnost jim cestování cenově nezvýhodňuje,” uvedl Flixbus. Stejně to má i Regiojet.

Situace se dotýká i Soni. „Když chci jet na přednášku nebo na odbornou exkurzi do Prahy, tak je pro mě nejvýhodnější jet autobusem, protože tím jsem v Praze za dvě a půl hodiny přímým spojem, vlakem mě to vychází přes pět hodin a se čtyřmi přestupy. A v autobuse už jedu za plné jízdné,” doplnila Szwajnochová.

Naděje na levnější jízdné

Šance na levnější jízdenky se invalidům naskytla v loňském roce, kdy vláda premiéra Andreje Babiše zaváděla slevu pro seniory a studenty. Národní rada osob se zdravotním postižením se prostřednictvím dopisu obrátila na Babiše a upozornila ho, že na příjemce ID III. stupně se zlevněné jízdné nevztahuje. 

„Pan ministr (bývalý ministr dopravy Dan Ťok, pozn. red.) v zásadě řekl, že by bylo velmi obtížné kontrolovat občany ze zemí EU, zda pobírají obdobnou dávku, jako je invalidní důchod, aby měli slevu na jízdném v ČR,” vysvětlil předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

Změny plánuje i NRZP ČR. Chce připravit novelu zákona o poskytování dávek pro lidi se zdravotním postižením společně s některými poslanci. “Stanoví slevu na jízdném ve druhé vozové třídě osobního vlaku a rychlíku ve vnitrostátní přepravě a slevu 75 procent v pravidelných vnitrostátních spojích autobusové dopravy,” přiblížila Plisková. Rada nicméně nepředpokládá, že by ke změně došlo v následujícím roce.

O zavedení jízdného s 75% slevou mluvil Babiš už v lednu 2018:

Střelba ve Fakultní nemocnici Ostrava

V úterý ráno útočník zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Pachatel se před zásahem policie zastřelil. Jedná se o druhý nejtragičtější případ v Česku.


  • Nejčtenější

Střelec v ostravské nemocnici zabil šest lidí. Policie ho našla, je po smrti

Útočník ráno zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Policie po necelých čtyřech...

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, požár je uhašen

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo pět lidí, další...

Výbuch v Prešově: 8 obětí, 6 zadržených, na vině zřejmě špatná oprava plynu

Záchranáři prohledali všechna patra v prešovském paneláku zničeném výbuchem. Podle mluvčího města Prešov je celkem osm...

Šlachtův poslední úlovek. Narkobaron z gymnázia měl „e-shop“ s drogami

Celníci odhalili partu pěti mladíků z Brněnska, kteří měli „e-shop“ s drogami. Ty pětice posílala do celého světa....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zabila je máma? Příběh rodiny, který skončil záhadnou nehodou

Je to naprosto ukázkový příběh, ve kterém je vše: dennodenní hádky rodičů, ovlivňování dětí, vzájemné obviňování z...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

  • Další z rubriky

Školku se šizenými porcemi navštívila hygiena, vedoucí skončila

Na konci října informoval server iDNES.cz o šizených porcích v pardubické mateřské škole Korálek, kde byla dlouhodobě...

Senátor se ptal ministryně, jak může Babiš chodit na vládu a Evropskou radu

Spor o zákon, jímž vláda reagovala na kritiku Evropské komise, že je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů, zaměstnal...

Šéfovi Pirátů vykradli auto. Přišel o harmoniku za dvacet tisíc korun

Předseda Pirátů Ivan Bartoš přišel o svůj akordeon. Řekl to na Rádiu Impuls. Tahací harmonika, kterou mu před časem...

Mladá Boleslav září jako Las Vegas, nasajte vánoční atmosféru on-line

Mladá Boleslav ve vánoční výzdobě opět nezklamala. Park Výstaviště i letos svítí jako v Las Vegas. Světélka zdobí každý...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.

Najdete na iDNES.cz