Sobota 17. dubna 2021, svátek má Rudolf
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 17. dubna 2021 Rudolf

Jízda vlakem je jako organizovat cestu na Mars. Čím si vozíčkáři musí projít

  16:32
Objednat si vlakový spoj a doufat, že vám ho nezruší. A pokud ano, tak doufat, že s tím dalším stihnete to, co potřebujete. Jedna cesta z Pardubic do Prahy se může pro handicapované lidi proměnit v dvoudenní martyrium plné nejistoty.

ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Cestování vlakem může být snadné i pro cestující na vozíku,“ hlásí České dráhy na svých stránkách. Jak snadné si na vlastní kůži zažil Tomáš Bandžuch s tělesně handikepovaným bratrem. Chtěli přejet z Pardubic do Prahy, podívat se na divadelní představení a odjet zpět domů.

Fotogalerie

„Dva dny předem jsem objednal na nádražích Pardubice a Praha - Libeň přistavení plošiny. Jasně, musel jsem hlásit i konkrétní vlak, ale chápu, že to musí připravit. Požadavek následně převzal elektronický systém a schválil. Řekl jsem si, že je to vyřízené a těšil se, jak bráchovi udělám radost. Jenže pak to začalo,“ popisuje Bandžuch ve svém příspěvku na Facebooku.

Co na tom, že je pětkrát dál

První telefonát Českých drah jej informoval o tom, že domluvený vlak z Pardubic odpadá, protože nemá přistavený vůz, ke kterému by se dalo přijet plošinou. Domluví se tedy na pozdějším vlaku - Pendolinu. Se zaměstnanci ČD pak řeší přesun místenek ještě párkrát. Zatímco v Pardubicích jej ujišťovali, že s tím problém nebude, v Praze o nich nikdo nevěděl.

Sedm hodin před odjezdem mu opět volali z Pardubic.

„Zaměstnanci ČD si prý neuvědomili, že Pendolino přijíždí na Libeň v 18:12 a zaměstnanci obsluhující plošinu končí pracovní doba v 18:00. Protože jiný na nádraží není a z jiného ho nejde přesunout, musíme jet na Hlavní nádraží. Podají nám to stylem, že je to přece dobře, protože hlavní nádraží je ’lepší’, co na tom, že je od divadla cca pětkrát dál a musí se s vozíkem přestupovat na Florenci v metru, a že máme být rádi, že nemusíme z Libně na hlavní nádraží doplácet.“

Do Prahy se s bratrem nakonec dostanou. Přestože ve vlaku nakonec o jejich rezervovaném místě pro handicapované nic nevěděli a přestože nakonec skončili na úplně jiném nádraží, než původně měli. České dráhy však na sebe s dalším telefonátem nenechaly dlouho čekat. Hodinu před odjezdem vlaku mu totiž  sdělili, že vůz s místy pro handicapované museli odřeknout. 

„Řekli, že jestli prý chceme, můžeme jet vlakem za hodinu a půl, ale v Pardubicích nás prý „stejně už nikdo nebude s plošinou čekat.“ Vlak, kterým jsme měli jet, zatím odjel.“

„Já nechtěl dostat člověka na Mars“

Z Prahy nakonec odjeli vlakem o dvacet minut později. Bratra na vozíčku dostal do vlaku s pomocí dalších cestujících. V Pardubicích také. 

„Krucinál – já nechtěl dostat člověka na Mars. Jen jet s jedním vozíčkářem z Pardubic do Libně a zpět!“ uzavírá Bandžuch svůj příběh na Facebooku. Kvůli nepříjemné zkušenosti se obrátil se stížností na ministerstvo dopravy a České dráhy.

Bandžuch přiznal, že tohle bylo poprvé, kdy se jim celý výlet takto zhroutil. „Dvakrát do roka s bratrem někam jedeme, čas od času se objevily problémy, ale nikdy ne v takové míře,” uvedl. Dodal, že sám si nedokáže představit, jak by tohle celé měl zařizovat například vozíčkář sám.

České právo i nařízení Evropského parlamentu uklídají dopravcům a provozovatelům povinnost vytvářet podmínky pro přepravu lidí s omezenou schopností pohybu a orientace - jinými slovy tedy povinnost odstraňovat bariéry lidem s postižením a omezenou schopností pohybu. 

Podle Českých drah nejde o standardní situaci. „Je nám opravdu líto, že došlo k popisované události. Rozhodně se nejedná o standardní stav. Zlepšování podmínek pro přepravu osob s handicapem se věnujeme dlouhodobě a systematicky. O to více nás celá věc mrzí a rozhodně ji nebereme na lehkou váhu,” uvedl mluvčí společnosti Radek Joklík.

Podle něj se České dráhy se neustále snaží zlepšovat podmínky pro handicapované a situaci, která se stala Bandžuchovi a jeho bratrovi, nyní České dráhy řeší.

„České dráhy zajišťují nejširší systém bezbariérové veřejné dopravy v rámci České republiky. V jízdním řádu 2020 vypravuje národní dopravce 4 845 bezbariérových vlaků a provozuje více než 400 bezbariérových souprav a vozů,” uvedl. Dodal, že České dráhy mají celkem 89 plošin, které slouží pro nástup a výstup ze souprav.

Bezbariérové Česko je utopie, obrubníky denně ztěžují život milionu lidí

Otázka bezbariérových souprav je ovšem jen jeden z problémů, se kterými se vozíčkáři musí vypořádat. Problematické je mnohdy se dostat i na samotné nádraží. Nemluvě o tom, že vždy musí dát vědět některému z dopravců, že jsou na vozíčku.

Realita je jiná

„Česká republika uznala právo lidí s postižením na přístupnost, která je předpokladem jejich nezávislého života. Zavázala se přijmout opatření k zajištění přístupu lidí s postižením k dopravě a dalším službám, odstraňovat překážky a zavádět standardy přístupnosti. Realita je však z pohledu lidí s postižením jiná,“ uvedla loni ombudsmanka Anna Šabatová

V rozsáhlém výzkumu železniční dopravy a přístupu k lidem s postižením poukázala na to, že k dubnu 2019 z celkem 2 578 železničních stanic a zastávek v Česku má bezbariérový přístup pouze 452 stanic, tedy ani ne 20 procent z nich. A tím výčet problémů nekončí. Neboť dostat se bezbariérově do budovy stanice a pak i k pokladně, bylo v té době pouze na 140 stanicích v Česku.

"Já sám mám zkušenosti s cestováním vlakem, kromě řekněme testovacích jízd, kde mne zajímá postup od objednání jízdenky až po výstup z nádražní budovy, využívám vlakovou dopravu, jak regionální, tak dálkovou, poměrně často. Samozřejmě to vždy neprobíhá snadno a ne vždy je komunikace se zaměstnanci příkladná, a to napříč spektrem dopravců. I já jsem zůstal, shodou okolností také v Pardubicích, ve velmi nepříznivém počasí stát na perónu a nezbylo mi než sledovat odjíždějící vlak, protože mi nebylo umožněno nastoupit. Celá procedura je vcelku snadná, pokud je vše dobře připravené. Pokud nikoli, nastává problém, který může být pro mnohé cestující téměř neřešitelný."

- Václav Krása

Na nedostatky v přepravě lidí s postižením upozorňoval v minulosti i spolek Národní rada osob se zdravotním postižením ČR. Problémů je podle nich hned několik: nedostatečně připravený a informačně vybavený personál, malé procento nízkopodlažních a bezbariérových vozů, nedostatek plošin. „Dále převažující procento bariérových nádraží a nedostatky elektronického objednávkového systému, v jejichž důsledku vzniká mnoho komunikačních šumů,“ uvedl předseda spolku Václav Krása.

Podle Správy železnic je v současné době bezbariérový přístup na nástupiště zajištěn na 54 procentech nádraží. 

„V důsledku investiční výstavby Správy železnic se bude toto číslo nadále zvyšovat. Do roku 2025 až na 72 procent. V případě budov je na páteřních tratích bezbariérově přístupných 37 procent nádraží, v roce 2025 to bude téměř 45 procent,“ uvedla mluvčí Nela Friebová.

Podle ní navíc v současné době platí, že všechna nově budovaná a rekonstruovaná nástupiště musí být bezbariérově přístupná a použitelná i pro osoby se sníženou schopností a orientace. „Bezbariérově upravit všechny stanice a zastávky v nejbližší době ale není technicky ani ekonomicky možné,“ dodala.

Ke sladění požadavků na bezbariérovost nádraží a na jejich potřebné úpravy slouží od loňského roku platforma, jejímiž členy jsou Ministerstvo dopravy ČR, Správa železnice, státní organizace, všichni dopravci a CENDIS. Cílem této platformy je efektivní nastavení systému pro pohodlné využívání vlakové dopravy nejen pro osoby se zdravotním postižením, ale také pro seniory, rodiče s dětmi a lidi se zvláštními potřebami.

Autor:

Paroubek: Petříčka příznivci ČSSD nevolí, Hamáček teď musí prokázat odvahu

  • Nejčtenější

Stahují se mračna soudních bitev? Češi se bouří proti Arenbergerovi

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger čelí kritice za nejasné informování o omezeních, která začnou platit po skončení...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

Vrah dvou žen v Českém ráji dostal doživotí, u soudu zaskočil svého obhájce

Za uškrcení dvou žen na Turnovsku odsoudil královéhradecký krajský soud Karla Šťovíčka k zostřenému doživotí. O...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kellnerův boeing dosedl na pražském letišti. Horváth podal svědectví o nehodě

V pátek krátce před půl třetí ráno přistál na pražském letišti soukromý Boeing 737NG společnosti PPF Group Petra...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Hamáček do Moskvy jednat o Sputniku nepoletí, Babiš mu cestu zatrhl

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) do Moskvy v pondělí nakonec neodletí. MF DNES to řekl dobře informovaný zdroj z vlády. S...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Nahý Putin před ruskou ambasádou. Aktivisté ho posadili na zlatý záchod

Protest proti věznění ruského opozičního politika Alexeje Navalného, ruská agrese vůči Ukrajině a porušování lidských...

Karolina Světlá přetavila osobní tragédii v prózu a zkušenosti v pomoc

Seriál Psala jako v transu až do úplného vyčerpání a s myšlenkami o emancipaci předběhla velké světové myslitele. Karolina...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...