Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. září 2022 Den české státnosti

Zemřel jeden z posledních... V Česku žije už jen deset veteránů z RAF

  7:10
Když v noci na neděli zemřel pilot 310. stíhací perutě Královského letectva Zdeněk Škarvada, média ho označila za jednoho z posledních válečných letců. "Jedním z posledních" byl před čtrnácti dny i Milan Malý, v roce 2009 zase Petr Uruba. Bývalých příslušníků RAF žije v Česku už jen deset.

Českoslovenští stíhači britského Královského letectva se svými letouny Spitfire při slavnostním přivítání na letišti v Ruzyni 15. srpna 1945. | foto: Archiv Vojenského historického ústavu

Nejstaršímu z nich, Imrichu Gablechovi, bylo loni v listopadu 97 let. Nejmladšímu, Milanu Kulíkovi, loni v prosinci 86.

Generace mužů a žen, kteří prošli výcvikem slavného britského Královského letectva, odchází. Dohromady jich bylo zhruba 2 400, letců i pozemního personálu. Sloužili hlavně u tří stíhacích (310., 312. a 313.) a jedné bombardovací (311.) peruti. A 531 jich v bojích s piloty Luftwaffe, německým námořnictvem či protivzdušnou obranou v okupované Evropě padlo.

Miroslav Štandera a Emil Boček jsou dva poslední žijící stíhači, kteří se během války v barvách RAF zapojili do ostré akce. Létali mimo jiné i na letounech Spitfire.

Jaroslav Hofrichter byl střelcem u 311. bombardovací perutě, Pavel Vranský se v posádce čtyřmotorového liberatoru účastnil lovu německých ponorek.

"Prováděli jsme i šestnáctihodinové lety. Většinou jsme celou tu dobu jen koukali do vody bez žádného většího úspěchu, celkem jsem spočítal, že jsem ve vzduchu strávil 935 hodin a tři minuty. Dohromady je to asi 39 dní strávených ve vzduchu," vzpomíná Vranský. Hofrichter nalétal asi 680 hodin.

Další čtyři žijící veteráni - Alois Dubec, Imrich Gablech, Zdeněk Neruda či Milan Kulík - se do ostrého nasazení v barvách RAF nedostali.

Přihlásili se i s vědomím, že jim hrozí krutá smrt

To samozřejmě jejich odkaz neumenšuje. Stejně jako ostatní se přihlásili, chtěli létat a počítali s tím, že mohou padnout. Nebo být zajati, což bylo pro občany okupované vlasti ještě horší, pokud nacisté zjistili jejich totožnost; hleděli na ně jako na uprchlé zrádce. Dubec a Neruda navíc v protektorátu sloužili v řadách vládního vojska, z něhož utekli po přesunu na italskou frontu.

Paměť národa

Článek vznikl za přispění portálu Paměť národa, který provozuje společnost Post Bellum. Ta od roku 2001 sbírá vzpomínky pamětníků.

Post Bellum žije především díky drobným darům, na jejich webu můžete pomoci i vy a stát se členem Klubu přátel Paměti národa.

Smrt v pankrácké věznici hrozila například dnes již nežijícímu generálu Aloisi Šiškovi, kterého po šestidenním pobytu v gumovém člunu v Severním moři zajali Němci. Převezli ho do Prahy a odsoudili. Jenže proti praxi, kdy Němci upírali českým letcům statut válečných zajatců, zasáhl britský premiér Winston Churchill.

"Řekl, že za každého popraveného Čecha v britské uniformě popraví dva Němce s hodností o stupeň vyšší. Třeba za seržanta dva feldvébly. Bylo to začátkem roku 1941, kdy byly zajaty první dvě posádky a přes Švýcarsko se to dozvěděli v Británii. Pak to Němci zkusili ještě ve čtyřiačtyřicátém, když kontrolu nad zajateckými tábory získalo gestapo a opět se jednalo. Němci nakonec řekli, že vypořádání s Čechy odkládají na vítězný konec války," popsal pro iDNES.cz historik Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu.

Naváděl na zem letoun za letounem, když jim docházelo palivo

Leteckou kariéru dnes 97letého Imricha Gablecha zase zmařily následky pobytu v sovětském gulagu. Muž s podlomeným zdravím při výcviku ve stíhačce omdlel a probral se hlavou vzhůru dvacet metrů nad zemí. Sloužil pak jako letecký dispečer, jednou dokázal na letišti v Manstonu během hodiny dostat na zem sto spojeneckých bombardérů, kterým docházelo palivo (jeho příběh najdete zde).

Deset posledních veteránů v Česku

Podle ministerstva obrany v Česku žije posledních devět mužů a jedna žena, kteří prošli RAF (britským Královským letectvem).

Jsou to Miroslav Štandera, Emil Boček, Jaroslav Hofrichter, Pavel Vranský, Alois Dubec, Imrich Gablech, Zdeněk Neruda, Milan Kulík, Ludvík Škultéty a Margita Rytířová.

V Británii podle dostupných informací žijí Miroslav Liškutín, Zbyšek Nečas a Arnošt Polák. A také Ivan Schwarz, označovaný slovenskými médii za posledního žijícího Slováka z RAF.

U pozemního personálu pak podle dat ministerstva obrany působili ještě dva čeští občané: Ludvík Škultéty z Prachaticka a Margita Schneiderová (dnes Rytířová). Tu po obsazení republiky nacisty rodiče v květnu 1939 poslali "Wintonovým vlakem" do Anglie, čímž jí vzhledem k židovskému původu téměř jistě zachránili život. I když na seznamu Wintonových dětí její jméno nebylo.

Margita se naučila údržbě a opravám elektroinstalace u bombardérů a sloužila u Ženských pomocných leteckých sborů (WAAF). K RAF jako takové ji však navzdory četným žádostem, aby mohla dávat do pořádku stroje českých letců, převeleli až po konci války. Dnes je jedinou v Česku žijící ženou, která sloužila v Královském letectvu.

Žijí nějací veteráni v cizině? "Dříve k nám asi čtyři jezdívali, ale teď už se nějakou dobu neozvali, samozřejmě jsou vysokého věku... Pokud nám to neoznámí například někdo z rodiny, tak se o jejich úmrtí ani nedozvíme," říká Jana Zechmeisterová z ministerstva obrany.

Přesto v Británii - alespoň podle půl roku starých informací - žijí Miroslav Liškutín (stíhač 312. perutě) a noční stíhač Zbyšek Nečas (68. peruť). A také Arnošt Polák(311. bombardovací peruť), kterému ministr obrany před několika dny udělil vyznamenání Zlaté lípy. Ke stejné peruti patřil i Ivan Schwarz, pokládaný za posledního žijícího slovenského příslušníka RAF.

Historik Rajlich: Pozornost věnovaná letcům RAF je přiměřená

Historik Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu připomíná, že se pozornost k západním letcům obrátila až po Listopadu; také na úkor vojáků bojujících na východě.

"Je to zákon akce a reakce. Dříve se mluvilo o východní armádě, což bylo politicky zaměřené, lidé z toho byli trochu otrávení. Pozornost věnovaná letcům RAF byla od 90. roku sice přiměřená, vyšla řada publikací, ale mrzelo mě, že ve stínu zůstávaly další složky, upozaděná byla třeba východní fronta. Myslím však, že v posledních letech se to vychýlené kyvadlo vrací do rovnováhy a mluví se s respektem o západních i východních vojácích," řekl Rajlich iDNES.cz.

Autoři:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu. Druhé kolo voleb do Senátu proběhne 30. září a 1. října.

Drogy prodávají i lidi, do kterých byste to neřekli, říká Adam Mišík

  • Nejčtenější

Nepůjdeme, skandovali lidé v Moskvě. Rusové vyšli do ulic kvůli mobilizaci

Lidé po celém Rusku ve středu protestovali v ulicích proti částečné mobilizaci, kterou ráno ohlásil prezident Vladimir...

Je sečteno. ANO má velká města, zabojuje o Senát. Prahu a Brno drží strany SPOLU

Sledujeme online V komunálních volbách dominují nezávislí kandidáti. Sedmnáct z 27 statutárních měst ovládlo ANO, strany koalice SPOLU...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Až to Putin zmáčkne. Západ se chystá na ruský jaderný útok na Ukrajině

Premium Rusko má přibližně dva tisíce taktických jaderných zbraní a v posledních dnech prudce vzrostly obavy, že by je...

Putin vyhlásil částečnou mobilizaci, na frontu pošle až 300 tisíc lidí

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a bude se týkat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Visingr: Putin může padnout každým dnem, čelí obřímu tlaku nacionalistů

Rozstřel Rusové sice válku proti Ukrajině podporují, ale sami válčit nechtějí. Svědčí o tom problémy, s nimiž se potýká ruská...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Při úmrtí miminka se rozšíří nárok na pohřebné i na otcovskou dovolenou

Lidovci prosadili do vládního návrhu novely zákona o státní sociální podpoře, že nárok na pohřebné ve výši 5 tisíc...

Válek nevěděl, že lidé platí za druhou prevenci u zubaře. Slíbil změnu

Lidé budou mít opět nárok na dvě preventivní prohlídky u zubaře zdarma. V dobré víře odsouhlasená kapitační platba...

Stanjura chce přidávat jen v odměnách. Středula to odmítl jako „ksichtovné“

Ministr financí Zbyněk Stanjura a šéf odborové centrály ČMKOS Josef Středula mají rozdílnou představu o tom, jak by...

Šíření covidu dál zrychluje, rostou i počty hospitalizovaných, je jich přes 1300

Čísla nakažených covidem-19 i nadále zrychlují, rostou i počty pacientů hospitalizovaných s koronavirem. Za úterý...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...