Sčítání lidu bude stát 2,5 miliardy. Spoty osloví menšiny i věřící

  13:00aktualizováno  15:16
Český statistický úřad bude od února propagovat sčítání lidí osmi spoty. Osloví v nich seniory, národnostní menšiny, věřící, řemeslníky, podnikatele i mladé rodiny. Sčítání bude mít také svůj kanál na YouTube. Za propagaci v televizi a na internetu úřad zaplatí 25 milionů korun. Celé sčítání pak vyjde na dvě a půl miliardy korun.

"Mám tři děti a pamatuji, jak se v 90. letech rodilo málo dětí a školky se začaly hromadně zavírat. Teď je zase dětí hodně a školek je nedostatek. Věřím, že se tomu dá předejít," říká v jednom ze dvacetivteřinových spotů herečka Lenka Vlasáková. Diváci ji znají například z filmů Kawasakiho růže nebo Ženy v pokušení.

Za celkem osm spotů a internetovou reklamu Český statistický úřad (ČSÚ) zaplatil 25 milionů korun. Původně chtěli statistici do propagace investovat 113 milionů korun, kvůli úsporám státu ale částku museli razantně seškrtat a oželet reklamu v tisku a rádiích.

"Před rokem už bylo jasné, že si budeme moci dovolit maximálně 50 milionů a po posledních škrtech nám zbylo 25 milionů korun," přiznal místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal.

Celé sčítání lidí, domů a bytů, jehož hlavní část čeká Českou republiku v březnu, vyjde na dvě a půl miliardy korun. Největší kus z této částky, zhruba 720 milionů vyinkasuje Česká pošta, která zajistí sčítání terénní práce. Tedy například .

Spoty doplní reklama na internetu

Úřad dva měsíce před březnovým sčítáním oficiálně představil propagaci největšího statistického zjišťování za posledních deset let. V osmi televizních reklamách kromě Vlasákové diváci uvidí bývalého předsedu ČSÚ Edvarda Outratu nebo katolického kněze z východu Čech Zbigniewa Czendlika.

"Účinkování ve spotu se mi zdálo zajímavé, protože sčítání stálo v podstatě u zrodu křesťanství. Známe příběh, kdy Josef s Marií šli do Betléma, kde se konal soupis lidu. Navíc mě zajímá, kolik lidí v dotazníku uvede náboženskou víru a k jaké z nich se bude hlásit," řekl iDNES.cz Czendlik s tím, že požádal statistiky, aby spot ještě upravili. "Nechci v něm mít vysokoškolský titul. Jednak uváděný ´ThDr.´ nevlastním a tituly obecně nepoužívám," dodal.

Statistici s novými klipy poukázali na to, že nejde o novinku. Spoty vysvětlovali lidem sčítání například už v roce 1950. Tehdy v něm hrál sčítaného vodníka Čochtana Jan Werich.

Upoutávky jsou součástí kampaně se sloganem "Budoucnost se počítá". K ní patří ještě několik typů internetových bannerů, tedy reklamních pruhů, které se na internetu začaly objevovat už v lednu.

Bannerová kampaň bude mít tři fáze. Na počátku se z nich lidé dozvědí, proč je důležité dotazníky vyplnit, po 28. březnu je budou směřovat na stránku s možností vyplnit formulář on-line a od 10. dubna připomenou lidem, aby na vyplnění formulářů nezapomněli.

Kromě toho připravuje ČSÚ kampaň na internetových vyhledávačích, například na Google. Kampaň bude využívat také vlastního kanálu na YouTube a má vlastní profil na Facebooku. V únoru k němu přibude i Twitter a bannery sčítání lidu se objeví také v rámci komunikátoru ICQ.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Novela zákona o přístupu k informacím chystá novinku: možné placení záloh

Ochránit úřady a další instituce před zneužíváním práva na informace ze strany žadatelů má novela zákona o svobodném...

Význam lidských práv v zahraniční politice poklesl, řekl Vondra na Foru 2000

O třicetileté zkušenosti s životem ve svobodné společnosti i o výzvách, před kterými demokracie stojí, debatovali na...

Česko pozastavilo licence na vývoz vojenského materiálu do Turecka

Česká republika v pondělí s okamžitou platností pozastavila vývozní licence na vojenský materiál do Turecka, uvedl...

Koaliční lídři se dohodli, že ve Sněmovně podpoří výroční zprávy ČT

Koaliční lídři se dohodli, že ve čtvrtek ve Sněmovně podpoří výroční zprávy České televize. Po jednání ČSSD a ANO to...

Najdete na iDNES.cz