Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. září 2023 Darina

Čeština, jak ji neznáme: Afrika nebyla světadílem a pivo kvašeným nápojem

  8:43
Čeština je živý organismus, který se stále mění. Důkazem je posunování významů slov. Třeba slovo pivo, které dříve znamenalo nápoj. "Pokud šli Češi za dávných dob na pivo, tak si většinou dali kvašený nápoj, proto se význam tohoto slova posunul," vysvětlil ředitel Ústavu pro jazyk český Karel Oliva.

Ředitel Ústavu pro jazyk český Karel Oliva | foto: iDNES.cz

Důvodů, proč dochází k posunům významů, je podle Olivy celá řada. Obecně se to ale děje proto, že se během užívání význam slova zatemní, nebo slovo na čas zcela zmizí - a pak se zase objeví, ale už označuje něco jiného.

"Dalo by se říct, že k posunům významů dochází v souvislosti s posunem znalostí světa, které máme," říká Oliva.

Afrika byla Libye, pivo znamenalo nápoj

Jedním ze způsobů, jak může dojít k posunu významu, je případ, kdy se z nějakého celku zmiňuje nejvíce jen jedna jeho část. Standardním příkladem, který se uvádí v lingvistických učebnicích, je slovo Afrika.

"V dobách Říše římské byla Afrika označením pro dnešní Libyi. Z Evropy se nejčastěji jezdilo právě sem, proto se toto pojmenování postupně vžilo pro celý kontinent, ačkoli na začátku to bylo označení jen jedné, relativně malé části," vysvětlil ředitel Ústavu pro jazyk český.

Obrácený proces nastal u oblíbeného českého nápoje - piva. "Všichni z tohoto slova určitě cítí, že má něco společného s pitím," začal s vysvětlením posunu Oliva. "Dřív ale bylo slovo pivo synonymem pro nápoj," dodal.

Když se však v Čechách řeklo, že se jde "na pití", tak se tím většinou myslelo, že se jde právě na tento kvašený nápoj. Proto se začalo slovo "pivo" používat jen pro tento konkrétní nápoj.

Zvířata byla pitomá a Kristus na kříži pracoval

Význam se posunul i u slova pitomý. V dnešním slova smyslu je to ten, kdo je nechápavý, tupý - a kdo si třeba proto nechá všechno líbit. Původní význam ale musíme hledat někde úplně jinde, u zvířat.

Slovo "pitomý" totiž dříve označovalo "zvíře krmené pící". Význam se pak posunul ještě dál a ze zvířat se "pitomý" přeneslo na "krotké" lidi.

Zajímavou historii má i slovo práce. Původně slovo znamenalo "utrpení" nebo "obtíž". Ještě u Jiráska najdeme větu, ve které se o jisté královně říká "Zle stůně, pracuje k smrti". V literatuře ještě starší můžete najít i obraty jako "Kristus pracoval (tj. trpěl) na kříži".

"Práce prostě stejně jako dnes nebyla ani za dob starých Čechů pro mnoho lidi populární a brala se spíše jako utrpení, proto došlo k posunu," míní Oliva.

Oliva také upozorňuje, že se ve staré češtině můžeme setkat se slovem letadlo (či létadlo), což ale dříve označovalo vše, co létá, tedy především ptactvo. "Někdy v 19. století se slovem letadlo mínilo jakékoli technické zařízení, které létalo, tedy i balon či vzducholoď. Později se to zúžilo je na jeden typ "létajícího přístroje" - tak, jak to známe dnes.

Co bylo vulgární dřív, může být dnes normální...

V češtině se také mění hranice toho, co se považuje za vulgární nebo co se naopak za vulgární už nepovažuje.

zakázaná Slova

V češtině existují takzvaná tabuizovaná slova. V dnešní době se taková slova neříkají proto, že to není ve společnosti slušné. Před 1 500 lety bylo ale důvodem to, že se vyslovením "zakázaného" slova mohlo stát něco zlého. Známým příkladem je slovo medvěd.Toto zvíře se dříve jmenovalo jinak, jeho se ale jméno nesmělo vyslovovat, protože lidé věřili, že by se tím zvíře přivolalo. Proto se mu začalo říkat "medojed", čili "ten, co jí med", z čehož hláskovým vývojem vzniklo slovo "medvěd".

"Posouvání významu z vulgárního na nevulgární a opačně je jiným typem změny. Doteď jsme mluvili o posunech ve významu, toto jsou posuny ve stylovém zabarvení slov," vysvětluje Oliva.

Jedním z nejznámějších příkladů tohoto typu je nejspíše věta z knihy Babička Boženy Němcové - "Když neměla ani venku ani v domácnosti co šukat, seděla nejraději ve své sedničce." U Ignáta Hermanna najdeme doklad možná ještě zábavnější: "Šukání bylo dost, ale Pleticha byl zvyklý pracovat."

"Pokud se na význam tohoto slova podíváme do slovníku, zjistíme, že toto slovo znamenalo nesystematické pohyby a v tomto smyslu se to pak i přeneslo," řekl Oliva.

"Já to nedám." Významů dnes přibývá

Nyní podle Olivy dochází spíše než k posouvání významů k tomu, že významů přibývá. Jako příklad uvádí jazykovědec oblíbené úsloví dnešní mládeže "já to nedám", kde sloveso "dát" vystupuje ve významu "já to nesvedu".

"Asi by to stálo za širší studii, ale domnívám se, že toto úsloví pochází ze sportovního slangu, kde se říká třeba ‘já nedám gól’, což se pak rozšířilo i na ‘já to nezvládnu’ například ve smyslu ‘já tu zkoušku nedám’," míní Oliva.

Příruční slovník jazyka českého

Několik příkladů: co některá slova znamenala v minulosti 

Letadlo: pták. Létadla nebeská k nim [namalovaným hroznům] se snášela, aby je zobala.

Pohádka: nepravděpodobné vypravování, smyšlenka, lež: Nějaká jiskra pravdy v tom vypravování je, a ostatní je samá lež a pohádka; něco nesrozumitelného, záhada: Žádný člověk na světě si nerozumí. Každý je sobě pohádkou.

Hospoda: obdržeti hospodu, býti někde hospodou - býti ubytován někde, bydliti někde jako host nebo cizinec.

Kočka: výraz pro kocovinu. Obličeje obou jevily stopy noci prohýřené, oba měli strašnou „kočku".

ON-LINE Příruční slovník jazyka českého najdete zde.

Je to kulturní válka, řekl Benda ke sňatkům stejnopohlavních párů v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Demisi, táhněte, bouřily v Praze proti vládě tisíce lidí. Skončili na Letné

Odhadem až deset tisíc lidí se v sobotu odpoledne sešlo na Václavském náměstí v Praze na protestu proti vládě, který...

Vranskou podřízli, nejspíš rotmistr Pěkný s milenkou, zjistilo nové šetření

Případ vraždy Otýlie Vranské, jejíž rozřezané tělo bylo nalezeno ve dvou kufrech ve vlacích, ze září 1933 je po letech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Thriller s obilím eskaluje. Zbraně už vám nedáme, vzkazuje Polsko Ukrajině

Diplomatické přestřelky kvůli embargu na obilí značně vyhrotily vztahy mezi Polskem a Ukrajinou. A premiérovi Mateuszi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tramvaj přivřela seniorce nohu a rozjela se, žena po pádu pod ni zemřela

V tragickou nehodu vyústilo odpoledne v jedné z olomouckých ulic zastavení tramvaje. Řidič totiž zřejmě přehlédl...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

KOMENTÁŘ: Šovinismus proti obézním pasažérům. Měli by platit víc

Premium O tom, proč považuje morbidní obezitu za sebevražedný zločin a proč by tito jedinci měli mít zvýšené náklady na léčbu...

Digitalizaci stavebního řízení zablokoval ÚOHS. Brání ministerstvu uzavřít smlouvu

Ministerstvo pro místní rozvoj několik měsíců hledalo společnost, která za stovky milionů korun zajistí informační...

Neplní zadání vlády, kritizoval Jurečka Vobořila. Urážlivé, reagoval koordinátor

Šéf vládních lidovců Marian Jurečka míní, že národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil svými návrhy na zavedení...

Zeman vyjádřil Ficovi podporu ve volbách. Sociální demokraté jsou rodina, prohlásil

Bývalý prezident Miloš Zeman podpořil v nadcházejících volbách na Slovensku expremiéra Roberta Fica. Jeho strana...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Nástupní plat 91 tisíc, zájemců přesto ubývá. Řízení letového provozu shání lidi

V posledních letech ubývá počet zájemců o pozici řídícího letového provozu. Do posledního výběrového řízení se jich...

Herec Hugh Jackman se rozvádí. S manželkou byli spolu 27 let

Patřili k nejstabilnějším hollywoodským párům a na řeči o věkovém rozdílu nebrali ohled. Nyní ovšem Hugh Jackman (54) a...