Znásilnění hlásí jen každá dvanáctá oběť. Policii stále brzdí stereotypy

  15:15aktualizováno  15:15
V Česku je každý den nahlášeno jedno až dvě znásilnění. Pravděpodobně je to ale pouhý zlomek z počtu skutečných případů. Přestože se situace pomalu začíná měnit k lepšímu, většina obětí se stále neodhodlá znásilnění ohlásit. Důvodem je přetrvávající stereotypní přístup k obětem ze strany policie, lékařů i soudců.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vyplývá to z diskuse nevládních organizací zaměřených na ženská práva, která se konala při příležitosti Mezinárodního dne proti násilí na ženách pod záštitou první místopředsedkyně senátu Aleny Gajdůškové

Loni bylo v Česku nahlášeno 669 případů znásilnění, přičemž objasněno bylo 489 z nich. Data pro letošní rok zatím nejsou známa, nicméně počty nahlášených případů každým rokem rostou.

To však nutně nemusí být špatná zpráva. Podle Adrieny Gabrielové ze sdružení proFem se totiž více žen odhodlá znásilnění nahlásit. Ženy se prý přestávají bát s policií komunikovat.

Pozitivní trend do jisté míry způsobila generační obměna v řadách policistů. "Mladí lidé, kteří přicházejí k policii, jsou v tomto ohledu lépe vyškoleni. Více se o problém zajímají," domnívá se Gabrielová. Policisté, kteří v tomto ohledu nejsou proškolení, neumí s oběťmi komunikovat. "Když například najdou plačící, zbitou ženu, která jim sama neřekne, že byla znásilněna, nedokážou se jí na to přímo zeptat," dodává.

Přesto však znásilnění stále hlásí jen zlomek žen. Strach obětí oznámit případ na policii přetrvává. Podle odhadů jdou případy znásilnění v Česku ročně řádově do tisíců. Nahlášeno však je pouze asi osm procent z nich. Nejhorší je situace u znásilnění v rodině či v partnerském vztahu, kde oběti skutek ohlásí na policii v pouhých třech procentech případů.

Stereotypy o znásilnění: žena v minisukni a deviant v parku

Odborníci se shodují, že pomoc a podpora pro oběti znásilnění je v Česku nedostatečná. Nedokonalá je také legislativa, což potvrzuje i dokument "Barometr znásilnění v Evropě", který tuto problematiku analyzuje ve 32 evropských zemích.

"Ve většině zemí Evropské unie k prokázání znásilnění stačí, aby oběť uvedla, že se stykem nesouhlasila. U nás ale musí prokázat takzvaný zřetelný odpor proti znásilnění," uvedla Gabrielová.

Podle místopředsedkyně senátu Aleny Gajdůškové by problému pomohlo přijetí Istanbulské konvence, ve které Rada Evropy zavazuje státy k boji proti násilí proti ženám a specifikuje konkrétní kroky. "Přestože se Česká republika na tvorbě této úmluvy podílela, zatím se k ní svým podpisem nepřipojila," uvedla Gajdůšková.

Ve společnosti a především u lidí, kteří se případem znásilnění profesionálně zabývají, tedy u policistů, lékařů, znalců, soudců a podobně, přetrvává řada mýtů. "Stále se předpokládá, že oběť znásilnění je žena, která jde v noci v minisukni, vyzývavě oblečená. Často se také bere jako daná věc, že pachatel je vyšinutý jedinec, který číhá někde v parku," uvedla Gabrielová. Navíc podotýká, že oběti rozhodně nejsou jen mladé ženy. Znásilnění se týká i mužů, dětí a seniorů.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

K hlasování o zvýšení daní se Sněmovna nedostala, pokračovat bude za týden

Projednávání vládního daňového balíčku bude pokračovat zřejmě až příští pátek na mimořádné schůzi Sněmovny, kterou...

Jablonec dá miliony exprimátorovi, který vypnul kamery. Potrestán nebude

Firma nedávno odvolaného primátora Jablonce Milana Kroupy z ANO dostane od města přes dva miliony korun. A to i přes...

Policisté zasahovali v budovách vnitra a hasičů kvůli zakázce za 40 milionů

Policisté ve čtvrtek provedli domovní prohlídky v budovách ministerstva vnitra a generálního ředitelství hasičského...

Čeští politici chtějí další tlak na Turecko, i ze strany Evropské unie

Pětidenní klid zbraní v severní Sýrii, na kterém se ve čtvrtek dohodly Turecko a Spojené státy, řeší situaci v aktuální...

Najdete na iDNES.cz