Nebyl to zázrak. Měl jsem kliku, řekl o pádu z mostu v Janově český řidič

  10:53aktualizováno  12:18
Českého řidiče kamionu, který přežil pád ze zříceného mostu v Janově, propustili do domácí péče. Martin Kučera po vyšetření v Thomayerově nemocnici v Praze řekl, že se cítí dobře a brzy se chce vrátit do práce. Přežití označil za štěstí a souběh různých okolností.

Krátce po jedenácté hodině vyšel zraněný řidič před novináře v dobré náladě. „Jsem naprosto v pohodě, po tom, co jsem zažil. Dá se říct, že mi nic není,“ odpověděl na otázku ohledně svého zdravotního stavu.

„Nebyl to zázrak. Měl jsem z prdele kliku,“ okomentoval svérázně to, že tragédii přežil. „Mohl jsem hýbat rukama i nohama. Mám tři žebra zlomený, ale nebylo to tak bolestivé, jak jsem očekával.“

Fotogalerie

Od italských lékařů prý dostával často se měnící zprávy o svém zdravotním stavu. „Nejdřív mi říkali, že mám zlomený čtyři žebra, pak dokonce pět. Také se mluvilo o propíchnuté plíci, pak jen o pohmožděné.“ Plíce má nakonec zcela v pořádku. Jinak si italskou lékařskou péči nemohl vynachválit.

Celá situace se podle něj odehrála velmi rychle. „Silnice se zavlnila, ozvala se rána a rozpadla se na kusy. Říkal jsem si, tak jsem mrtvej, snad to bude rychlý. Během těch dvou vteřin mi hlavou proletěla spousta myšlenek,“ popsal Kučera.

„Rozhodla spousta náhod“

Jeho záchrana trvala kvůli zmatku a nepřehledným troskám o poznání déle. „Byl jsem v kabině vzhůru nohama, ale celou dobu jsem byl při vědomí. Ruka mi čouhala z okna, tak jsem se snažil mávat, když jsem uviděl lidi venku.“ Podle Kučerových slov trvalo dvacet minut, než se k němu dostali hasiči s technikou, a další zhruba dvě hodiny, než ho přijali v janovské nemocnici. „Nic mě výrazně nebolelo, takže jsem si říkal, že vydržím,“ dodal.

Celý záznam tiskové konference s Martinem Kučerou:

To, že přežil, Kučera přičetl různým okolnostem, velkou roli hrálo jeho vozidlo. „Spojila se spousta věcí a drobností, spousta náhod. Jel jsem v nejnovějším typu mercedesu, jsou tam zpevněné sloupky. Takže se kabina při pádu nezbortila a nezmáčklo mě to. Taky jsem byl připoután, měl jsem i sklopené opěrky, takže mě to nevyhodilo ze sedačky,“ řekl řidič.

S blízkými se mohl spojit ještě v den nehody. „Přišel jsem o všechny věci, všechno zůstalo v autě. Hodně mi pomohly dámy z české komunity v Janově, daly mi mobil, abych se mohl spojit s rodinou a firmou. S mojí mámou mluvil nejdřív můj šéf, vzala to naprosto v pohodě. Zeptala se: ‚Žije? Tak teď mi můžete vyprávět, co se vlastně stalo‘,“ popsal Kučera.

I přes traumatický zážitek Kučera nehodlá měnit povolání. „Kdybych po tom mostě šel tehdy pěšky, tak přestanu chodit? S řízením to nemělo nic společného, nebyla to nehoda. Jakmile mi to zdravotní stav dovolí, okamžitě se za volant vrátím.“ Dodal, že po zmíněném mostě jel poprvé, obvykle ho navigace vedla jinou trasou.

„Jsem venku z nemocnice, na to jsem se nejvíc těšil, protože další den už bych asi nedal. Začínám druhý život, mám druhé rodné město Janov, druhé datum narození. Přestal jsem kouřit, doufám že mi to vydrží. Těším se, až si zajdu na pivo,“ řekl.

V závěru brífinku měl Kučera zprávu pro obyvatele Janova. „Jsem s nimi, myslím na ně, protože pro ně je to strašná tragédie.“

Řidiče přivezla sanitka do Česka v úterý večer. V pražské Thomayerově nemocnici se podrobil dalším vyšetřením. Jednatel společnosti Sped-it Václav Zázvůrek v úterý uvedl, že řidičův stav se výrazně zlepšil a už se může pohybovat.

Kamion českého řidiče spadl minulé úterý z Morandiho mostu v Janově na frekventované dálnici poté, co se část mostu zřítila. Při neštěstí zemřelo 43 lidí. Na zem spadl z neuvěřitelné pětačtyřicetimetrové výšky. Příčina pádu mostu se nyní v Itálii vyšetřuje.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Máme dost lidí, ani oni nebudou poslušní, vzkázal Babišovi Šmarda

Nominant ČSSD na ministra kultury Michal Šmarda v diskusním pořadu Rozstřel...

Kandidát ČSSD na post ministra kultury Michal Šmarda se ohradil proti kritice premiéra Andreje Babiše, který ho už...

Jaká bude Ovčáčkova talkshow? Prezidentův mluvčí promluví v Rozstřelu

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček v srpnu 2015

Jiří Ovčáček bude od posledního srpnového týdne moderovat vlastní zábavní pořad na TV Barrandov. O čem se chystá mluvčí...

Lesníci na Šumavě střílejí víc jelenů, chrání tak nově vysazené stromky

Kvůli ochraně přirozené i umělé obnovy lesa snižují správci Vojenských lesů i národního parku Šumava stavy zvěře. V...

Najdete na iDNES.cz