Čeští žoldáci vydělávají v Iráku půl milionu měsíčně

  8:56aktualizováno  8:56
Je to asi nejriskantnější zaměstnání, jaké dnes Češi ve světě vůbec vykonávají. Ale vydělají si při něm takřka půl milionu korun měsíčně. V Iráku působí utajeně ve službách zahraničních firem asi stovka českých bodyguardů.
Bodyguardi se rekrutují i z řad válečných veteránů. Ilustrační foto.

Bodyguardi se rekrutují i z řad válečných veteránů. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Čeští soukromí bodyguardi jsou mezi zahraničními klienty v nebezpečném Iráku velmi žádaní. Najímají si je stavební a olejářské firmy. Až doposud se o jejich misích příliš nemluvilo, protože sami své působení tají hlavně z obavy o bezpečnost a na přání klienta, který se jimi nechlubí.

Tichý nábor
Vše začalo před necelým rokem po ukončení irácké operace, když začala obnova země. "Tehdy přišel e-mail od jedné zahraniční pobočky nadnárodní agentury Group 4. Byli jsme požádáni, abychom dali tip na muže, kteří jsou schopni tvrdé služby v Iráku," říká Jiří Kameník, prezident Asociace soukromých bezpečnostních služeb.

Dopomohl k práci v Iráku hned několika lidem. Naopak česká pobočka společnosti Group 4 podle mluvčí Markéty Židlické neměla s nábory nic společného.

Kameníkův známý takto pracuje pro švédskou firmu, která se podílí v Iráku na obnově ropného průmyslu. Rozhovor odmítl.

"Jeho práce připomíná úkoly zpravodajce. Pokud inženýři jedou na cestu, musí bodyguard uvedené místo zkontrolovat. Musí také vědět, jakou vybrat trasu pro přesun. A pokud chtějí někde vrtat, musí jim umět říci, že se tam země nejprve musí odminovat," říká Kameník.

Například šestice dnešních soukromých strážců v Iráku dříve pracovala v policejním Útvaru rychlého nasazení. "Zahraniční agentury si lidi, o které mají zájem, velmi dobře prověřují. Zajímá je, jak dlouho u nás policista sloužil a proč od policie odešel," řekl MF DNES šéf útvaru Libor Lochman.

Podle něj podobně soukromníci "loví" třeba i veterány britských speciálních jednotek SAS.

Češi jsou žádaní
Kameník zatím neví o tom, že by někdo z českých soukromých strážců utrpěl v Iráku vážnější zranění nebo zahynul.

Středoevropané jsou podle něj v Iráku velmi oblíbení, protože nedráždí Iráčany tolik jako Američané a Britové, příslušníci "okupačních" národů.

Bodyguardi si v Iráku vydělají měsíčně od 8 tisíc liber, pokud jsou zaměstnanci zahraniční bezpečnostní agentury, až po 11 tisíc liber (více než 450 000 korun), pokud nechají najmout sami sebe a sami si obstarají zbraň či neprůstřelnou vestu.

Ochranka obvykle tráví v Iráku několikaměsíční turnus a pak se vrací načas odpočívat do Česka.  "Rekrutují se často z členů klubů bojových umění," vysvětluje Kameník.

S českými bodyguardy v Iráku má zkušenosti i Josef Regner z Česko-arabské obchodní komory. "Narazili jsme třeba na americkou firmu, která měla v doprovodu Čecha. Neslyšel jsem naopak, že by Čech střežil české obchodníky," sdělil Regner.

Český velvyslanec v Bagdádu Petr Voznica potvrzuje, že bezpečnostní situace zvláště v irácké metropoli je vážná. Letos 8. března tam ozbrojenci v policejních uniformách unesli 50 zaměstnanců bezpečnostní agentury Rafawid security.

"My zásadně jezdíme s pancéřovanými vozy. Používáme neprůstřelné vesty a helmy," říká Voznica.

I když není Irák jako Irák. Bezpečnější je podle Voznici Kurdistán, kde se cizinec může pohybovat i bez ochranky. "Pokud jezdí české firmy do Iráku, tak do oblastí, které nejsou tak exponované jako Bagdád," dodává Voznica.

Soukromí bodyguardi nemohou podle primáře psychodiagnostického oddělení Ústřední vojenské nemocnice v Praze Jiřího Kloseho dělat tuto práci pouze pro peníze.

"Jde o dynamické lidi, kteří potřebují dynamicky žít. Proto se nechají najímat Francouzskou cizineckou legií a proto odcházejí do Iráku jako ochránci. Kromě slušných výdělků hledají dobrodružství, které jim život v Česku nenabídne," vysvětluje Klose, který působil jako psycholog polní nemocnice v Afghánistánu.

Cvičili u Zlína zbytečně
O najímání soukromých bojovníků do Iráku se začalo poprvé veřejně mluvit loni, paradoxně v souvislosti s podvodem. Kvůli němu stíhala zlínská policie Vladimíra Huňka.

Případ se nyní dostává k soudu. Huněk hledal podle policie na práci do Iráku zájemce po celé zemi prostřednictví inzerátů. Vybíral od nich zálohu kolem sta eur, a dokonce s nimi zahájil i výcvik.

"Evidujeme celkem 27 poškozených," uvedl zlínský kriminalista Robert Mařák, který kauzu zpracovával. "Adepti dokonce pod jeho vedením cvičili v rekreačním areálu u Zlína. Plavali a běhali se zátěží," dodal policista.

Ve skutečnosti však Vladimír Huněk žádný kontakt podle policisty na Irák neměl. Případ je známý i tím, že matka jednoho ze zájemců si stěžovala na pochybný nábor přímo u premiéra Jiřího Paroubka.


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Na smíchovském břehu Vltavy se budou cvičně stavět protipovodňové zábrany

Město čekají protipovodňové manévry.

Zejména na smíchovském břehu Vltavy se v sobotu bude cvičit stavba protipovodňových zábran. Cvičení Voda 2019 se kromě...

KOMENTÁŘ: Petice proti rušení nemocnic. Hlas odborů není hlasem pacientů

Ilustrační snímek

Zdravotnické odbory rozjely kampaň za zachování dnešní sítě nemocnic. Prospěje to spíše jim, anebo pacientům? Malé...

Foldynu nedokázalo vedení ČSSD těsně vyloučit ze strany

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna přichází v létě 2019 na jednání vedení...

Vedení ČSSD neuspělo ve snaze vyloučit poslance Jaroslava Foldynu ze strany. Pro nebyl potřebný nadpoloviční počet...

Co dál s e-cigaretami? Ministerstvo zdravotnictví se zabývá varováním z USA

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Varováním amerických expertů na rizika plynoucí z e-cigaret se podle ministra Adama Vojtěcha zabývá ministerstvo...

Najdete na iDNES.cz