Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zemřel jeden z posledních... V Česku žije už jen deset veteránů z RAF

  7:10
Když v noci na neděli zemřel pilot 310. stíhací perutě Královského letectva Zdeněk Škarvada, média ho označila za jednoho z posledních válečných letců. "Jedním z posledních" byl před čtrnácti dny i Milan Malý, v roce 2009 zase Petr Uruba. Bývalých příslušníků RAF žije v Česku už jen deset.
Českoslovenští stíhači britského Královského letectva se svými letouny Spitfire...

Českoslovenští stíhači britského Královského letectva se svými letouny Spitfire při slavnostním přivítání na letišti v Ruzyni 15. srpna 1945. | foto: Archiv Vojenského historického ústavu

Nejstaršímu z nich, Imrichu Gablechovi, bylo loni v listopadu 97 let. Nejmladšímu, Milanu Kulíkovi, loni v prosinci 86.

Generace mužů a žen, kteří prošli výcvikem slavného britského Královského letectva, odchází. Dohromady jich bylo zhruba 2 400, letců i pozemního personálu. Sloužili hlavně u tří stíhacích (310., 312. a 313.) a jedné bombardovací (311.) peruti. A 531 jich v bojích s piloty Luftwaffe, německým námořnictvem či protivzdušnou obranou v okupované Evropě padlo.

Miroslav Štandera a Emil Boček jsou dva poslední žijící stíhači, kteří se během války v barvách RAF zapojili do ostré akce. Létali mimo jiné i na letounech Spitfire.

Jaroslav Hofrichter byl střelcem u 311. bombardovací perutě, Pavel Vranský se v posádce čtyřmotorového liberatoru účastnil lovu německých ponorek.

"Prováděli jsme i šestnáctihodinové lety. Většinou jsme celou tu dobu jen koukali do vody bez žádného většího úspěchu, celkem jsem spočítal, že jsem ve vzduchu strávil 935 hodin a tři minuty. Dohromady je to asi 39 dní strávených ve vzduchu," vzpomíná Vranský. Hofrichter nalétal asi 680 hodin.

Další čtyři žijící veteráni - Alois Dubec, Imrich Gablech, Zdeněk Neruda či Milan Kulík - se do ostrého nasazení v barvách RAF nedostali.

Přihlásili se i s vědomím, že jim hrozí krutá smrt

To samozřejmě jejich odkaz neumenšuje. Stejně jako ostatní se přihlásili, chtěli létat a počítali s tím, že mohou padnout. Nebo být zajati, což bylo pro občany okupované vlasti ještě horší, pokud nacisté zjistili jejich totožnost; hleděli na ně jako na uprchlé zrádce. Dubec a Neruda navíc v protektorátu sloužili v řadách vládního vojska, z něhož utekli po přesunu na italskou frontu.

Paměť národa

Článek vznikl za přispění portálu Paměť národa, který provozuje společnost Post Bellum. Ta od roku 2001 sbírá vzpomínky pamětníků.

Post Bellum žije především díky drobným darům, na jejich webu můžete pomoci i vy a stát se členem Klubu přátel Paměti národa.

Smrt v pankrácké věznici hrozila například dnes již nežijícímu generálu Aloisi Šiškovi, kterého po šestidenním pobytu v gumovém člunu v Severním moři zajali Němci. Převezli ho do Prahy a odsoudili. Jenže proti praxi, kdy Němci upírali českým letcům statut válečných zajatců, zasáhl britský premiér Winston Churchill.

"Řekl, že za každého popraveného Čecha v britské uniformě popraví dva Němce s hodností o stupeň vyšší. Třeba za seržanta dva feldvébly. Bylo to začátkem roku 1941, kdy byly zajaty první dvě posádky a přes Švýcarsko se to dozvěděli v Británii. Pak to Němci zkusili ještě ve čtyřiačtyřicátém, když kontrolu nad zajateckými tábory získalo gestapo a opět se jednalo. Němci nakonec řekli, že vypořádání s Čechy odkládají na vítězný konec války," popsal pro iDNES.cz historik Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu.

Naváděl na zem letoun za letounem, když jim docházelo palivo

Leteckou kariéru dnes 97letého Imricha Gablecha zase zmařily následky pobytu v sovětském gulagu. Muž s podlomeným zdravím při výcviku ve stíhačce omdlel a probral se hlavou vzhůru dvacet metrů nad zemí. Sloužil pak jako letecký dispečer, jednou dokázal na letišti v Manstonu během hodiny dostat na zem sto spojeneckých bombardérů, kterým docházelo palivo (jeho příběh najdete zde).

Deset posledních veteránů v Česku

Podle ministerstva obrany v Česku žije posledních devět mužů a jedna žena, kteří prošli RAF (britským Královským letectvem).

Jsou to Miroslav Štandera, Emil Boček, Jaroslav Hofrichter, Pavel Vranský, Alois Dubec, Imrich Gablech, Zdeněk Neruda, Milan Kulík, Ludvík Škultéty a Margita Rytířová.

V Británii podle dostupných informací žijí Miroslav Liškutín, Zbyšek Nečas a Arnošt Polák. A také Ivan Schwarz, označovaný slovenskými médii za posledního žijícího Slováka z RAF.

U pozemního personálu pak podle dat ministerstva obrany působili ještě dva čeští občané: Ludvík Škultéty z Prachaticka a Margita Schneiderová (dnes Rytířová). Tu po obsazení republiky nacisty rodiče v květnu 1939 poslali "Wintonovým vlakem" do Anglie, čímž jí vzhledem k židovskému původu téměř jistě zachránili život. I když na seznamu Wintonových dětí její jméno nebylo.

Margita se naučila údržbě a opravám elektroinstalace u bombardérů a sloužila u Ženských pomocných leteckých sborů (WAAF). K RAF jako takové ji však navzdory četným žádostem, aby mohla dávat do pořádku stroje českých letců, převeleli až po konci války. Dnes je jedinou v Česku žijící ženou, která sloužila v Královském letectvu.

Žijí nějací veteráni v cizině? "Dříve k nám asi čtyři jezdívali, ale teď už se nějakou dobu neozvali, samozřejmě jsou vysokého věku... Pokud nám to neoznámí například někdo z rodiny, tak se o jejich úmrtí ani nedozvíme," říká Jana Zechmeisterová z ministerstva obrany.

Přesto v Británii - alespoň podle půl roku starých informací - žijí Miroslav Liškutín (stíhač 312. perutě) a noční stíhač Zbyšek Nečas (68. peruť). A také Arnošt Polák(311. bombardovací peruť), kterému ministr obrany před několika dny udělil vyznamenání Zlaté lípy. Ke stejné peruti patřil i Ivan Schwarz, pokládaný za posledního žijícího slovenského příslušníka RAF.

Historik Rajlich: Pozornost věnovaná letcům RAF je přiměřená

Historik Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu připomíná, že se pozornost k západním letcům obrátila až po Listopadu; také na úkor vojáků bojujících na východě.

"Je to zákon akce a reakce. Dříve se mluvilo o východní armádě, což bylo politicky zaměřené, lidé z toho byli trochu otrávení. Pozornost věnovaná letcům RAF byla od 90. roku sice přiměřená, vyšla řada publikací, ale mrzelo mě, že ve stínu zůstávaly další složky, upozaděná byla třeba východní fronta. Myslím však, že v posledních letech se to vychýlené kyvadlo vrací do rovnováhy a mluví se s respektem o západních i východních vojácích," řekl Rajlich iDNES.cz.

Autoři:

Na další pandemii nejsme připraveni, varuje hlavní hygienička a vysvětluje proč

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský...

Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu

V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a na nádraží Praha-Smíchov. Na 2000 lidí muselo opustit palác v centru metropole. Tramvajová doprava...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

Nezaměstnaných Čechů přibývá. Ohroženi jsou hlavně lidé před důchodem

Premium

Každému třetímu nezaměstnanému je více než padesát let. O práci přijdou nejčastěji kvůli tomu, že se musejí starat o své staré a nemocné rodiče. Jenže nové místo pak už neseženou. Nezaměstnaných je...

28. března 2025

ANALÝZA: Uznání ruského záboru na Ukrajině uvede v pokušení jiné agresory

Premium

Vypadá to, že éra relativní zdrženlivosti po pádu železné opony byla jen epizodní odchylkou od odvěkého běhu lidských dějin. Agresivní přivlastňování si cizího území se totiž znovu dostává do módy.

28. března 2025

Povolenka je nedotknutelná. Evropská unie má jiný plán, jak zlevnit energie

Premium

Největší úlevu od drahých energií by přineslo alespoň krátkodobé zrušení či zastropování cen emisních povolenek, myslí si čeští ekonomové a zástupci byznysu. Evropská komise však o konci „desátku“ z...

28. března 2025

Hrubky bývají neodpustitelné. Tréninku psaní y/i proto nikdy není dost

Premium

Vít nebo výt? Být nebo bít? Na tom, zda napíšete i nebo y, někdy opravdu záleží. Stejně jako na psaní velkých či malých písmen. Dnešní test se proto zaměřuje na tyto dva jevy.

28. března 2025

Krále Karla III. odvezli do nemocnice kvůli vedlejším účinkům léčby rakoviny

Britský král Karel III. byl dnes krátce hospitalizován kvůli dočasným vedlejším účinkům léčby rakoviny, uvedl podle médií Buckinghamský palác. V nemocnici však strávil jen chvíli.

27. března 2025  22:27,  aktualizováno  22:45

Výpadek zabezpečení ETCS zpomalil vlaky. Na koridoru u Pardubic nabírají zpoždění

Provoz vlaků na železničním koridoru u Pardubic dnes večer komplikují výpadky zabezpečovacího systému ETCS. Jejich příčinou je porucha GSM-R signálu. Vlaky musí jezdit v úsecích Pardubice - Přelouč a...

27. března 2025  20:39,  aktualizováno  22:29

Zemřela autorka Upířích deníků, podlehla vleklé a vážné nemoci

Spisovatelka Lisa Jane Smithová podlehla vleklé a vážné nemoci. Zemřela pokojně ve po dlouhém boji s nemocí věku 66 let. Psala romány zejména pro mládež a slávu nabyla díky sérii Upíři deníky, která...

27. března 2025  22:12

Američané nás ochrání, varuje Guyana Venezuelu. Ta baží po jejím území a ropě

Spojené státy ochrání celistvost a suverenitu Guyany, která vede územní spor s Venezuelou o oblast bohatou na ropu. Dnes to podle agentury AFP řekl po setkání s americkým ministrem zahraničí Markem...

27. března 2025  20:50,  aktualizováno  21:57

Útočník pobodal v centru Amsterdamu pět lidí. Nejmladší oběti bylo 19 let

Pět lidí utrpělo zranění při čtvrtečním útoku nožem v centru Amsterdamu. Policie už útočníka zadržela, motiv jeho činu však zatím neuvedla. Incident se stal nedaleko centrálního náměstí Dam, na...

27. března 2025  16:13,  aktualizováno  21:22

Miliony hlasů v ohrožení. Trump baží po ještě větší moci, úprava voleb je důkazem

Jeden z mnoha exekutivních příkazů Donalda Trumpa vydaný v posledních dnech cílí na úpravu organizace voleb. Mimo povinnosti předložit úřední doklad o občanství při registraci do voleb obsahuje i...

27. března 2025  21:16

Depardieu může za sexuální napadení dvou žen skončit až na pět let ve vězení

Za sexuální napadení dvou žen při natáčení v roce 2021 navrhl ve čtvrtek žalobce pro francouzského herce Gérarda Depardieua trest 18 měsíců s odkladem na tři roky. Státní zástupce také požaduje, aby...

27. března 2025  20:56

Influencer Tate má na kontě další obvinění. Jeho přítelkyně tvrdí, že ji škrtil

Zatímco v Rumunsku očišťuje své jméno před tamními soudy, doma na něj vyskočil další problém. Influencera Andrewa Tatea, který proslul svým nenávistným štvaním mužů proti ženám, obvinila jeho...

27. března 2025  20:07