Bojovníci za svobodu založili nový spolek, podpořil je veterán Vranský

  16:42aktualizováno  16:59
V Kladně vznikl Spolek pro zachování odkazu českého odboje. Založili ho bývalí členové Českého svazu bojovníků za svobodu, který v poslední době čelil vážné kritice. Kvůli svému nesouhlasu s nedemokratickými postupy ve svazu z něj vystoupil i jeho bývalý místopředseda a válečný veterán Pavel Vranský.

Vranský vyjádřil přání stát se jedním ze zakládajících členů nového spolku. Svým vystoupením z Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) dal najevo podporu Gabriele Havlůjové, kterou svaz vyloučil kvůli kritice vedení.

Pro vznik nového spolku hlasovali téměř všichni dosavadní členové ČSBS, kteří se ve středu sešli v Kladně. Bylo jich mnoho desítek. Proti nebyl nikdo, sedm lidí se zdrželo hlasování.

Název si členové vybírali z několika variant. Zvítězila ta, kterou navrhl sám Vranský. Podle Havlůjové hodlá do spolku vstoupit 80 lidí z kladenské pobočky a další stovka z jiných částí Česka. Nejprve je však třeba zařídit určité právní kroky. „Čekáme, že to asi měsíc zabere,“ uvedla Havlůjová. Podporu spolku vyjádřil starosta Kladna Milan Volf. Přislíbil, že to bude i podpora finanční.

Havlůjová zastupovala v ústředním výboru Českého svazu bojovníků za svobodu kladenské členy svazu a nebála se kritizovat to, co se jí zdálo chybné. Vedení se rozhodlo jí zbavit. „Když jsem byla vyloučena a měla jsem opustit místnost, vstal Pavel Vranský a odvedl mě ze sálu. Moc mě to potěšilo,“ popsala okolnosti svého vyloučení Havlůjová. Válečný veterán Vranský, kterému je nyní již 95 let, kritizoval již dříve vedení a hospodaření svazu.

Svaz se zbavoval kritiků

Dalším z kroků, jak se svaz bojovníků chtěl zbavit vlivu Havlůjové, bylo zrušení kladenské pobočky, která patřila mezi nejaktivnější. Návrh na to podal na zasedání ústředního výboru 18. října místopředseda svazu Milan Andres.

„Jeho návrh byl podpořen, diskuze nebyla připuštěna,“ uvedl na počátku středečního setkání dosavadní předseda kladenské organizace Petr Hroník. „Zrušení nemá jiný než organizační důvod,“ vzkázal výbor kladenským členům. Zároveň jim sdělil, že si mohou založit novou oblastní organizaci. „Ale už bez kritiků,“ vysvětlil doporučení vedení Hroník.

Kladenští členové Svazu se rozhodli pro jiný krok. Místo aby se zbavili kritiků, zejména Havlůjové, založili vlastní spolek. Pro jeho vznik hlasovali téměř všichni přítomní členové, bylo jich mnoho desítek. Proti nebyl nikdo, sedm lidí se zdrželo hlasování. Spolek bude podle Havlůjové pokračovat v tom, co dělala kladenská pobočka Českého svazu bojovníků za svobodu.

Tlačili na mě přes rodinu, líčí šéf ČSBS práci pro Veřejnou bezpečnost

V čele Českého svazu bojovníků za svobodu v současnosti stojí Jaroslav Vodička. Na prostest proti nedemokratickým praktikám uvnitř svazu odešlo v poslední době více lidí. Kromě Vranského to byly například ženy spojené s vyvražděním Ležáků za druhé světové války, dále Markéta Čermínová, dcera dřívějšího předsedu svazu a také ředitel odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduard Stehlík.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Každý pátý mrtvý na silnici je chodec. Mapa míst, kde umírají nejčastěji

Ilustrační snímek

Nejnebezpečnější pro chodce jsou rovné silnice. Vloni na místech, která jsou na první pohled přehledná, zemřelo 79...

Stát zaplatil za chyby úředníků téměř miliardu, zpátky vymohl zlomek

Ilustrační snímek

Téměř miliardovou škodu způsobili státu v posledních pěti letech svými chybami úředníci a politici. Přestože zákon...

Dezinformační weby by měly být označeny podobně jako cigarety, říká expert

Ruský prezident Vladimir Putin na mítinku nedaleko Moskvy (1. 10. 2018).

Mluvil o ruském vlivu na půdě amerického Kongresu, kde mimo jiné řekl, že Miloš Zeman šíří ruské dezinformace. V...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz