Nebyl to zázrak. Měl jsem kliku, řekl o pádu z mostu v Janově český řidič

  10:53aktualizováno  12:18
Českého řidiče kamionu, který přežil pád ze zříceného mostu v Janově, propustili do domácí péče. Martin Kučera po vyšetření v Thomayerově nemocnici v Praze řekl, že se cítí dobře a brzy se chce vrátit do práce. Přežití označil za štěstí a souběh různých okolností.

Krátce po jedenácté hodině vyšel zraněný řidič před novináře v dobré náladě. „Jsem naprosto v pohodě, po tom, co jsem zažil. Dá se říct, že mi nic není,“ odpověděl na otázku ohledně svého zdravotního stavu.

„Nebyl to zázrak. Měl jsem z prdele kliku,“ okomentoval svérázně to, že tragédii přežil. „Mohl jsem hýbat rukama i nohama. Mám tři žebra zlomený, ale nebylo to tak bolestivé, jak jsem očekával.“

Fotogalerie

Od italských lékařů prý dostával často se měnící zprávy o svém zdravotním stavu. „Nejdřív mi říkali, že mám zlomený čtyři žebra, pak dokonce pět. Také se mluvilo o propíchnuté plíci, pak jen o pohmožděné.“ Plíce má nakonec zcela v pořádku. Jinak si italskou lékařskou péči nemohl vynachválit.

Celá situace se podle něj odehrála velmi rychle. „Silnice se zavlnila, ozvala se rána a rozpadla se na kusy. Říkal jsem si, tak jsem mrtvej, snad to bude rychlý. Během těch dvou vteřin mi hlavou proletěla spousta myšlenek,“ popsal Kučera.

„Rozhodla spousta náhod“

Jeho záchrana trvala kvůli zmatku a nepřehledným troskám o poznání déle. „Byl jsem v kabině vzhůru nohama, ale celou dobu jsem byl při vědomí. Ruka mi čouhala z okna, tak jsem se snažil mávat, když jsem uviděl lidi venku.“ Podle Kučerových slov trvalo dvacet minut, než se k němu dostali hasiči s technikou, a další zhruba dvě hodiny, než ho přijali v janovské nemocnici. „Nic mě výrazně nebolelo, takže jsem si říkal, že vydržím,“ dodal.

Celý záznam tiskové konference s Martinem Kučerou:

To, že přežil, Kučera přičetl různým okolnostem, velkou roli hrálo jeho vozidlo. „Spojila se spousta věcí a drobností, spousta náhod. Jel jsem v nejnovějším typu mercedesu, jsou tam zpevněné sloupky. Takže se kabina při pádu nezbortila a nezmáčklo mě to. Taky jsem byl připoután, měl jsem i sklopené opěrky, takže mě to nevyhodilo ze sedačky,“ řekl řidič.

S blízkými se mohl spojit ještě v den nehody. „Přišel jsem o všechny věci, všechno zůstalo v autě. Hodně mi pomohly dámy z české komunity v Janově, daly mi mobil, abych se mohl spojit s rodinou a firmou. S mojí mámou mluvil nejdřív můj šéf, vzala to naprosto v pohodě. Zeptala se: ‚Žije? Tak teď mi můžete vyprávět, co se vlastně stalo‘,“ popsal Kučera.

I přes traumatický zážitek Kučera nehodlá měnit povolání. „Kdybych po tom mostě šel tehdy pěšky, tak přestanu chodit? S řízením to nemělo nic společného, nebyla to nehoda. Jakmile mi to zdravotní stav dovolí, okamžitě se za volant vrátím.“ Dodal, že po zmíněném mostě jel poprvé, obvykle ho navigace vedla jinou trasou.

„Jsem venku z nemocnice, na to jsem se nejvíc těšil, protože další den už bych asi nedal. Začínám druhý život, mám druhé rodné město Janov, druhé datum narození. Přestal jsem kouřit, doufám že mi to vydrží. Těším se, až si zajdu na pivo,“ řekl.

V závěru brífinku měl Kučera zprávu pro obyvatele Janova. „Jsem s nimi, myslím na ně, protože pro ně je to strašná tragédie.“

Řidiče přivezla sanitka do Česka v úterý večer. V pražské Thomayerově nemocnici se podrobil dalším vyšetřením. Jednatel společnosti Sped-it Václav Zázvůrek v úterý uvedl, že řidičův stav se výrazně zlepšil a už se může pohybovat.

Kamion českého řidiče spadl minulé úterý z Morandiho mostu v Janově na frekventované dálnici poté, co se část mostu zřítila. Při neštěstí zemřelo 43 lidí. Na zem spadl z neuvěřitelné pětačtyřicetimetrové výšky. Příčina pádu mostu se nyní v Itálii vyšetřuje.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

V Brně zjistili, jak lépe poznat typ rakoviny prsu. Může to urychlit léčbu

Olomoucká fakultní nemocnice představila nový moderní mamograf, který je v...

Přesnější rozlišení mezi jednotlivými typy nádorů prsu si slibují brněnští vědci od nové metody, kterou nedávno...

O víkendu se vrátí tropy, sobotní teploty překročí v části země 31 stupňů

Lidé i ptáci v rozpálené Olomouci hledali osvěžení. (léto 2019)

Teploty v části Česka v sobotu překročí tropickou třicítku, vystoupají i nad 31 stupňů. To bude znamenat vysokou zátěž...

VIDEO: Ani spáru. Most ze stovek kubíků betonu dělníci vylévají naráz

Stavaři betonují nosnou konstrukci mostu na Komenského ulici v Olomouci. Most...

Dvě betonárny jedou naplno, třetí je připravená v záloze. Od brzkého rána najíždějí do centra Olomouce plné...

Najdete na iDNES.cz