Česku hrozí stoleté sucho

  0:01aktualizováno  0:01
Stačí, aby bylo málo sněhu a čeká nás katastrofa - rekordní stoleté sucho a nedostatek pitné vody. Zásoby v mnoha nádržích totiž kvůli letošnímu exterémně suchému létu a podzimu vydrží jen do konce roku. Tak špatná situace nebyla podle vodohospodářů už několik desítek let.

Několik obcí ve východních Čechách už je bez vody. Studny ve Výprachticích na Ústeckoorlicku vyschly letos poprvé po sedmdesáti letech.

Dvě stě let starý vzácný bukový les u Lichnice v chráněné krajinné oblasti Železné hory vyschl a opadal už v létě. V přehradě Šance pod Lysou horou není vody ani polovina.

"Musíme šetřit. Pokud si napustíme vanu, pak tu vodu použijeme ještě na spláchnutí záchodu," říká Jana Skalická z Výprachtic.

Ví, že až přijdou mrazy a vodu nebude možné vozit v cisternách, bude hůř. Hůř však může být pro celou zemi: "Bude-li suchá zima, budou důsledky skutečně katastrofální," říká hydroložka Eva Soukalová z hydrometeorologické stanice v Brně.

Vodohospodáři zatím ujišťují, že dodávky vodárnám zvládnou. Tedy do konce roku.

"Teď už ve srážky jen doufáme. Pokud by nepršelo, vydržíme s vodou v nádržích asi měsíc, měsíc a půl," řekl Václav Jirásek z Povodí Labe. Zda bude, či nebude v zimě pršet, však předpovědět meteorologové nedokážou. Výhledy dělají totiž nejdéle na měsíc dopředu.

Vodohospodáři netají určitou (poslední) naději. Doufají, že v druhé polovině prosince zaprší, často totiž přicházejí takzvané prosincové monzuny. Nejhorší situace je nyní v okresech Ústí nad Orlicí a Rychnov nad Kněžnou v Pardubickém a Královéhradeckém kraji.

V nádržích chybí voda, stoleté duby usychají
Suchý podzim a suché léto vyprázdnily přehrady především na Moravě a ve východních Čechách. Povodí Odry, stejně jako Povodí Labe ujistily, že s vodou zatím vydrží.

"Už jsme oznámili, že do konce roku dodávky vody neomezíme. I pro život v tocích pod přehradami zajistíme průtok. Doufejme, že se situace zlepší, čekáme na další vývoj," uvedla Šárka Smržová z Povodí Odry.

V tamních přehradách (které slouží jako významné zdroje pitné vody) chybí přibližně třetina až polovina vody. Ve východních Čechách zase poloprázdná přehrada Seč odkryla turistům místa, která až dosud byla pod hladinou. Břehy tak vzdáleně připomínají útesy na Rujaně.

"Máme tu chatu od sedmdesátých let a hladinu tak nízko jsem ještě neviděl," řekl Milan Klempíř z Chrudimi, který se na Sečskou přehradu jezdí rekreovat. Hladina je o celých šest metrů níž.

Voda na pár měsíců
Hladina ve Vranovské přehradě poklesla o osm metrů, stejně poklesla hladina Vírské přehrady, která zásobuje Brno pitnou vodou. Vody je tam ale ještě "dost": vydrží sedm až osm měsíců. "Nejhorší situace je na přehradě v Bojkovicích, tam je vody jen na tři až čtyři měsíce," řekla Dana Meissnerová, mluvčí Povodí Moravy.

Nejlépe jsou na tom v povodí Vltavy. Ale i tam to žádná sláva není: "Je to nejhorší situace za několik desítek let," uvedla Blanka Brožková, z Povodí Vltavy.

Sucho však nehrozí jen nedostatkem pitné vody. Suchem trpí i příroda, národní přírodní rezervaci Kaňkovým horám u Lichnice hrozí přírodní katastrofa. Některé místní buky staré 200 až 250 let proto začaly opadávat již v srpnu. Zda stromy nenávratně uschly, zjistí ochranáři až na jaře.

"Ten deficit je strašně velký, není šance, že by se to doplnilo do konce roku. Než se to dorovná, může to trvat i rok dva," říká meteorolog Marian Sandev.

Nejhůř jsou na tom zatím v podhůří Orlických hor, v obcích, kde mají vlastní a často mělčí studny. Problémy začaly ve Výprachticích, Mladkově a v několika dalších obcích na sousedním Rychnovsku.

"Posledních čtrnáct dnů se musí voda do vodojemu dovážet v cisternách. Situace je kritická, až přijdou mrazy, cisterny nebudou jezdit," řekla místostarostka Jana Skalická z Výprachtic.   

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Další z rubriky

Demonstrace jsou proti výsledku svobodných voleb, vláda vydrží, řekl Zeman

Prezident Miloš Zeman přijel na třídenní oficiální návštěvu na Vysočinu.

Lidé, kteří demonstrují proti premiéru Andreji Babišovi, podle prezidenta Miloše Zemana demonstrují proti výsledku...

Ředitel Horské služby Hadáček končí k poslednímu červnu ve funkci

Horská služba a zdravotníci zasahovali u zraněného horolezce v Hnědých skalách...

Ředitel Horské služby ČR František Hadáček skončí k poslednímu červnu ve funkci. Podal výpověď, řekl ČTK, své...

Češi jsou stejně poctiví jako Švýcaři a Skandinávci, ukázal světový test

Ilustrační snímek

Češi patří společně se Švýcary, Skandinávci nebo Novozélanďany mezi nejpoctivější národy světa. Vyplývá to z nového...

Najdete na iDNES.cz