Podněty.cz

Podněty.cz - Podněty.cz. | foto: Podněty.cz

Český internet otevřel „lampárnu“

  • 15
Skončily časy, kdy si nebylo kde stěžovat. Příslovečná lampárna už existuje. Najdete ji na adrese www.podnety.cz. Stránky sbírají stížnosti občanů na cokoliv. Se svými problémy se na serveru svěřily už stovky lidí. Vyřešit se jich ale podařilo jen zlomek.

Server Podněty.cz začal zkušebně fungovat loni v květnu. Předtím ho odmítly podpořit všechny významné státní i krajské instituce.

Nápad centrálně shromažďovat podněty lidí dostal sedmdesátiletý Arnošt Bednář. Nejprve rozjel server, později založil stejnojmenné občanské sdružení. Každý může on-line sledovat, jak se jeho stížnost vyřizuje.

V databázi je momentálně přes 900 podnětů, letos jich tam přibylo více než sto. Nejvíc občanských námětů je adresováno vládě a starostům. Řešení se dosud dočkalo kolem 30 názorů, naopak bez odezvy jich zůstalo přes 800.

Inspirace přichází z armády
Bednář se inspiroval v armádě. "V roce 1968 jsem používal databázi podnětů svých podřízených k rozhodování při operativním i strategickém plánování technického zabezpečení v armádě. Velmi se osvědčila," vysvětlil.

Projekt si dal za cíl vytvořit centrální databázi podnětů občanů, která by sloužila jako podklad pro zefektivnění činnosti úřadů. Podněty.cz ale málokdo zná. Podle statistiky Toplist je denní průměrná návštěvnost webu kolem dvaceti pěti lidí.

Webmaster Roman Šimánko zůstává optimistou. "Lidé nás hledají ve vyhledávačích více než kdy jindy. Důležité je, že se k nám lidé vracejí, opakovaných návštěv je víc než šedesát procent," řekl iDNES.

Politiky prý stížnosti nezajímají
"Oslovení úředníci databázi využívají, politici nás zpravidla ignorují. Chtěli jsme vyzvat ke spolupráci i učitele," dodal Bednář s tím, že jedním z hlavních impulzů vzniku Podněty.cz byla snaha o posílení přímé demokracie.

"O tomto serveru nevíme," řekla iDNES Klára Volná, mluvčí ministerstva informatiky, které má na starost portál veřejné správy www.portal.gov.cz. Stejně odpověděl i Lubomír Baroš z generálního ředitelství státní služby.

Státní správa neuvažuje, že by centrálně evidovala, na co si lidi stěžují. "Není mi ani známo, že by se připravovalo zřízení nějakého centrálního registru. Každý státní orgán má své vlastní pracoviště pro stížnosti," dodal Baroš.

Projekty, které apelují na občanskou angažovanost, zaplavily český internet v posledních týdnech v souvislosti s kauzou Grossova bytu a následnou vládní krizí. Hned několik webových peticí vyzývalo premiéra, aby odstoupil. - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: Petice

Video