Čeští europoslanci se zastali Irů, ohradili se proti kritice z EU

  15:05aktualizováno  15:05
Čeští poslanci Evropského parlamentu se ohradili proti kritice, která na adresu Irska a Česka zaznívá z úst některých představitelů Unie. Po odmítnutí Lisabonské smlouvy v irském referendu se totiž Česko dostalo do hledáčku Bruselu jako země, kde smlouvě hrozí další políček.
S tvrdou kritikou Irska a Česka přišel například vůdce evropských sociálních demokratů  Martin Schulz.

S tvrdou kritikou Irska a Česka přišel například vůdce evropských sociálních demokratů Martin Schulz. | foto: ČTK

V hysterii kolem výsledků irského referenda nechodí někteří unijní politici pro silná slova daleko.

S tvrdou kritikou Irska a Česka přišel například vůdce evropských sociálních demokratů Martin Schulz (SPD). "Pokud tak malé země blokují celý reformní proces, musíme si na stůl položit otázku, zda takové státy v Unii chtějí, nebo nechtějí zůstat," nechal se slyšet německý europoslanec.

Jeho vyjádření české europoslance rozzlobilo. "Měl by si uvědomit, že členské státy Evropské unie jsou si rovny a mají stejnou míru důstojnosti," řekl iDNES.cz europoslanec KSČM Miroslav Ransdorf.

"Jde o projev stylu myšlení předních evropských politických elit - když to nejde po dobrém, půjde to po zlém. Schulzovo vyjádření je směsí zastrašování a arogance. Je to dílčí příklad současného stylu evropské politiky," uvedl pro iDNES.cz občanský demokrat Ivo Strejček.

Podle něj je předseda sociálnědemokratické frakce dobře znám svými cholerickými a často nekontrolovanými výstupy. "Zřejmě i v tomto případě podlehl tlaku svých emocí, když se nemohl vyrovnat s výsledky svobodného hlasování v Irsku," myslí si poslanec.

"Německo je státem, který na Lisabonské smlouvě mocensky získává nejvíce, a proto ji logicky němečtí politikové prosazují. Některé jejich metody a vyjádření ale hraničí s vyděračstvím," cituje server Euro on-line Strejčkova stranického kolegu Hynka Fajmona.

Železný se ohradil, Rouček s Schulzem souhlasí
Ostrá slova Schulzovi vrátil i nezávislý europoslanec Vladimír Železný. Ten v dnešní debatě o Lisabonské smlouvě v Evropském parlamentu vystoupil s krátkým projevem, ve kterém Schulzův výrok označil za tradiční německou aroganci vůči malým národům. "Když Irové zabili zvrhlý plod německého předsednictví, Lisabonskou smlouvu, Češi ji s ochotou pohřbí a zůstanou přitom členskou zemí," vzkázal skrze předsedajícího Schulzovi.

Loajalitu ke svému sociálnědemokratickému kolegovi naopak prokázal český europoslanec Libor Rouček. "Já bych rozlišoval. Pokud jde o Iry, většina Irů demokratickým procesem řekla ne a to musíme respektovat. Druhá věc je v případě České republiky, která se zavázala k ratifikaci, a tu ratifikaci nedělá. Tam bych tomu rozuměl," řekl iDNES.cz Rouček. Česko by se podle něj mělo nad sebou zamyslet.

Respektujte irskou volbu
K vydání oficiálního prohlášení také české europoslance vyprovokoval předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering. Ten úterní jednání parlamentu zahájil komentářem irského referenda.

V něm se mimo jiné zavázal, že kromě ostrovní země, která musí své počínání vysvětlit a nabídnout řešení, učiní také Evropský parlament vše pro to, aby byla Lisabonská smlouva schválena. "Naším cílem je, aby vstoupila v platnost před evropskými volbami v červnu 2009," řekl.

To se zástupcům Česka v Bruselu nelíbí. Europoslanci ODS, kteří patří stejně jako Pöttering do křesťanskodemokratické parlamentní frakce, se proti jeho výrokům ihned ohradili. "Europoslanecký klub ODS respektuje výsledky referenda o Lisabonské smlouvě, které se konalo v Irsku a připomíná, že neschválení Lisabonské smlouvy jedním z členských států znamená, že tato smlouva nemůže vstoupit v platnost," zdůraznili europoslanci.

Od Pötteringova vyjádření se navíc distancovali. "Považujeme toto prohlášení za neoprávněné, ignorující svobodnou vůli voličů v jedné z členských zemí EU a učiněné bez jakékoliv parlamentní debaty na toto téma," prohlásili ústy poslance Ivo Strejčka.

Irů se zastali i zástupci jiných zemí. Při jednání Evropského parlamentu mělo několik poslanců tričko s nápisem "Respektujte irské hlasování".


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Právo bránit život zbraní? Senátoři chystají ústavní novelu o sebeobraně

Ilustrační snímek

Zakotvit do ústavního pořádku právo bránit se legálně drženou zbraní má chystaná senátorská novela, která je mimo jiné...

Premiér si prohlédl pozemky v Letňanech, kde by mohla vyrůst úřednická čtvrť

Premiér Andrej Babiš si prohlíží místo v pražských Letňanech, kde by mohla v...

Premiér Andrej Babiš (ANO) dorazil do pražských Letňan, kde by mohla v budoucnu vzniknout takzvaná vládní čtvrť. Ta by...

Nechráněný první sex měla každá pátá žena. Většinou v 16 letech či méně

ilustrační snímek

Více než polovina dotázaných mladých žen (61 procent) měla první pohlavní styk v šestnácti či méně letech, zjistil...

Najdete na iDNES.cz