Schengenský prostor tvoří čtyřiadvacet evropských států - včetně všech sousedů Česka. A neexistují v něm hraniční kontroly. Třeba z estonského Tallinnu tak můžete jet 4 500 kilometrů přes devět států bez hraničních kontrol až na druhý cíp Evropy, do portugalského Lisabonu.
Historici označují konec hlídání českých hranic za velkou událost. Přestanou být střeženy po sedmi stech letech. "Každý státní útvar na našem území včetně Velké Moravy si hranice hlídal. O střežení ve vlastním smyslu toho slova můžeme ale mluvit asi od 13. století," vysvětluje historik Jaroslav Mezník.
Kromě turistů, jimž usnadní cestování Evropou, se na otevření těší obyvatelé v příhraničních regionech. Ulehčí jim to každodenní život, například bez jakýchkoliv omezení a front mohou jezdit do ciziny na nákupy.
Lidem z vesnice Česká Čermná u polských hranic to usnadní dokonce i cesty na úřady. "Přes polské území si budeme moci zkrátit cestu do Náchoda, což je naše pověřené město," říká starostka obce Eva Smažíková.
Změní se i cesta vlakem
Zásadní změna čeká i ty, kteří přes hranice cestují vlakem. Zmizí totiž "rituál", kdy v každém mezinárodním vlaku najednou zabouchali na dveře kupé policisté. Cestující, kteří dnes nastoupí v Praze ve 23:45 do rychlíku směr Košice, budou moci spát celou cestu.
"Doteď to bylo tak, že zhruba v půl šesté ráno začali cestující budit policisté, kteří vlak během jízdy kontrolovali," řekl mluvčí Českých drah Ondřej Kubala. "U jiných spojů to bylo ještě drastičtější. V rychlíku z Prahy do Budapešti chodili policisté před čtvrtou ráno," dodal.
Lidé, kteří cestují alespoň občas vlakem za hranice, díky vstupu Česka do Schengenu ušetří čas. - více zde
Záchrana pro trhovce?
Zrušení hranic bude mít možná dopad i v jiném ohledu. Z pohraničí by mohla zmizet část vietnamských trhovců, kteří Česko "proslavili" prodejem nevkusných trpaslíků a padělky cigaret či značkového zboží.
Trhovci si totiž už nyní stěžují, že zahraničních zákazníků přijíždí v poslední době čím dál míň. Nic na tom zřejmě nezmění ani fakt, že od půlnoci ze čtvrtka na pátek půjde hranice přejíždět zcela volně všude tam, kde vedou silnice. Podle odhadů proto budou lidé staré přechody využívat méně, než je tomu dosud.
"Abychom nějaké zákazníky nalákali, museli jsme začít nabízet jiné zboží než dřív. Teď je zájem o uhlí a brikety, jsou tu levnější než v Německu," řekl včera jeden z vietnamských prodejců na tržišti v obci Domina na Chomutovsku, která leží pár kilometrů od hranic se Saskem.
. Co změní SchengenZmizí hraniční závory - lidé budou moci přejíždět hranice, aniž je při tom budou kontrolovat policisté. Přecházet do sousedních států půjde téměř všude - hranice bude možné překračovat a přejíždět kdekoliv. Výjimkou jsou národní parky, kde je možné se pohybovat jen po vyznačených cestách. Policisté odejdou z hranic - o to víc hlídek by mělo být vidět ve vnitrozemí. Část policistů z hranic posílí i dopravní policii. Kriminalita se nezvýší, slibuje policie. Mezinárodní rychlíky budou rychlejší - po zrušení kontrol je totiž nebudou zastavovat na hranicích policisté. Některé vlaky kvůli kontrolám nabíraly i několik desítek minut zpoždění. Totéž platí i pro mezistátní autobusové linky, které musely zastavovat na hraničních přechodech. Provoz na letištích se změní - letiště sice zůstanou jedinými hraničními přechody, kde bude policie kontrolovat všechny cestující, ale od března se čekají změny i zde. Lidé, kteří poletí na linkách v rámci zemí schengenského prostoru, budou mít rychlejší odbavení. |