Dětské skupiny budou přijímat už půlroční miminka.

Dětské skupiny budou přijímat už půlroční miminka. | foto: Profimedia.cz

Česku chybí tisíce míst ve školkách. Vyřešit to mají dětské skupiny

  • 820
Téměř 40 tisíc dětí loni nenastoupilo do školky, nemělo totiž kam. Alternativu k mateřským školám a jeslím, kterých je v Česku zoufalý nedostatek, by proto měla už v příštím roce představovat takzvaná dětská skupina. Návrh zákona ve středu projedná vláda.

Od klasické školky se bude dětská skupina odlišovat hlavně v tom, že bude přijímat děti už v kojeneckém věku. "Právě pro rodiče dětí do tří let budou dětské skupiny příhodnější. V celé republice je zhruba jenom 46 jeslí a komerční služby jsou hodně finančně náročné," řekla iDNES.cz Lydie Keprová z odboru rodiny a ochrany práv dětí ministerstva práce a sociálních věcí, která se na přípravě právní úpravy podílela.

Výhodou oproti klasické školce je i to, že ve skupině na šest dětí připadá jedna pečovatelka a vzniká tudíž větší možnost věnovat se dítěti individuálně. Rodiče navíc ocení i daňové úlevy, které by podle návrhu mohli v případě využívání dětské skupiny uplatnit.

Rozdíl mezi školkou a dětskou skupinou

Dětská skupina:

  • Od šesti měsíců věku dítěte do zahájení povinné školní docházky.
  • O nejvíce šest dětí současně pečuje nejméně jedna osoba, o sedm až 24 dětí současně pečují nejméně dvě osoby.

Mateřská škola:

  • Zpravidla od tří let věku dítěte do zahájení povinné školní docházky.
  • Počet je stanoven tak, aby na jednoho pedagogického pracovníka připadalo 20 dětí z běžných tříd či 12 dětí ve třídě, kde jsou zařazeny děti se zdravotním postižením.

Pilotní projekt ministerstvo práce a sociálních věcí spustilo už loni v říjnu, kdy do dětské skupiny začaly docházet pouze děti ministerských úředníků. Alternativní péče o děti předškolního věku se má nyní rozšířit a stát se dostupnou v podstatě pro kohokoliv. "V praxi se ukázalo, že služba funguje a osvědčuje se. Zájem ze strany veřejnosti i možných poskytovatelů je veliký," řekla Keprová.

Cílem není vzdělávání ani zisk

Ministerstvo tak chce nejen zamezit mnohonásobně vyšší poptávce po místech ve školkách a jeslích, ale i umožnit především ženám co nejrychlejší návrat do zaměstnání.

"Lze konstatovat, že v České republice převládá zájem o skloubení pracovní a rodinné sféry," stojí v návrhu zákona o dětské skupině. Ministerstvo navíc věří, že novinka pomůže ženám, aby si snadněji našly práci.

Inspirace v cizině

  • Ministerstvo má jako vzor britské childminders nebo německé Kindergruppen.
  • V zahraničí se dětské skupiny osvědčují už dlouhá léta. Například britská národní asociace hlídání dětí (National Childminding Association) funguje už od roku 1977.

Služba je nekomerční a má být tedy cenově dostupná. "Rodič zaplatí poplatek maximálně do výše provozních nákladů. Záleží však na individuálních podmínkách každého provozovatele," uvedla Keprová. Například v pilotním projektu na ministerstvu platí rodiče dva tisíce korun měsíčně, dochází-li dítě do skupiny dennodenně, anebo 160 korun na den.

"Cílem přitom není vzdělávání dětí, jako je tomu v rámci mateřských škol, a účelem není zisk, jako je tomu v případě provozování živností péče o děti," shrnují autorky. Podle nich navíc skupina umožní, aby si děti lépe osvojily třeba hygienické návyky.

Kritici se bojí nedostatečného důrazu na vzdělávání

Nápad přesto někteří kritizují. Například stínová ministryně pro lidská práva a rovné příležitosti Michaela Marksová-Tominová (ČSSD) na svůj blog napsala, že dětské skupiny české matky nevytrhnou.

"Za největší negativum považuji, že tyto skupiny rezignují na zavedené vzdělávací programy. Předškolní vzdělávání je důležité pro všechny děti, a pro ty v posledním roce před nástupem do školy je systematická příprava naprosto nezbytná," uvedla Marksová-Tominová.

Keprová však argumentuje tím, že dítě může z dětské skupiny kdykoliv přestoupit do klasické mateřské školy. Zákon navíc stanovuje, že právě ty děti, které mají před sebou poslední rok před nástupem do školy, školky přijímat musí. "Také to neznamená, že děti ke vzdělání nebudou vedeny vůbec," podotkla Keprová.

Poskytovateli mohou být i velké firmy, ty o tom ale neuvažují

Dětskou skupinu mohou provozovat především neziskové organizace a také velké a malé firmy či samotné obce, a to v jakýchkoliv prostorách, které splňují hygienické požadavky. O děti se budou starat osoby s odbornou způsobilostí, převážně pak chůvy či pečovatelky.

O možnosti zřízení dětských skupin však některé velké firmy zatím neuvažují. "ČEZ je specifický tím, že působí ve více jak sto lokalitách na celém území České republiky. Nemohli bychom tento benefit nabídnout všem, a tak bychom část pracovníků diskriminovali, což v žádném případě nechceme," vysvětlil mluvčí Skupiny ČEZ Ladislav Kříž. Společnost Telefónica Czech Republic zase zvolila formu přímé finanční podpory.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video