Českým sirem Humphreym, který bude velet úředníkům, je Postránecký

  14:08aktualizováno  14:08
Desetitisíce státních úředníků dostaly nového „šéfa“. Roli českého sira Humphreye, dobře známého z britského seriálu Jistě, pane ministře, od vlády dostal Josef Postránecký. Stane se novým náměstkem ministra vnitra Milana Chovance a bude zastřešovat všechny úředníky podle zákona o státní službě.

Kandidát na náměstka ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký | foto: ČTK

Ve funkci bude šest let a pak už v ní nebude moci pokračovat. To, že vláda vybrala Postráneckého, portálu iDNES.cz potvrdil vicepremiér Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL.

„Je to člověk, který je ve státní správě sedmnáct let,“ řekl ministr vnitra Milan Chovanec. Postránecký, pro kterého podle něj hlasovalo patnáct členů vlády a nikdo nebyl proti, do funkce nastoupí 1. února. „Čeká ho diskuse s Evropskou komisí a příprava výběrových řízení na státní tajemníky na jednotlivých ministerstvech,“ uvedl Chovanec.

„Je to pro mě obrovský závazek, který se pokusím maximálně naplnit. Je to i závazek i vůči asi 70 tisícům úředníkům, které čeká přechod pod režim zákona o státní službě,“ řekl po hlasování vlády Postránecký. „Nyní mě čeká převzetí sekce státní služby a hlavní prioritu budou mít ty předpisy, které zajímají Evropskou komisi. Já si dovolím zdůraznit předpis, který se týká odměňování,“ uvedl nový český „superúředník“.

Trojici kandidátů zkoušeli ministři i ze znalosti cizích jazyků

Přímo na jednání vlády probíhalo grilování kandidátů i v angličtině. Role zkoušející v angličtině se ujala mimo jiné ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Došlo ale i na němčinu a francouzštinu.

Nakonec ministři vybrali jako náměstka ministra vnitra právě Postráneckého z 21 kandidátů, kteří se vládě přihlásili a z nichž tři se dostali do užšího výběru. Postránecký dosud vedl kancelář jednoho z náměstků na vnitru, jeho soupeři byla tajemnice třebíčské radnice Simona Zikmundová a Břetislav Grégr, šéf odboru strukturálních fondů na ministerstvu průmyslu. Vláda si všechny tři ve středu na jednání kabinetu pozvala.

Zákonem o státní službě se přitom ještě bude zabývat Ústavní soud, na který se obrátil prezident Miloš Zeman, jenž nesouhlasí s tím, aby existovaly dva typy náměstků - vedle odborných ještě političtí.

Původně vláda Bohuslava Sobotky dokonce chtěla, aby vzniklo nové generální ředitelství státní služby, ale proti tomu se tvrdě postavily opoziční strany, které loni s vládou ve Sněmovně o služební zákon sváděly souboj. TOP 09 a ODS byly ochotny kvůli zákonu o státní službě blokovat jednání parlamentu.

Nakonec se pětice parlamentních stran - ČSSD, ANO, KDU-ČSL, TOP 09 a ODS shodly na kompromisní podobě zákona s tím, že generální ředitelství státní služby nevznikne a že úředníky povede vždy šest let náměstek na ministerstvu vnitra, který nebude moci být do této funkce jmenován víc než jednou. Pod něj bude spadat celá úřednická hierarchie se státními tajemníky na jednotlivých ministerstvech.

K tomu, aby se v České republice státní správa řídila zákonem o státní službě, vládu částečně donutil požadavek Evropské unie, která tím podmínila proplácení peněz z evropských fondů. Premiér Bohuslav Sobotka zase zdůrazňoval nutnost schválení služebního zákona kvůli „odpolitizování“ státní správy. Jinými slovy, aby se už neopakovalo, že po každých volbách dojde na ministerstvech k personálnímu zemětřesení, kdy si ministr s sebou přivede své stranické kolegy.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Bývalý uhlobaron Koláček u soudu prováděl duchovní cvičení

Někdejší spolumajitel Mostecké uhelné společnosti Antonín Koláček u soudu,...

Pouhé modlení už nestačí. Bývalý uhlobaron a buddhista Koláček, který si změnil křestní jméno z Antonína na Antonio,...

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Gama nůž se dostane i tam, kam chirurg ne. Odoperoval už 20 tisíc pacientů

Dagmar a Marcela přežily rakovinu díky gama noži.

I přes slovo „nůž“ v názvu, s ostrou čepelí nemá dvacet tun těžký přístroj mnoho společného. Leksellův gama nůž umí...

Najdete na iDNES.cz