Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čeští řidiči jsou lhostejní. U dopravní nehody zastaví jeden z deseti

  16:04
Scéna tragické dopravní nehody a auta míjející bouraný vůz a zraněné pasažéry. Takový obraz lhostejnosti vyplývá z průzkumu, který loni vznikl v Rakousku. Čeští řidiči na tom s ochotou a připraveností pomoci nejsou lépe. U nehody zastaví jen každý desátý.

Při vážných nehodách rozhoduje rychlost, s jakou se zraněnému dostane pomoci. | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Posledním tragickým případem, kdy nezájem řidičů šokoval i záchranáře, byla březnová nehoda na rychlostní komunikaci R10 mezi Prahou a Libercem. Řidička osobního auta se střetla s kamionem a o záchranu jejího života se pokusil jen řidič onoho nákladního auta. Vyprostit ji ovšem bylo nad jeho síly a žena později zemřela. 

U nehody později zastavil ještě další řidič a snažil se pomoci. Překvapilo ho, že další auta projížděla bez povšimnutí. Teprve když poslal syna, aby zastavoval kolemjedoucí a žádal o pomoc, připojili se k pomoci i další lidé.

„Bohužel to není ojedinělý případ, opravdu ne,“ postěžovala si mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Její slova potvrzují také odborníci z Centra dopravního výzkumu (CDV). „Podle kvalifikovaných odhadů zastaví u nehody pouze deset procent řidičů,“ uvedl Pavel Řezáč, vedoucí vzdělávání a prevence CDV. 

Důvodů, proč lidé tváří v tvář tragédii projeví naprostou lhostejnost, může být podle odborníků více. „Například znejistí, zda jsou schopni poskytnout pomoc, také je to ochrana sebe sama a konečně obecný trend přehlížet situaci, která pro člověka může být nějakým způsobem riziková,“ řekl Řezáč. 

Podle vedoucího psychologa české policie Vladimíra Vosky se řidiči podle svých reakcí dají rozdělit do dvou skupin. „Asi devadesát procent lidí si řekne, proč budu pomáhat zrovna já, jsou tam ti ostatní, můžou pomoci oni, já zrovna spěchám do práce. Zbylých deset procent se nestará o to, jestli přijde včas do práce nebo ne, ale prostě pomůžou,“ uvedl Voska. 

Zavolat nestačí, někdy jde o vteřiny

Podle výzkumů ze zahraničí přece jen nějakou aktivitu vyvinou i řidiči, kteří minuli místo nehody bez zastavení. „Šedesát procent z nich alespoň vytočí záchranku nebo policii a o události je informuje,“ uvedl Petr Vomáčka, odborník na dopravní informace a testovací technik Ústředního automotoklubu (ÚAMK). Takový postup ale nestačí. 

„Naši operátoři velmi často slyší „nemám čas, spěchám,“ popsala zkušenost záchranářů mluvčí Effenbergerová. „Neuvědomují si, že jsou to jen oni sami, kdo v tu chvíli může zachránit život,“ dodala.

I když záchranáři dorazí za několik minut, může být už pozdě. Naopak laik přítomný na místě může podle instrukcí operátora na telefonu rozhodnout o tom, jestli zraněný přežije. 

Nehoda na dálnici

  • Po zastavení je nutné nejen vypnout motor a zapnout výstražná světla
  • Výstražný trojúhelník patří 100 metrů před místo incidentu. 
  • Je-li to možné, mají účastníci opustit dálnici a počkat na policii v jejím okolí. 

  • Reflexní vesta je nezbytná. Policisté doporučují varovat přijíždějící auta s předstihem, pokud to neohrozí varujícího. 
  • Při hlášení na tísňovou linku má ohlašující oznámit i údaj na nejbližším kilometrovníku

Operátoři jsou podle Effenbergerové školení na to, aby dokázali správně instruovat i laika a pomocí vhodných otázek zjistit rozsah zranění. „Někdy se lidé bojí, že by chybnou pomocí mohli víc ublížit. Těm ale říkáme: Ano, je možné, že při resuscitaci zlomíte žebro, ale zato zachráníte život,“ zdůraznila mluvčí záchranky. 

Ten, kdo nepomůže, páchá trestný čin

Ještě horší je, když projíždějící řidič oznámí nehodu, ale odmítne se na místo vůbec podívat a podá jen vágní informaci, že se „něco stalo“. „My potřebujeme znát alespoň počet zraněných,“ zdůraznila Effenbergerová. 

Podle ní dochází i k situacím, kdy po již vyřešené nehodě zůstává na místě u silnice vrak auta i druhý den. Řidiči, kteří ho míjejí, zavolají záchranářům bez toho, aby se přesvědčili, zda je na místě někdo zraněný. 

„Samozřejmě přijedeme, nemůžeme si být jistí, jestli na stejném místě nedošlo k další nehodě,“ uvedla mluvčí a dodala, že ve chvíli zbytečného výjezdu můžou být záchranáři naléhavěji potřební jinde. 

Neposkytnout pomoc po nehodě může být i trestným činem. „Konkrétně podle § 150 Neposkytnutí pomoci nebo podle § 151 Neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku,“ uvedl mluvčí Policejního prezidia Jozef Bocán. 

Za tyto činy může pachatel dostat pokutu, zákaz činnosti a také trest odnětí svobody, v krajním případě až pět let. Podle Bocána může policie za neposkytnutí pomoci stíhat i jiné osoby, než pouze viníka nehody. 

Pokus z Rakouska čeká i české řidiče

Kolik řidičů u čerstvé nehody skutečně zastaví a začne pomáhat, zkoumali v Rakousku speciálním pokusem. Na vybrané silnici I. třídy nasimulovali autonehodu. „Za krajnicí bylo auto položené na bok, mírně se z něj kouřilo, a vedle ležel člověk namaskovaný, aby vypadal jako zraněný a v bezvědomí,“ popsal Vomáčka z ÚAMK. 

Nehody na českých silnicích z pohledu policie
Nehody s ujetím viníkaPočet mrtvých při nichPočet zraněných
201414 20810784
20131345417815
201212 38513822
201111 4168811
201011 3718862

Zdroj: Policie ČR

Pokus se konal loni v létě, za dobré viditelnosti, a auto leželo v místě, kde bylo možné bez problémů zastavit. Pořadatelé zvolili čas dopravní špičky. Přesto byl výsledek znepokojivý. „Trvalo šest minut, než zastavil první řidič,“ řekl Vomáčka. Pokud by život ohrožující zranění bylo skutečné, za šest minut by bylo na pomoc pozdě. 

Z 246 aut, která za měřenou dobu projela kolem, jich zastavilo pouze 38. „Pětaosmdesát řidičů projelo kolem bez zastavení,“ shrnul výsledek Vomáčka. 

Podobný pokus by se na českých silnicích mohl odehrát již letos v režii Ústředního automotoklubu, policie, BESIPu a ve spolupráci s dalšími institucemi. Jak dopadnou čeští řidiči? V poskytování první pomoci na tom nejsou nejhůř, chybí jim spíš ochota pomáhat. 

Byli byste ochotni v případě spatření nehody zastavit a poskytnout pomoc?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 9. dubna 2015. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 2906
Ne
Ne 407

„Dobrou zprávou je, že lidé chtějí být připraveni. Rozjeli jsme edukační program Učte se od profesionálů, ve kterém lidé projdou certifikovaným kurzem první pomoci, a zájem je neskutečně velký. Přicházejí zájemci různých věkových skupin, od dvanáctiletého chlapce až po důchodce,“ uvedla mluvčí záchranky. 

Podle výzkumu, kterého se účastnilo čtrnáct evropských zemí včetně České republiky, jsou čeští řidiči v poskytování první pomoci mírně nadprůměrní. „Je ale co zlepšovat,“ podotkl k tomu Vomáčka. 

S Babišem se shodnu více než s Fialou, říká šéf odborů KOVO v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová fronta, která může počítat se 188 mandáty. Následuje aliance Spolu prezidenta Emmanuela Macrona se 161...

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na předvolebním mítinku v pensylvánském městě Butler padlo několik výstřelů, než tajná služba exprezidenta - se...

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v dopravě, ale také dva zraněné. V Praze-Braníku spadl strom na dva lidi, jeden z nich je vážně...

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167 stanic v Česku, které měří alespoň 30 let. Nejvíce naměřili ve Strážnici, 36,1 stupně Celsia. Dorazily...

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních skandovaly s transparenty, „ať se vrátí domů“. Na návštěvníky města jeho obyvatelé stříkali vodními...

8. července 2024  9:51

Svět odsuzuje útok na Trumpa. Šílené, míní Babiš. Násilí nemá místo, řekl Fiala

Čeští i světoví politici odsuzují útok na amerického prezidentského kandidáta a bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa. Násilí odmítla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová nebo...

14. července 2024  8:17,  aktualizováno  14:20

Dívka žije se vzácným syndromem, hrozí jí nádory. Pomoci může sbírka

Dvouletá Karolína se narodila se vzácným Costello syndromem. Stejnou diagnózu s ní sdílí jen zhruba 300 lidí po celém světě. Dívku trápí zpomalený vývoj i onemocnění srdce, do budoucna jí hrozí také...

14. července 2024  14:07

KOMENTÁŘ: Politici degenerují a útoky migrantů přehlížejí. Přitom řešení je snadné

Premium

Německo v posledních měsících trápí útoky nožem, pod kterými bývají většinou podepsáni imigranti. Vyřešit by se to dalo vcelku jednoduše, ale vláda odmítá zasáhnout ostřeji, píše politolog Petr...

14. července 2024

Selhala ochranka? Tragédie byla blízko, střelce od Trumpa dělily desítky metrů

Atentátník, který se pokusil zastřelit exprezidenta Donalda Trumpa, se podle tajných služeb dostal překvapivě blízko svému cíli. Geolokační snímky ukazují, že byl necelých 150 metrů od Trumpa, mohl...

14. července 2024  9:58,  aktualizováno  12:54

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...