V Česku vzteklina vymizela. Teď hrozí, že se vrátí kvůli rumunským psům

  15:31aktualizováno  15:31
Státní veterinární správa varuje, že se do Česka může vrátit vzteklina, která na území státu byla zaznamenána naposledy v roce 2002. Je to kvůli zdivočelým psům, které k nám přivážejí někteří ochránci zvířat z Rumunska. Tamní vláda je totiž od léta nechává ve velkém vybíjet.

Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

U hlavního bukurešťského bulváru, na dohled od vládních budov, se před nažloutlými paneláky povaluje smečka psů. Nikomu nepatří. Jen v rumunské metropoli je jich 65 tisíc.

Když vloni v létě smečka toulavých šelem rozsápala v parku malého chlapce, tamní poslanci schválili zákon, který má jejich počet radikálně snížit. Začalo se zabíjet.

A tehdy se to začalo týkat i Česka. "Adoptujte pejska z Rumunska. Zachráníte mu život!" apelují na Čechy prostřednictvím sociálních sítí ochránci zvířat. "Aktivisté se vydávají na vlastní pěst na Balkán a opuštěné psy vozí k nám, kde se je snaží udat. Jenže v Rumunsku se rozmáhá vzteklina. Smrtelná nemoc i pro člověka. Je tedy značné riziko, že se rozšíří opět i u nás," varuje mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

"Slýcháváme příběhy, jak krutým způsobem jsou psi v Rumunsku zabíjeni. Chápeme, že ti lidé, kteří je sem vozí, zvířata milují a chtějí jim pomoci, ale takovým způsobem to nejde. Máme signály, že jde o desítky případů," vysvětluje ředitelka Nadace na ochranu zvířat Eva Hodek.

Cena za vzteklinu

Dvacet až třicet milionů korun ročně vydávalo Česko na potírání vztekliny od konce 80. let do předloňska. Od roku 2002 v zemi vzteklina není.

Jeden z nejkřiklavějších případů se odehrál nedávno na odpočívadle v Jihočeském kraji. "Tři auta sem přivezla zhruba dvacet psů. Nevím přesně, k čemu tam došlo, ale myslím, že jeden jim utekl a stíhala ho odchytovka. Tak se to dozvěděli jihočeští kolegové," popisuje ředitel Městské veterinární správy v Praze Antonín Kozák.

Na místo dorazil inspektor, auta nafotil a veterinární správa po spolupráci s policií obeslala aktivisty, aby podali vysvětlení. Ani jeden se však k tomu nemá. "Všechno tam bylo načerno," tvrdí ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba. Víc říci nechce. Duben k tomu však uvádí, že obdrželi z Rumunska informaci, že šlo o nelegální převoz z nelegálního útulku a že pasy byly zfalšované. I zvířata totiž musí mít doklady a čip či tetování kvůli ověření totožnosti.

Adoptovali byste si rumunského psa i přes riziko zavlečení vztekliny do Česka?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 11. dubna 2014. Anketa je uzavřena.

Ne 3751
Ano 202

"To všechno rumunské orgány šetří a řeší. Dotyční psi jsou v karanténě," tvrdí Duben a dodává, že už běží několik správních řízení s "dovozci" kvůli porušení veterinárního zákona.

Lidem, kteří do Česka ilegálně přivezou infikované zvíře, hrozí dokonce vězení. V případě, že se prokáže, že došlo k přenosu nákazy, může jít majitel zvířete až na rok do kriminálu. Aktivisté se hájí, že psy ještě v Rumunsku vakcinují, nicméně ani to nemusí pomoci.

"I u vakcinace krátce před převozem existuje nadále riziko vztekliny. Pes mohl být infikován již před půl rokem a vakcinace již s tím nic nenadělá," vysvětluje Ľudmila Pospišilová z SOS Zvire. Proto by si lidé podle expertů neměli zvířata z Rumunska vůbec brát domů. Pokud tak již učinili, mají se obrátit na veterináře. "Ti psi navíc nemají sociální návyky. Pes vyrůstající na ulici v ústrcích bude těžko dobrým společníkem," tvrdí Kozák.

Dovoz psů odkudkoliv navíc zhoršuje situaci přeplněných českých útulků. Ty pak hůře udávají své svěřence.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Nejsou lidi. Třem čtvrtinám kojeneckých ústavů chybí lékaři a fyzioterapeuti

Téměř tři čtvrtiny dětských domovů a center pro děti do tří let nemají potřebný personál tak, jak jim ukládají...

Výdaje na vědu v Česku vzrostly o 12 miliard, blížíme se průměru EU

Výdaje na výzkum a vývoj v České republice loni vzrostly meziročně o 12,3 miliardy na rekordních 102,8 miliardy korun....

Poslanci schválili zpřísnění pravidel pro chov psů, štěňata bude nutné čipovat

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a...

Soud v Náchodě rehabilitoval Pavla Wonku za to, že nedocházel na VB

Okresní soud v Náchodě otevřel po 31 letech případ politického vězně komunistického režimu Pavla Wonky. V dubnu 1988...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz