Čeští politici jezdí hodnotit volby do ciziny, chválí i diktátory

  14:32aktualizováno  14:32
Čeští vysoce postavení politici jezdí na pozvání vlád do států s autoritářskými režimy a po výsledcích tam pro místní tisk hodnotí průběh voleb. Většinou své hostitele chválí a hlásí transparentní volby, přestože zahraniční pozorovatelé tvrdí pravý opak. Výjimkou nebyl ani bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Cyril Svoboda | foto: MF DNES

Zatímco protikandidát sedí ve vězení a média jsou cenzurována, vítěz voleb získává 85 procent hlasů a stává se po desetileté vládě znovu prezidentem. Takhle vypadaly říjnové volby v Ázerbájdžánu, kde zvítězil Ilham Alijev (více o volbách zde).

"Atmosféra během voleb byla velmi dobrá, zároveň u voličů pozorujeme dobrou náladu." Takto hlasování v zakavkazské republice pochválil někdejší český ministr zahraničí Cyril Svoboda v rozhovoru pro ázerbájdžánský zpravodajský server news.day.az. Ten opatřil článek titulkem "Bývalý ministr zahraničí České republiky: volební proces proběhl regulérně a transparentně".

Více o cestách politiků za zahraničními volbami Čtěte ve čtvrtek, 5. 12.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Svobodovu cestu do Baku zaplatila tamní vláda, která od něj chtěla, aby průběh tamních voleb komentoval. "Nechápu ten rozruch. Česko zve také pozorovatele na své volby. Nejel bych nikam, kdybych dostal instrukce, jak mám volby hodnotit, ale to po nás nikdo nechtěl," zdůrazňuje exministr. "Mým úkolem nebylo hodnotit politickou situaci v zemi, ale zda volby proběhly technicky správně."

Jenže naprosto odlišný názor měla pozorovatelská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Její zpráva označila volby za nesvobodné – třeba sčítání hlasů bylo shledáno sporným v 58 procentech volebních místností, které pozorovatelé navštívili. Předvolební kampaň provázelo podle nich zatýkání opozičních kandidátů a zastrašování voličů.

V Ázerbájdžánu byli i další čeští politici. Například členka SPOZ Anna Čurdová. Tamní volby rovněž pochválila. Poslankyně, jež dříve dlouho zastupovala ČSSD, tvrdí, že její cestu hradila ukrajinská nevládní organizace For Fair Election. Ta však nemá ani svůj web a Čurdová odmítla redakci MF DNES poskytnout jakékoli spojení. Díky tajemným Ukrajincům byla Čurdová také na loňských volbách v Kyjevě. Hodnotila je rovněž kladně, stejně jako Cyril Svoboda, který tam rovněž byl.

"Myslíme si, že za legitimizaci autoritářských režimů jsou naši politici přímo či nepřímo korumpováni," říká Adéla Pospíchalová z organizace Člověk v tísni. Kritizuje Milana Cabrnocha a další politiky ODS, kteří ázerbájdžánské volby též zaštítili svým hodnocením. Cestovali však s Radou Evropy či s českým Senátem.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Přehrada Skalička zničí klenot přírody s ohroženými druhy, varují vědci

Řeka Bečva v lokalitě zvažované přehrady Skalička poskytuje domov řadě...

Pokud by jako klíčová část protipovodňové ochrany Přerovska vznikla na řece Bečvě přehrada Skalička, bude zničeno v...

Vražedkyni Janákovou neznásilnili dozorci, otcem jejího dítěte je vězeň

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Vražedkyni Petru Janákovou neznásilnili dozorci ve vazbě, jak tvrdila. Otcem jejího dítěte je jeden z trestanců. Uvedl...

Zastavení stíhání Babiše v kauze Čapí hnízdo je pravomocné, stížnost nepadla

Ilustrační snímek

Zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše je pravomocné. Proti rozhodnutí Městského státního zastupitelství v...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz