Čeští žoldáci vydělávají v Iráku půl milionu měsíčně

  8:56aktualizováno  8:56
Je to asi nejriskantnější zaměstnání, jaké dnes Češi ve světě vůbec vykonávají. Ale vydělají si při něm takřka půl milionu korun měsíčně. V Iráku působí utajeně ve službách zahraničních firem asi stovka českých bodyguardů.
Bodyguardi se rekrutují i z řad válečných veteránů. Ilustrační foto.

Bodyguardi se rekrutují i z řad válečných veteránů. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Čeští soukromí bodyguardi jsou mezi zahraničními klienty v nebezpečném Iráku velmi žádaní. Najímají si je stavební a olejářské firmy. Až doposud se o jejich misích příliš nemluvilo, protože sami své působení tají hlavně z obavy o bezpečnost a na přání klienta, který se jimi nechlubí.

Tichý nábor
Vše začalo před necelým rokem po ukončení irácké operace, když začala obnova země. "Tehdy přišel e-mail od jedné zahraniční pobočky nadnárodní agentury Group 4. Byli jsme požádáni, abychom dali tip na muže, kteří jsou schopni tvrdé služby v Iráku," říká Jiří Kameník, prezident Asociace soukromých bezpečnostních služeb.

Dopomohl k práci v Iráku hned několika lidem. Naopak česká pobočka společnosti Group 4 podle mluvčí Markéty Židlické neměla s nábory nic společného.

Kameníkův známý takto pracuje pro švédskou firmu, která se podílí v Iráku na obnově ropného průmyslu. Rozhovor odmítl.

"Jeho práce připomíná úkoly zpravodajce. Pokud inženýři jedou na cestu, musí bodyguard uvedené místo zkontrolovat. Musí také vědět, jakou vybrat trasu pro přesun. A pokud chtějí někde vrtat, musí jim umět říci, že se tam země nejprve musí odminovat," říká Kameník.

Například šestice dnešních soukromých strážců v Iráku dříve pracovala v policejním Útvaru rychlého nasazení. "Zahraniční agentury si lidi, o které mají zájem, velmi dobře prověřují. Zajímá je, jak dlouho u nás policista sloužil a proč od policie odešel," řekl MF DNES šéf útvaru Libor Lochman.

Podle něj podobně soukromníci "loví" třeba i veterány britských speciálních jednotek SAS.

Češi jsou žádaní
Kameník zatím neví o tom, že by někdo z českých soukromých strážců utrpěl v Iráku vážnější zranění nebo zahynul.

Středoevropané jsou podle něj v Iráku velmi oblíbení, protože nedráždí Iráčany tolik jako Američané a Britové, příslušníci "okupačních" národů.

Bodyguardi si v Iráku vydělají měsíčně od 8 tisíc liber, pokud jsou zaměstnanci zahraniční bezpečnostní agentury, až po 11 tisíc liber (více než 450 000 korun), pokud nechají najmout sami sebe a sami si obstarají zbraň či neprůstřelnou vestu.

Ochranka obvykle tráví v Iráku několikaměsíční turnus a pak se vrací načas odpočívat do Česka.  "Rekrutují se často z členů klubů bojových umění," vysvětluje Kameník.

S českými bodyguardy v Iráku má zkušenosti i Josef Regner z Česko-arabské obchodní komory. "Narazili jsme třeba na americkou firmu, která měla v doprovodu Čecha. Neslyšel jsem naopak, že by Čech střežil české obchodníky," sdělil Regner.

Český velvyslanec v Bagdádu Petr Voznica potvrzuje, že bezpečnostní situace zvláště v irácké metropoli je vážná. Letos 8. března tam ozbrojenci v policejních uniformách unesli 50 zaměstnanců bezpečnostní agentury Rafawid security.

"My zásadně jezdíme s pancéřovanými vozy. Používáme neprůstřelné vesty a helmy," říká Voznica.

I když není Irák jako Irák. Bezpečnější je podle Voznici Kurdistán, kde se cizinec může pohybovat i bez ochranky. "Pokud jezdí české firmy do Iráku, tak do oblastí, které nejsou tak exponované jako Bagdád," dodává Voznica.

Soukromí bodyguardi nemohou podle primáře psychodiagnostického oddělení Ústřední vojenské nemocnice v Praze Jiřího Kloseho dělat tuto práci pouze pro peníze.

"Jde o dynamické lidi, kteří potřebují dynamicky žít. Proto se nechají najímat Francouzskou cizineckou legií a proto odcházejí do Iráku jako ochránci. Kromě slušných výdělků hledají dobrodružství, které jim život v Česku nenabídne," vysvětluje Klose, který působil jako psycholog polní nemocnice v Afghánistánu.

Cvičili u Zlína zbytečně
O najímání soukromých bojovníků do Iráku se začalo poprvé veřejně mluvit loni, paradoxně v souvislosti s podvodem. Kvůli němu stíhala zlínská policie Vladimíra Huňka.

Případ se nyní dostává k soudu. Huněk hledal podle policie na práci do Iráku zájemce po celé zemi prostřednictví inzerátů. Vybíral od nich zálohu kolem sta eur, a dokonce s nimi zahájil i výcvik.

"Evidujeme celkem 27 poškozených," uvedl zlínský kriminalista Robert Mařák, který kauzu zpracovával. "Adepti dokonce pod jeho vedením cvičili v rekreačním areálu u Zlína. Plavali a běhali se zátěží," dodal policista.

Ve skutečnosti však Vladimír Huněk žádný kontakt podle policisty na Irák neměl. Případ je známý i tím, že matka jednoho ze zájemců si stěžovala na pochybný nábor přímo u premiéra Jiřího Paroubka.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Další z rubriky

Co s extrémním suchem? Odpoví rektor České zemědělské univerzity v Rozstřelu

Rektor ČZU Petr Sklenička

Ztráty ze sucha, které počítají každý rok zemědělci, strmě narůstají. Za škody v roce 2017 dostali finanční náhrady ve...

Lepší ochrana hranic, podpora malých firem: TOP 09 a STAN zahájili eurokampaň

Předseda TOP 09 a lídr kandidátky Jiří Pospíšil (vlevo) a europoslanec a lídr...

Posílení ochrany hranic Evropské unie, proevropské směřování nebo podpora malých a středních firem z evropských fondů...

Když se nezměníme, změní nás katastrofa, říká o plýtvání vědec a farmář

Hydrobiolog a nyní také farmář David Pithart.

Voda v krajině se stala celoživotním tématem hydrobiologa Davida Pitharta. Dokonce tak silným, že ve svých padesáti...

Najdete na iDNES.cz