Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 10. prosince 2023 Julie

Vysokoškoláci chtějí studovat obchod a právo, nejmenší zájem je o zemědělství

  9:28aktualizováno  10:51
Za posledních deset let se počet žáků na základních školách v důsledku demografického vývoje zvýšil o pětinu. V uplynulém školním roce jich bylo 952 946. Dalších 423 838 studentů pak navštěvovalo střední školy. Nejnavštěvovanějšími obory na vysokých školách byl obchod, administrativa a právo. Nejméně atraktivními jsou pro vysokoškoláky obory zemědělství a lesnictví.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Mateřské školy

Celkový počet mateřských škol činí 5 304. Zaregistrováno v nich bylo 364 909 dětí. Na jednoho učitele připadalo 11,3 dětí. Většina z nich navštěvovala veřejné školky zřizované obcemi, jen malá část chodila do církevních či soukromých škol. Data zveřejnily na úterní tiskové konferenci zástupkyně Českého statistického úřadu.

80 procent dětí, které navštěvovalo školky, bylo ve věku tří až pěti let. 11,8 procentům dětí nebyly v minulém školním roce ani 3 roky.

Základní školy

Počet dětí v základních školách ve školním roce 2019/2020 čítal 952 946. Přestože počet prvňáků třetí rok za sebou klesá, počet žáků základních škol od roku 2010/2011 plynule roste. V loňském roce navštěvovalo základní školy o 99 000 dětí víc než před pěti lety. 

Do prvních tříd nastoupilo loni podle dat ministerstva školství kolem 107 000 prvňáčků, před pěti lety to bylo 117 000 dětí. Silnější ročníky se postupně posouvají na druhý stupeň. 

Plaga zvažuje výuku na dálku i v klidné době. Krajní možnost, míní učitelé

Nejvíce žáku, kteří přestoupili z pátých tříd na víceletá gymnázia, se vyskytovalo v Praze. Nejméně naopak v Libereckém a Královéhradeckém kraji. Na základních školách učilo celkem 67 040 učitelů.

„Za pár let pravděpodobně můžeme očekávat, že skončí nárůst počtu žáků i na druhém stupni základních škol, a ředitelům tak možná skončí dlouhé období starostí s neustálým navyšováním kapacity,“ uvedla Helena Chodounská z Českého statistického úřadu. 

Podle ní souvisí současný nárůst počtu dětí ve školách s porodním boomem mezi roky 2002 a 2008. Vysvětlila, že od roku 2011 se počet narozených ale opět snižuje, což se už o tři roky později projevilo v úbytku dětí nastupujících do školek. Postupně podle ní lze očekávat, že silné ročníky budou přecházet do středních a později vysokých škol.

Střední školy

Středních škol bylo 1 284 a navštěvovalo je celkem 423 838 studentů. Učilo na nich 39 133 učitelů. Tři čtvrtiny žáků navštěvovalo školy zakončené maturitní zkouškou. Dvě pětiny jich studovalo na gymnáziích, tři pětiny navštěvovaly školy s odbornými obory.

Nejnavštěvovanějšími obory v středním odborném vzdělávání, které je zakončeno výučním listem, byly strojírenství a strojírenská výroba, dále gastronomie, hotelnictví a turismus. Na třetím místě se umístila oblast zemědělství a lesnictví.

Nedohánějte učivo, v prvních týdnech neznámkujte, vyzval Plaga učitele

Obory, které čítaly největší počty přihlášených žáku a které jsou zakončeny maturitní zkouškou, spadaly pod oblast ekonomiky a administrativy. Středoškoláci měli zájem i o strojírenství. 

Největší zájem o studium na gymnáziu měli studenti z Prahy a Jihomoravského kraje. 

Vysoké školy

Český statistický úřad ve školním roce 2019/2020 registroval 60 vysokých škol, z toho veřejných 26. Celkem v Česku bylo minulý školní rok 292 900 vysokoškoláků, z nich se tři čtvrtiny vzdělávaly v bakalářském studijním oboru.

Nejnavštěvovanějšími obory na vysokých školách byly obchod, administrativa a právo. Druhou příčku obsadily technické, výrobní a stavební obory. Následovalo zdravotnictví. Nejmenší zájem jevili studenti o studium z oblasti zemědělství, lesnictví a rybářství.

Nový školní rok

Podle statistik ministerstva školství by do základních a středních škol mělo od 1. září nastoupit kolem 1,4 milionu dětí, což bude zhruba o 18 200 víc než loni. Měl by tak pokračovat trend nárůstu počtu žáků ve školách, který souvisí s demografickým vývojem. Prvňáčků usedne do lavic zřejmě kolem 107 800. Vzhledem k úbytku narozených v posledním desetiletí už nicméně do škol nenastoupí tak silný ročník jako ještě před několika roky. 

Průměrný učitelský výdělek v letošním prvním čtvrtletí vzrostl o 7,5 procenta na 38 951 Kč hrubého měsíčně. Průměrná mzda v ČR se ve stejném období zvýšila o pět procent na 34 077 Kč.

Minulý školní rok výrazně zasáhla epidemie koronaviru, kvůli které se školy 11. března plošně zavřely a začaly vyučovat na dálku. Otevírat se začaly částečně po dvou měsících, do konce června se ale děti mohly učit i z domova. Distančního vzdělávání se podle České školní inspekce vůbec neúčastnilo asi 10 000 žáků. Od září má nový školní rok začít v běžném režimu s přísnými hygienickými opatřeními.

Autoři: ,

Poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem

Poslední rozloučení s bývalým ministrem zahraničí a šlechticem Karlem Schwarzenbergem se koná v sobotu 9. prosince na Pražském hradě v katedrále svatého Víta.

  • Nejčtenější

Ukrajina je v kritické situaci, připravme se i na špatné zprávy, řekl šéf NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v sobotu v německé televizi ARD zdůraznil, že spojenci by měli nadále...

Česko je pod sněhem. Na D5 stála auta hodiny, D1 opět zablokovaly kamiony

Sníh v noci na dnešek a následně po celý den komplikoval v Česku dopravu na silnicích i železnici a přerušeny byly...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinci vyšli z krytu a vzdali se. Rusové je pak postříleli, ukazuje video

Na sociálních sítích se objevily záběry, při kterých ruští vojáci střílí na dva vzdávající se ukrajinské vojáky. Video...

Zacházíte s Rusy jako s prasaty. Putin kritizoval Lotyšsko a pohrozil neštěstím

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval Lotyšsko za to, jak zachází s ruskou menšinou. Pobaltské zemi nepřímo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Radní z Protivína zasedali v modravském pivovaru. Platili 23 tisíc z obecní kasy

Premium Šest radních z jihočeského Protivína v čele se starostou Jaromírem Hlaváčem, známým fotbalovým sudím z korupční kauzy...

KVÍZ: Schwarzenbergové, Kinští či Nosticové. Co víte o českých šlechticích?

V sobotu bude mít pohřeb kníže Karel Schwarzenberg. Potomci českých šlechtických rodů stále žijí nejen v Česku, ale i...

Elišku přivedlo do armády vyprávění babičky. U dělostřelců je řidičkou

Premium Svobodnice Eliška Racká slouží u 13. dělostřeleckého pluku v Jincích. Je řidičkou. Stejné profesi se dříve věnovala i v...

Nás vagabundy vzal Karel k anglické královně, vzpomněl Vondra na knížete

Sledujeme online V prostorách pražské Lucerny se přátelé a spolupracovníci rozhodli připomenout život zesnulého Karla Schwarzenberga na...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...