Překvapivá zpráva vyplynula z projektu MF DNES Studenti čtou a píší noviny, kterého se účastní desetitisíce středoškoláků. Redakce dostala téměř pět tisíc esejů, kde studenti popisovali, jak si představují svůj život za dvacet let.
"Nehraje se tu fér. Nechci být ve zkorumpované zemi, kde rozhodují lidé s penězi," napsal středoškolský student Ondřej Foltán z Orlové a vyjádřil tak názor velké části svých vrstevníků. Každý šestý vidí stejně jako on svoji budoucnost v odchodu do ciziny.
Nereagovali na žádné otázky, jejich výpovědi byly spontánní, což je odlišuje od běžných průzkumů. A řada z nich chce ze země zmizet.
Z esejů je cítit, že studenty trápí tíživá ekonomická situace, ale hlavně korupce, klientelismus a z toho plynoucí pocit, že šanci na uplatnění mají jen privilegovaní. "Sázíme na vzdělání a pak se ukáže, že mnoho lidí si titul koupilo. Sledujeme korupční aféry. Člověk nemůže zjistit, kde je pravda, komu má věřit a komu ne," zoufá si například Petr Sýkora ze sušického gymnázia.
Frustraci nepodléhají jen mladí lidé z chudších regionů. Dokladem je, že hned po Vysočině chtějí "prchnout" do ciziny nejvíce středoškoláci z Prahy.
"To je poměrně závažná zpráva. Neberu ji na lehkou váhu, ale názor studentů se bude ještě vyvíjet. Velmi složité je to všude a oni jsou v zemi, která je na tom ještě poměrně dobře," říká ministr financí Miroslav Kalousek.
V cizině nyní pracuje asi 70 tisíc Čechů. Nalákaly je vyšší platy, praxe i cizí jazyky. Mnozí byli zaskočeni vyšším pracovním tempem, přílišným lpěním na firemní hierarchii či neosobním přístupem. Češi jsou zvyklí na odlišnou mentalitu. Plán na odchod ze země však není česká specialita, stejně uvažují i Maďaři či Španělé. A třeba z Lotyšska a Litvy odešla kvůli práci desetina populace.